انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

تأثیر ایرانیان بر تدوین تلمود بابـلی گزارشی از سخنرانی خانم دکتر آزاده احسانی 

   

اندازه نوشتار:

 آذر 1394
فرانک عراقی
 

سخنرانی خانم دکتر آزاده احسانیدر تاریخ 5 خرداد ماه 1394 در کنیسای رفیع‌نیا، برنامه‌ای با حضور خانم دکتر آزاده احسانی برگزار شد که بسیار مورد توجه جوانان و علاقمندان جامعه قرار گرفت.
خانم دکتر آزاده احسانی – کارشناس زبان و ادبیات فارسی – کارشناس ارشد فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران هستند. ایشان دکترای خود را از دانشگاه کنکوردیای کانادا، در رشته ایران‌شناسی – گرایش ادیان دریافت کردند. موضوع رساله دکترای خانم احسانی، مقایسه روایت‌هایی از تلمود بابلی با متون فارسی میانه بوده است. در حال حاضر، استاد دانشگاه شهید بهشتی و استادیار دانشگاه کنکوردیا کانادا می‌باشند. سخنرانی و مقالات گوناگونی در مورد مقدمات یهودیت، تلمود بابلی و تلمود اورشلیمی (یروشلمی)، در کانادا و در ایران برگزار نموده‌اند . هم‌اکنون، زبان آرامی را در دانشگاه تهران، تدریس می‌کنند.
به طور خلاصه، موضوع سخنرانی خانم دکتر احسانی، کلیاتی در مورد تلمود و تفاوت‌هایی که بین تلمود بابلی و تلمود اورشلیمی وجود دارد، بود. ایشان به طور مفصل، راجع به ایرانی بودن تلمود و این که ایرانیان یهودی تا چه حد بر روی تلمود تأثیر گذاشته‌اند، اشارات زیبا و قابل بحثی نمودند.
همانطورکه می‌دانیم، دو کتاب تلمود موجود است: تلمود بابلی و تلمود اورشلیمی؛ بیشتر بحث ایشان در مورد تلمود بابلی بود. در واقع، نتیجه تفکر و بحث علمای یهود، در طول زمان زیادی یعنی حدوداً 300 سال، به وجود آمدن تلمود بوده است. این برنامه، بسیار مورد توجه علاقمندان قرار گرفت و حاضرین سؤالات زیادی در این رابطه با خانم دکتر مطرح نمودند که ایشان با تسلط به سؤالات جواب دادند.
 

 

 

 

 

 

 

 

سخنرانی خانم دکتر آزاده احسانی

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید