انجمن کلیمیان تهران
   

تعامل بين اديان با اقدام يك طرف و سكوت طرف ديگر معني و مفهوم پيدا نمي‌كند

   

30 آبان 89
فرهاد افرامیان

همایش فلسفه فرهاد افرامیان سخرانکمیته‌ی فرهنگی انجمن کلیمیان تهران: همايش روز جهاني فلسفه از سي ام آبان الي دوم آذر در محل كتابخانه ملي ايران و با حضور انديشمندان داخلي و خارجي برگزار شد. نشست هاي تخصصي اين همايش با موضوعات مختلفي مانند فلسفه و اخلاق، فلسفه و حوزه ي عمومي، ارتباط ميان نظر و عمل در تاريخ فلسفه و ... برگزار گرديد. نشست تخصصي فلسفه و دين نيز ميزبان فرهاد افراميان، حقوق‌دان ايراني يهودي بود كه با مقاله‌ی خود با موضوع ظرفيت هاي هم‌گرايي اديان در ايران در اين بخش شركت كرده بود.
وي در مقاله‌ی خود با تكيه بر دو محور تقارن بين مذاهب و تعامل اصحاب اديان و رابطه‌ی دوسويه‌ی‌ آن‌ها در قلمروی جغرافيايي ايران به تشريح مشتركات اديان توحيدي به‌عنوان عامل دروني و زمينههاي فرهنگي- تمدني مشهود در جغرافياي ظهور اديان الهي به‌عنوان عامل بيروني و نیز هم‌گرايي اديان پرداخته و هم‌زيستي اصحاب اديان را در ايران داراي ظرفيت هاي قابل ملاحظه اي معرفي نمود. هم‌چنين وي به‌عنوان نگره اي آسيب‌شناسانه مخاطبان خويش را از خلط مفهوم ظرفيت‌سازي و توسعه در اين حوزه بر حذر داشت و نیز اضافه كرد که ظرفيت سازي مبتني بر جمع آوري ادله و شواهد بوده و حركتي صرفاً نظري است. درحالي‌كه توسعه مستلزم اقدام و برداشتن گام هاي عملي است.
مسئول کمیته‌ی فرهنگی و سردبیر نشریه‌ی افق بینای انجمن کلیمیان تهران در ادامه، نمايش در اين زمينه را عاملي براي سيري كاذب در برابر احساس نياز واقعي دانست و افزود براي اطمينان از هم‌گرايي حقيقي و از همه مهم‌تر، ممانعت و پرهيز از نقض غرض و عمل در جهت ضدهم‌گرايي كه مي توان آن را واگرايي ديني ناميد بايد از متدولو‍‍ژي يا روش‌شناسي علمي خاصي تبعيت نمود كه به بخشي از فرايند هم‌گرايي ديني معنا و مفهوم بخشد.
اين حقوق‌دان ايراني يهودي هم‌چنين با اشاره به نقش روحانيون مذهبي و نيز كاركرد و نقش سياست در حوزه‌ی هم‌گرايي اديان به بيان حقوق اقليت هاي ديني در ايران پرداخت و نكاتي را در اين خصوص متذكر شد.
در اين همايش هم‌چنین دكتر سيامك مره‌صدق نماينده‌ی ایرانیان کلیمی در مجلس شوراي اسلامي، هارون يشايايي ریاست سابق هیئت‌مدیره‌ی انجمن کلیمیان تهران و جمعي ديگر از انديشمندان يهودي فرهاد افراميان را همراهي كردند. متن کامل مقاله‌ی ارائه شده در این همایش جهت استفاده‌ی علاقه مندان متعاقباً در سايت قرار خواهد گرفت. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید