انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

حجاب در يهود 

   

اندازه نوشتار:

 دكتر يونس حمامي لاله زار
آبان 84

رعايت حجاب، عفت و پاكدامني از دستورات اكيد دين يهود است و از جمله مواردي است كه از قديم الايام به دقت رعايت ميشده است.

رواج حجاب از ميان يهود به گونه اي مشهود و مورد تائيد مورخين است كه بسياري از مورخين و انديشمندان رعايت حجاب در اقوام ديگر مثل عرب و ايران ... را در اثر ارتباط آنها با ملت يهود ميدانند و نه تنها از مرسوم بودن حجاب در بين زنان يهود سخن گفته اند، بلكه به سخت گيري هاي زياد آنان در اين باب گفته اند:

«گرچه پوشش در بين اعراب مرسوم نبوده و اسلام آنرا بوجود آورد ولي در ملل غير عرب به شديدترين شكل رواج داشت. در ايران و در بين يهود و ملتي كه از فكر يهود پيروي ميكردند، حجاب به مراتب شديدتر از آنچه در اسلام ميخواست وجود داشت». (اشتهاردي، ابوالقاسم، حجاب در اسلام ص 50)

رعايت حجاب از ديدگاه تورات بديهي بوده است و به اشكال مختلف به آن اشاره شده و ارزش حجاب را تا حدي دانسته كه در موردي براي تنبيه زنان خطاكار، دستور به بازكردن موقتي حجاب آنها داده است. (تورات، سفر اعداد باب 18:5)

در بسياري از موارد ديگر نيز به رعايت حجاب در كتاب مقدس اشاره گرديده است.

در تورات، سفر تثنيه باب 5:22 خداوند در مورد اهميت پوشش خاص زنان و مردان چنين فرموده است:

«زن، لوازم و لباس مرد را به كار نبرد و مرد لباس زن را نپوشد. زيرا هركس اين كارها را ميكند، در نظر خداي خالقت مكروه و ناپسند است».

چگونگي حجاب :

براساس اصول يهود حداقل حجاب براي دختران مجرد: پوشش موي سر هنگام برگزاري نماز و خواندن دعا، پوشاندن دست ها تا زير آرنج و پاها تا حدود 10 سانتي متر زير زانو ميباشد.

حجاب براي زنان متاهل: زن يهودي ملزم به رعايت پوشش موي سر در مقابل افراد ناحرم، پوشاندن دست ها حداقل تا زير آرنج و پاها تا حد مچ پا ميباشد. كل پوشش بصورت استفاده از روسري يا كلاه بسته به كشورها و فرهنگ هاي مختلف، متفاوت ميباشد. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید