انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

قدیمی ترین کنیسه های قاره آسیا 

   

اندازه نوشتار:

 پاییز 98
 

 

لبنان
کنیسه سیدونیکی از قدیمی‌ترین کنیسه‌های جهان است. این کنیسه در شهر قدیمی سیدون (سعیده، لبنان) در محله یهودیان که به زبان محاوره Harat-al-hayud معروف است، قرار دارد. این کنیسه در سال 833 میلادی ساخته شده، و اعتقاد بر این است که بنای کنیسه‌ی سیدون در مکانی بنا شده است که قبلا کنیسه‌ای قدیمی قرار داشته که به قبل از تخریب معبد دوم بیت‌المقدس در سال 66 میلادی باز می‌گردد. گفته می‌شود که حضرت مسیح در آن موعظه می‌کرده است. اگرچه از نظر اندازه بزرگ نیست، اما یکی از کنیسه‌های اصلی در لبنان به حساب می‌آید. بسیاری از یهودیان لبنانی پس از آغاز جنگ داخلی لبنان در سال 1975، سیدون را ترک کردند و همین امر باعث شرایط نامساعد این کنیسه گردید.


Sidon synagogue 


گرجستان
کنیسه اونی در اونی در جمهوری گرجستان، در منطقه راچا واقع شده است. کنیسه اونی در سال 1895 ساخته شده است و قدیمی‌ترین کنیسه‌ی دارای فعالیت در جمهوری گرجستان است.
این سومین کنیسه‌ی بزرگ گرجستان پس از
کنیسه‌های بزرگ تفلیس و کوتاویسی است. در جریان زلزله سال 1991، کنیسه به شدت آسیب دید. چهار سال بعد، این کنیسه با حمایت دولت و کمیته توزیع مشترک یهودیان آمریکا نوسازی شد. رئیس‌جمهور وقت گرجستان در آن زمان، ادوارد شوارد نازه، در مراسم بازگشایی مجدد حضور داشت.
در سپتامبر 2015 مراسمی برای جشن 120 سالگی این کنیسه برگزار گردید، نخست‌وزیر وقت گرجستان (ایراکلی گاریببش ویلی) نیز در آن زمان، در این مراسم شرکت کرد.
کشور گرجستان سابقاً 250 هزار یهودی داشت، که متعلق به یک جامعه باستانی بود و قدمت آن به هزاران سال قبل می‌رسد. آنها آداب و رسوم محلی از جمله سبک مخصوص دعا را داشتند. در دهه 1970 و 1990، اکثریت جمعیت یهودی به خارج از کشور مهاجرت کردند.
در سال 1972، کنیسه حدود 3 هزار نفر جماعت داشت اما تا سال 2015 این تعداد به 16 نفر کاهش یافت.Oni synagogue
افغانستان
کنیسه‌ی یوآوه در محله مماندا در شهر قدیمی هرات افغانستان واقع شده است. این منطقه زمانی با نام Mahalla-yiMusiyah یا «محله یهودیان» شناخته می‌شد. این تنها کنیسه در هرات است که با بیشتر خصوصیات اصلی خود حفظ شده است، اگرچه در حال حاضر دیگر کنیسه‌ای نیست و بقایای بنا در ضلع‌های شرقی، شمالی و جنوبی این صحن اکنون به عنوان مسکن خانوادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتاقی در زیرزمین سازه در ضلع غربی حیاط به عنوان مسکن توسط یکی از کارمندان اداره حفاظت از آثار تاریخی هرات استفاده می-شود و باقیمانده ساختمان در وضعیت نامناسبی است.


Yu Aw Synagogueپاکستان
کنیسه‌ی ماگن شالوم سنگ بنای یک جامعه یهودی قدیمی در کراچی پاکستان بود. این کنیسه توسط سلیمان دیوید عمردرکار در سال 1893 ساخته شد. کنیسه در سال 1912 توسط دو پسرش گرشون سلیمان امیردکار و رحیمیم سلیمان امیردکار گسترش یافت. یک سالن اجتماعات به نام «تالار شگلبای» توسط ابراهیم روبن کامردکار به یاد شگلابای سلیمان عمردکار ساخته شد. در سال 1916 جامعه یهودیان کراچی یک مدرسه عبری را در محوطه کنیسه افتتاح کردند و در سال 1918 تالار ناتان ابراهیم را ساختند. در کنیسه یک تابلو وجود داشت که بر روی آن خوانده می-شد: «انجمن بنی اسرائیلیان پاکستان» و همچنین مواردی مانند: «فقط یهودیان مجاز به ورود به این مکان هستند.»
کنیسه به زودی به مرکز اجتماع کوچک یهودیان اما پرتحرک تبدیل شد، یکی از رهبران آن، ابراهیم روبن، در سال 1936 به عنوان مشاور در شورای شهر منصوب شد. در 17 ژوئیه 1988، کنیسه ماگن شالوم ویران شد تا راهی برای مرکز خرید در محله رانچور لاینز کراچی شود.Magain Shalome Synagogueعراق
کنیسه‌ی بزرگ بغداد، با نام Shafve'Yativ نیز شناخته می‌شود. به طور سنتی اعتقاد بر این است كه محل كنیسه توسط پادشاه یهود، كه از سرزمین اسرائیل به بابل تبعید شده بود، در سال597 پیش از میلاد ساخته شده است. گفته می‌شود از مصالحی که از خرابه‌های معبد اورشلیم جمع‌آوری شده، در ساخت آن استفاده شده است. این ساختمان اکنون به عنوان موزه‌ای که کنیسه در آن ساخته شده است مورد بازدید قرار می‌گیرد.
Shafve'Yativ Synagogueهند
کنیسه‌ی پاراوور با نام مستعار پارور یکی از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین کنیسه‌های یهودی در کرالا واقع در شمال پاراوور (پارور) هند می‌باشد. این بنا هم اکنون به عنوان کنیسه و برای عبادت استفاده نمی‌شود، با این حال اخیراً توسط دولت کرالا مرمت شده و اکنون به عنوان موزه تاریخ یهودیان کرالا برای بازدیدهای عمومی باز می‌باشد.
 

 

 

یهودیان مالابار از هزاره اول قبل از میلاد برای تجارت وارد کرالا می‌شدند و جوامع آنها اکثراً در منطقه امروز کودنگولار (که در آن زمان یک بندر تجاری رومی به نام موزیریس بود) مستقر شده بودند. آنها از پادشاهان محلی چریا مانند چرامان پرومال حمایت و حقوق ویژه‌ای دریافت می‌کردند و کنیسه‌ها را در شهرک‌های مربوطه خود برای عبادت عمومی تأسیس کردند.
کنیسه‌ی پاراوور یکی از قدیمی‌ترین کنیسه‌هایی است که هنوز در کرالا وجود دارد و همچنین یکی از بزرگترین کنیسه‌های موجود در هند می‌باشد. کنیسه‌ی کنونی در سال 1615 میلادی در خیابان یهودیان پاراوور و بسیار نزدیک به بازار پاراوور ساخته شده است که جامعه یهودی در آنجا مستقر بوده و به عنوان بازرگان کار می‌کردند. در روایات سنتی به میراث بسیار قدیمی‌تری اشاره می‌شود و نشان می‌دهد که این بنا در بالای ویرانه‌های یک کنیسه‌ی قدیمی به تاریخ 1165 میلادی بنا شده است. 

منابع
https://www.bh.org.il
 
https://www.reuters.com

http://archive.diarna.org


مقاله های مرتبط:
قدیمی ترین کنیسه های قاره آمریکا
قدیمی ترین کنیسه های قاره آسیا
قدیمی ترین کنیساهای قاره آفریقا
قدیمی ترین کنیساهای اروپا
 

   

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید