انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

نوام چامسکی زبان شناس و سیاستمدار یهودی 

   

اندازه نوشتار:

 فروردین  1382


نوام آورام چامسکینوام آورام چامسکی(Noam Avram Chomsky) در فیلادلفیا ، پنسیلوانیا، در هفتم دسامبر 1928 زاده شد. پدرش ، والیام چامسکی یک روسی یهودی تبار بود که از روسیه به آمریکا مهاجرت کرده بود. او آموزگار زبان عبری بود و کتابی درسی در زمینه دستور زبان یهودی دوران میانه به چاپ رسانده بود.
نوام، تحصیلات نخستین خود را در دبستان "اوک لین کانتری دی" و تحصیلات دوره میانه اش را در دبیرستان مرکزی فیلادلفیا به پایان رساند. در دانشگاه پنسیلوانیا ادامه تحصیل داد و در رشته های زبان شناسی ، ریاضیات و فلسفه درس خواند. در 1955 درجه دکتری خود را از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد. اکثر دروس و پژوهش های دوره دکتری خود را در فاصله سال های 1951 تا 1955 ، در دانشگاه هاروارد گذراند . پس از دریافت درجه دکتری ، در دانشگاه ام.آی.تی (M.I.T) به تدریس پرداخت و اکنون نیز در آن جا به جای "فراری پی . وارد" ، کرسی استادی را در رشته زبان شناسی و زبان های نو به عهده گرفته است . در دسامبر 1949 با کارول چامسکی ، که خود استاد دانشگاه هاروارد بود ازدواج کرد و از او دو فرزند دارد.
شهرت چامسکی به خاطر تخصص او در زبان شناسی است.
پدر چامسکی، ویلیام، پژوهشگر در مسائل یهود بود و چامسکی برخی از اصول تاریخی زبان شناسی را از او آموخته بود. در واقع، برخی از پژوهش های اولیه ای که چامسکی برای استادانش انجام داده بود درباره زبان نوین عبری بود.
از میان آثار فراوانی که نگاشته ، مشهورترین موضوعی که بدان پرداخته ، "دستور زایشی" است که حاصل علایق و توجهات او به منطق نو و بنیادهای ریاضی بوده و در نتیجه این اصل ر برای توضیح زبان های طبیعی به کار گرفته است.
دو دوره دانشجویی اش ، سخت سخت تحت تاثیر زلینگ هریس ، استاد زبان شناسی دانشگاه پنسیلوانیا، بود. چامسکی در خلال تحصیل در دانشگاه پنسیلوانیا ، کتاب روش هایی در زبان شناسی ساختاری ، اثر استادش زلیگ هریس، را بازخوانی و تحشیه کرد و در عین حال به دیدگاه های سیاسی هریس گرایش یافت.
گرایش چامسکی به دیدگاه های سیاسی هریس، خود انگیزه ای شد که رشته زبان شناسی ر برای ادامه تحصیلات خود برگزیند.
چامسکی شاگرد نلسون گودمن نیز بوده است. گودمن فیلسوف تجربه گرای تندرو بود. چامسکی در 1951 با حمایت گودمن به عنوان مربی در دانشگاه هاروارد شروع به کار کرد . در 1953 به اروپا سفرکرد و در آن جا دریافت که نظریه "زبان شناسی ساختاری" چندان کارآمد نیست، زیرا زبان یک پدیده کاملاً مجرد زاینده است. مصمم شد که روی مدل های این پدیده متمرکز شود و کار بکند.
نوام همواره به مسایل سیاسی توجه نشان داده است و گفته می شود که سیاست سبب گرایش او به زبان شناسی شده است . گرایش های سیاسی او به سوسیالیسم و آنارشیسم برگرفته از منبعی است که خود ، آن را "جامعه رادیکال یهودی نیویورک" می خواند . میان سال های 1940 تا 1945 با آثار جامعه یهودیان سوسیالیست – آنارشیست نیویورک سیتی آشنا شد و تصمیم داشت برای همکاری با "کیبوتز" ها به اسرائیل مهارجت کند.
در 1955 دانشگاه هارواد را ترک کرد و در دانشگاه ام.آی.تی. مشغول شد و در آن جا به مدت 19 سال به تدریس پرداخت. از سال 1965 به این سو، یکی از سرشناس ترین منتقدان سیاست خارجی امریکا شده است او کتابی با عنوان "مقالاتی در قدرت امریکایی و ماندرارین های جدید" نوشته که نظریات مطرح شده در آن، تا کنون به عنوان یکی از بنیادی ترین بحث ها درباره دخالت ها و درگیری های امریکا در ویتنام شناخته شده است . چامسکی نقش بسیار مهمی در برانگیختن جنبش مقاومت در برابر سیاست های حکومت امریکا در ویتنام بازی کرده است . نوشته ها و مقالات متعددی درباره آسیای جنوب شرقی و سیاست دولت آمریکا در نشریات به چاپ رسانده است . پیش از حمله کامبوج به مدت یک هفته در ویتنام شمالی ماند.
چامسکی فردی سرشناس است و نشان های پرشماری در زمینه های دانشگاهی دریافت کرده است. از دانشگاه لندن و نیز شیکاگو دکترای افتخاری دریافت کرده است . شخصیتی گیرا دارد و تقریباً از سراسر جهان برای ایراد سخنرانی از او دعوت به عمل آمده است . از این میان در 1967 در دانشگاه برکلی کالیفرنیا درباره "بکمن" در 1969 در دانشگاه آکسفورد درباره "جان لاک" و در دانشگاه لندن به یاد "شرمن" سخنرانی کرد. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید