انجمن کلیمیان تهران
   

گزارشی از نمایشگاه کتاب

   

 

مهندس بهادر میکائیل
فعال اجتماعی
22 اردیبهشت 95
 

اردیبهشت ماه هر سال بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی ایرانیان، با نام «نمایشگاه بین‌المللی کتاب» با حضور ناشرین داخلی و کشورهای خارجی برگزار می‌گردد.
امسال نیز همچون سال‌های گذشته این رویداد بزرگ فرهنگی برگزار گردید. تفاوت عمده نمایشگاه امسال با سال‌های گذشته این بود که برای اولین بار در مجموعه تازه تأسیس شهر آفتاب برگزار می‌شد و شاید آماده نبودن کامل این مجموعه و طولانی بودن مسیر کمی از کیفیت کار نمایشگاه می‌کاست.
انجمن کلیمیان تهران برای سومین سال متوالی، پرقدرت و پرتوان برای حضور در نمایشگاه کتاب اعلام آمادگی کرد. پس از تشکیل جلسه‌ای در کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان و تأیید به حضور در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، جلسه‌ای با حضور ریاست انجمن کلیمیان تهران، خزانه‌دار انجمن، مسئول کمیته فرهنگی و برخی از اعضای این کمیته تشکیل و مدیریت و امور اجرایی غرفه انجمن کلیمیان به عهده تیمی متشکل از آقایان : بهادر میکاییل، امید شایان مهر و بهزاد نصیرزاده قرار گرفت.
مکاتبات و رایزنی‌ها از اسفند سال 1394 آغاز شد و نهایتاً با پیگیری‌های مداوم و سختی‌ناپذیر و بی‌وقفه با مسئولین نمایشگاه، غرفه انجمن کلیمیان در ابعادی قابل قبول در «سالن ملل» شهر آفتاب (زیباترین و مجلل‌ترین سالن مجموعه)، روبروی غرفه عظیم و وسیع کشور روسیه (مهمان ویژه این دوره) برپا شد. ابتدا جلسه‌‌ای سه نفره متشکل از آقایان بهادر میکائیل و شهاب شهامی‌فر و خانم آزاده بن‌ذکریا تشکیل و از تجربیات سالیان پیش این عزیزان استفاده شد.
امور طراحی و اجرای دکور برعهده تیمی متشکل از آقایان : فرید هزقیاه، آرمان سامه‌یح و بهزاد نصیرزاده سپرده شد که واقعاً دکور این غرفه بسیار زیبا، در شأن جامعه کلیمی و متناسب با فرهنگ یهود بود.
استفاده از آیه‌ها و واژه‌های عبری، به تصویر کشیدن سه شخصیت برجسته فرهنگی کلیمیان، سلیمان حییم (آقای لغت)، مرتضی خان نی‌داوود (موسیقی‌دان) و عبدالله طالع (شاعر ملی یهود)، استفاده از تصاویر آرامگاه‌های یهودیان در سراسر ایران، قطعه شعر خلیج فارس از ابراهیم سعیدیان بر زیبایی و تأثیرگذاری این غرفه می‌افزود.
امور تبلیغات و چاپ بر عهده بهزاد نصیرزاده و امور روابط عمومی بر عهده آیدین برخورداری و تدارکات و امور فنی بر عهده ژوزف سوفری گذاشته شد و نهایتاً بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، در روز پانزدهم اردیبهشت ماه با حضور دکتر حسن روحانی (ریاست جمهوری)، دکتر علی جنتی (وزیر ارشاد) و محمد باقر قالیباف (شهردار تهران) رسماً آغاز به کار کرد.
پیش از آغاز کار غرفه جلسه‌ای توجیهی با حضور مسئولین و دست‌اندرکاران غرفه در کنیسای یوسف‌آباد برگزار و هر کدام از عزیزان و همیاران وظایف و مسئولیت‌های خود را متوجه شدند. در این دوره سعی شد علاوه بر تیم سه نفره مدیریت که هر روز در غرفه حاضر بودند، هر روز یک نفر به عنوان سرپرست غرفه، یک نفر به عنوان کارشناس مذهبی و گاهاً اجتماعی و عده‌ای هم به عنوان همکار و همیار غرفه حاضر باشند.
در این دوره ارتباط بسیار خوب و مؤثری با مدیریت سالن ملل ایجاد شد. «دکتر نوعی» به عنوان یک انسان فرهنگ‌دوست بارها در غرفه انجمن کلیمیان حاضر و با مسئولین غرفه هم‌کلام شد. حاصل این ارتباط مؤثر اختصاصی یک روز سخنرانی و کنفرانس فرهنگی و اجتماعی غرفه انجمن کلیمیان در سالن کنفرانس ملل با عنوان فعالیت‌های فرهنگی کلیمیان ایران بود.
این اتفاق نیکو و کم‌نظیر چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه در سالن کنفرانس ملل برگزار گردید که آقایان دکتر سیامک مره‌صدق (نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس) ، هارون یشایایی (چهره ماندگار کلیمی) و جناب حاخام یونس حمامی لاله‌زار (رهبر دینی کلیمیان ایران)، سخنرانان این همایش بودند.
در حاشیه این همایش دکتر رامین لاله‌پور (مسئول کمیته فرهنگی انجمن) و ابراهیم سعیدیان (شاعر ملی کلیمیان) به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین از فعالیت‌های فرهنگی خانم ژاکلین اوهب به ویژه در تدوین کتب عبری بیاموزیم و آموزش اعداد عبری، تقدیر و قدردانی شد. حضور بی‌سابقه و بیش از صد نفری کلیمیان در این روز، موجب تعجب و تشویق سایرین شد.
در این دوره، دوازده جلد کتاب و نشریه از سوی انجمن کلیمیان تهران، پنج جلد کتاب از سوی دانشگاه ادیان و مذاهب قم مرتبط با آئین یهودیت، دو جلد کتاب در مورد تاریخ محله عودلاجان به قلم استاد ناصر تکمیل همایون و یک جلد کتاب با عنوان غزل غزل‌های سلیمان از انتشارات بوتیمار به مخاطبین ارائه شد.
از نکات قابل توجه و ویژه این دوره می‌توان به استقبال کم‌نظیر و بی‌سابقه فرهنگ‌دوستان و علاقه‌مندان به کتاب از غرفه به ویژه شخصیت‌های برجسته فرهنگی، مذهبی ، هنری و سیاسی اشاره کرد، که از آن جمله می‌توان افراد زیر را نام برد:
دکتر غلامعلی حداد عادل (رئیس فرهنگستان لغت)، دکتر جابری انصاری (سخنگوی وقت وزارت امور خارجه)، استاد علی معلم دامغانی (شاعر و رئیس فرهنگستان هنر)، دکتر خزائی (رئیس دفتر شورای فرهنگی و رئیس کتابخانه بیت رهبری)، دکتر افشین یداللهی (شاعر و ترانه‌سرا)، دکتر فریدونی، تقوی و علیپور (مسئولین وزارت ارشاد)، هوشنگ مرادی کرمانی (نویسنده)، فراز خنافری (موسیقی‌دان)، دکتر اسماعیل آذر (محقق و کارشناس صدا و سیما)، صابر قدیمی (شاعر طنزپرداز)، آقای اولسیس کانچولا (سفیر کشور مکزیک)، خانم ماریول تورست (رایزن فرهنگی مکزیک) و مراجع دینی و نمایندگان مجلس و نمایندگان ادیان توحیدی.
همچنین جا دارد از تمامی همکیشان عزیز و همراهان همیشگی و تمامی ارگان‌ها و نهادها و سازمان‌های کلیمی که با حضور پر رنگ و معنادار خود باعث دلگرمی مسئولین و دست‌اندرکاران غرفه شدند سپاسگزاری شود. شورای روحانیت، هیأت مدیره و بازرسین انجمن کلیمیان تهران، دکتر مره صدق (نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس)، هیأت امنای بیمارستان دکتر سپیر، هیأت مدیره کانون فرهنگی ،هنری و اجتماعی، هیأت امنای ستاد خیریه کوروش، انجمن اولیاء و مربیان و دانش‌آموزان مدارس کلیمی، سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی، سازمان جوانان و اعضای کمیته‌های مختلف انجمن کلیمیان تهران و عزیزانی که از شهرستان‌های مختلف به تهران آمدند. همچنین نباید از حضور اصحاب رسانه، خبرنگاران، روحانیون، محققین و کارشناسان ایرانی و خارجی به سادگی گذشت.
مدیران غرفه : بهادر میکائیل ، امید شایان مهر، بهزاد نصیرزاده.
سرپرستان غرفه : فرزاد طوبیان، شهرام
فروزان‌فر، آیلین تشخیصی، فرانک عراقی، شهاب شهامی‌فر، رامین سخایی.
کارشناسان مذهبی غرفه : حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، هاراو یهودا گرامی، حاخام آرش تهرانی، مهندس آرش آبایی، مهندس امید محبتی، امید شایان مهر، مهرداد ساسانی‌فرد، دکتر رامین لاله‌پور.
متصدیان غرفه : آیدین برخورداری ، شایان ملکان، سامان سامیح، شروین شیرازی، شرمینه داوودزاده، الناز حریریان، طناز حریریان، مهیار نظیری، دانیلا یومطوبیان، بهاره کدخدا، امید کدخدا، نسترن اقبالی، دلارام دلرحیم، شادی نیسانی، الین یروشلمی، الیور ملکان، پرهام ذکریاپور، فراز نعیموت، شادی شهامی‌فر.
همکاران غرفه : فرید یاشار، بهداد میکائیل، سهیل نیسانی، فراز کیومهر، مجید دونل، جهانگیر نجات‌حییم، رامین شلومو.
امیدواریم که توانسته باشیم جهت اعتلای فرهنگ یهود و سربلندی جامعه کلیمی قدم مثبتی را برداشته باشیم. با امید به شکوفایی هر چه بیشتر فرهنگ و ادب و هنر جامعه کلیمی ایران.

همچنین بخوانید حضور انجمن کلیمیان تهران در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب شهر آفتاب


 

جمعی از پرسنل نمایشگاه کتاب در قرفه انجمن کلیمیان تهران

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید