انجمن کلیمیان تهران
   

تجلیل از پیشکسوتان بیمارستان دکتر سپیر

   

زمستان  89

بیمارستان سپیر، دین خود را به کشور ادا کرده است
اشاره:
در هنگامه جنگ جهانی دوم، ایران به عنوان کشوری استراتژیک برای طراحان این جنگ مطرح بود و صدالبته که این بار استراتژیک بودن ایران نفعی به حال کشور نداشت جز آن‌که در معرض آسیب‌های جدی قرار گرفت، آنچنان‌که شیوع بیماری‌های واگیردار، ایران و مردمانش را در امان نگذاشت، فقدان امکانات بهداشتی در جلوگیری از وقوع و شیوع بیماری‌های مسری شرایطی را فراهم آورد تا تهران تعداد قابل توجهی از شهروندان ساکن در جنوبش را به‌واسطه ابتلا به بیماری واگیردار تیفوس از دست بدهد، در این زمان تعدادی از پزشکان ایرانی یهودی به همراه تعدادی از معتمدان هم کیش – از تبار انسان های والا و خیر- در اقدامی خداپسندانه و خیرخواهانه، درمانگاه کانون خیرخواه را در محله سنتي كليميان تهران در منطقه عودلاجان و در محل كوچك كنيسا ملا حنينا راه اندازی کردند.
اینان همگام با فرمان تورات مقدس که فرمود:« همنوعت را مثل خودت دوست بدار» در پناه خداوند متعال و در پرتو روحیه خیرخواهانه و خدمتگزارانه خویش در راه اعتلای این درمانگاه گام برداشتند و نسل به نسل آنچنان دست به دست هم دادند که امروز از آن درمانگاه نشانی بهتر و زیباتر از بیمارستان سپیر نمی توان یافت.
بیمارستانی که مأمن بیماران ایرانی است، برای مجموعه بنیانگذاران، مدیریت، کادر درمانی و پرسنل خدمات بیمارستان سپیر رسیدگی و دل‌جویی از هم نوع بر هم‌کیش‌گرایی برتری دارد، همچنانکه دکتر روح ا... سپیر بر این اعتقاد پایبند بود و یکی از اتاق‌های کنیسه (محل عبادت کلیمیان)را به درمانگاه تبدیل کرد و به مرور زمان با خریداری خانه‌های اطراف این درمانگاه، بیمارستان فعلی شکل گرفت.
در سال‌هایی که گذشت همراهی و توجه کلیمیان ایرانی و حمایت‌های همیشگی مسوولین، شرایطی را فراهم آورد تا این بیمارستان همچنان کانون خیرخواهی باقی بماند و در زمان‌های حساس از جمله سال‌های پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و سال‌های دفاع مقدس و سایر شرایط و موقعیت‌های اضطراری، پیشگام در خدمت‌رسانی به ملت شریف ایران باشد.
آنچه در ذیل از نظرتان می‌گذرد، برگزاری جشن بازنشستگی به مناسبت سالگرد تأسیس کانون خیرخواه، مقارن با سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بیمارستان دکتر سپیر است.
***
این مراسم با حضور رئیس انجمن کلیمیان تهران، خزانه‌دار و مسئول کمیته فرهنگی انجمن، نماینده جامعه کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، مدیریت بیمارستان، پزشکان و پرسنل بیمارستان سپیر برگزار شد.
فرنگیس حسیدیم:
ما در پیروزی انقلاب پابه پای هموطنان حرکت کردیم
در این مراسم، فرنگیس حسیدیم در سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر، از بیمارستان سپیر به عنوان یکی از مراکز درمانی و پزشکی شایسته تهران در ارائه خدمات درمانی به ملت ایران یاد کرد و گفت: این بیمارستان وظیفه خود را چه در زمان پیروزی انقلاب و چه سال‌های سالهای جنگ تحمیلی و همچنین در شرایط طبیعی به نحو احسن انجام داده است و می‌دهد.
وی افزود: ما در زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران پا به پای سایر هموطنانمان نقش داشتیم و در سال‌های جنگ نیز این بیمارستان لحظه‌ای خدمت‌رسانی به مصدومین را از سرلوحه کار خود برنداشت.
حسیدیم با بیان این‌که عاشق این بیمارستان هستم و همچنان با جان و دل در آن کار می‌کنم گفت: خوب به‌خاطر دارم که از سال‌ها پیش چگونه کار در این بیمارستان را جزو وظایف اصلی زندگی خویش قرار دادم تا جایی که فرزندانم را تنها در منزل رها می کردم تا نقش خود را در این بیمارستان به خوبی ایفا نمایم.
وی با بیان این‌که بیش از سه دهه از عمرم را در این بیمارستان گذراندم خاطرنشان ساخت: در این 35 سال صادقانه کار کردم و سخت‌گیری‌هایم در محیط کار نیز تنها به‌خاطر بقا و دوام بیمارستان و نیز ارائه خدمات مطلوب و شایسته به مردم بوده است که امیدوارم همکارانم این سخت‌گیری‌ها را بر من ببخشند.
حسیدیم با اشاره به مشکلات فراروی بیمارستان‌ها یادآور شد: اغلب بیمارستان‌ها دچار مشکلات اقتصادی هستند اما خرسندم بیمارستان دکتر سپیر با تمام قوا در برابر مشکلات ایستادگی می‌کند و موانع را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارد به حیات خود ادامه می‌دهد.
وی در پایان از تمام کسانی که در زمان بیماری جویای حال وی بودند تشکر کرد.
دکتر مره صدق:
خانم حسیدیم شیرزنی است
که سال‌ها در بیمارستان حسیدیم خدمت کرد
همچنین در این مراسم دکتر سیامک مره صدق رئیس بیمارستان دکتر سپیر با گرامیداشت سی و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اظهار امیدواری کرد تا همبستگی، برادری و برابری میان همه ایران در هر قوم ومذهبی پابرجا باشد.
وی گفت: مهم نیست رئیس این بیمارستان باشم یا یک عضو عادی بلکه افتخارم این است که هم‌پا با سایر دوستان افتخار نوکری ملت ایران را بر سر داریم.
وی از کلیه پرسنل خدماتی که طی 60 سال گذشته در این بیمارستان زحمت کشیده‌اند تقدیر کرد و گفت: دست تک تک این افراد را می‌بوسم و خودم را مدیون همه‌ی کسانی می‌دانم که برای بنده زحمت کشیده‌اند.
وی ضمن قدردانی از بنیانگذاران و پیشکسوتان و زحمتکشان بیمارستان گفت: مرحومان گاد نعیم و دکتر جواهری همیشه خاطره‌شان در یاد ما زنده است.
مره‌صدق از هیئت مدیره انجمن کلیمیان تشکرکرد و افزود: هیات مدیره انجمن کلیمیان ایران، با تمام توان به این بیمارستان کمک کرده است و همیشه از همراهی این عزیزان بهره‌مند بودیم.
رئیس بیمارستان دکتر سپیر در ادامه با تشکر از توجه خاص دکتر احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور گفت: اگر حمایت‌های ایشان نبود امکان ادامه فعالیت وجود نداشت، ایشان همیشه یاور ما بوده‌اند و به ما دلگرمی داده‌اند، در عین حال که وزرای بهداشت هم در هر شرایطی از این بیمارستان حمایت کردند.
وی در پایان برای سلامتی فرنگیس حسیدیم دعا اظهار امیدواری کرد: آرزو می‌کنم هر چه زودتر سرکار خانم حسیدیم را در اتاق کارشان ببینیم، ایشان شیرزنی هستند که در دوران پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی در این مکان خدمت کرده‌اند.
دکتر منوچهر الیاسی :
بیمارستان دکتر سپیر همیشه پابرجاست
نیز در این مراسم دکتر محبر و دکتر رفیع هر یک سخنانی ایراد کردند، دکتر محبر ضمن تبریک ایام دهه فجر گزارشی از وضعیت فعالیت بیمارستان ارائه کرد.
دکتر رفیع نیز با گرامیداشت روزهای پیروزی انقلاب، پزشکان را از جمله طلایه‌داران و نقش‌آفرینان در عرصه‌های مختلف جامعه دانست و گفت: پزشکان ایرانی در همه عرصه‌های این کشور حضوری پررنگ داشته‌اند.
وی تاکید کرد: پزشکی شغلی است که با جان انسان سر و کار دارد و به جرات می‌توان گفت از سخت‌ترین شغل‌هاست.
دکتر منوچهر الیاسی از متخصصان بیمارستان دکتر سپیر نیز در سخنانی با تکریم از بانوی صبر و استقامت و سنبل تلاش و پشت‌کار بیمارستان ، فرنگیس حسیدیم گفت: این بیمارستان همیشه پابرجاست چراکه از نیروهای مستعد و پرتلاش بهره‌مند است.
دکتر بابک صداقت کمال نیز در سخنانی دهه‌ی فجر و پیروزی انقلاب را تبریک گفت و از زحمات خانم حسیدیم قدردانی و تشکر کرد.
گفتنی است در پایان هدایایی به رسم یادبود و حمایت رئیس جمهوری به مناسبت پیروزی انقلاب به خانم‌ها ایران بخشی، زهره قدس، فاطمه رحیمیان، شهناز ساغرچی، ناهید پریشان، رقیه نظری، عذرا نظری، کبری بیکبردی، خدیجه رضا زاده، معصومه رضازاده، اکرم السادات کلاکی، شهلا هارونی، تامارا سلیمان شریفیان، کفایت خاکشور ، توران گیدانیان، نرگس حمزه و آقایان کاکامراد باجلانی، داوود شاه‌منصوری، امین شریفی شیرخند، علی جانی‌خواه، حمزه نیک‌بخت، فریدون صیونی اهدا شد. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید