انجمن کلیمیان تهران
   

اخبار بینا 53

   

 

مهندس امید محبتی مقدم
مدیر روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران

تابستان 99

 

ابراز تسلیت در خصوص درگذشت شادروان نوراله درخشان
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران با قلبی متاثر و اندوه فراوان، درگذشت مرحوم نوراله درخشان، از چهره‌های برجسته خیر جامعه را به جامعه کلیمیان تهران و به خصوص به بازماندگان بزرگوار و محترم تسلیت گفته و برای نِشاما و روح آن مرحوم از قادر مطلق، علو درجات را خواستار است.
بی‌تردید روح آن خیر و نیکوکار، اکنون از ثمره سال‌ها خدمت در کنیسای ملاحنینا و تلاش‌های خستگی ناپذیرش در جهت رفاه و آسایش جامعه، قرین رحمت الهی خواهد بود.
רוח ה" תניחנו בגן עדן
گزارش رییس انجمن کلیمیان تهران در خصوص سفر به شهر همدان
با سلام خدمت همکیشان عزیز؛
روز یکشنبه مورخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ به همراه دو تن از همکارانم در هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران، موسی ثانی (خزانه‌دار) و مهندس دانیل مرادی (مسئول کمیته املاک)، جهت بررسی مشکل پیش آمده برای زیارتگاه استر و مردخای به شهر همدان سفر نمودیم.
به محض ورود به شهر با مدیر کل میراث فرهنگی استان همدان، دکتر مالمیر جلسه‌ای برگزار شد که در مورد مسائل و مشکلات حفظ و نگاهداری زیارتگاه استر و مردخای بحث شد. پس از آن، در محل فرمانداری همدان با فرماندار محترم و معاونین سیاسی و امنیتی، دادستان کل همدان و مسئولین حراست و همچنین جناب آقای دکتر زارع معاون حجت الاسلام دکتر علی یونسی در امور اقلیت‌های دینی جلسه دیگری داشتیم که در این جلسه دکتر مالمیر نیز حضور داشت.
تمامی حاضرین در مورد مشکل ایجاد شده ابراز ناراحتی و تاسف و همدردی نمودند و از زوایای مختلف موضوع مورد بررسی قرار گرفت. پس از آن همگی از زیارتگاه استر و مردخای دیدن کردیم و در حضور خبرنگاران شبکه‌های مختلف خبری، محل زیارتگاه مورد بررسی قرار گرفت و همه مشاهده نمودیم که هیچ‌گونه مشکل و یا خسارتی به محل زیارتگاه وارد نیامده و بازدیدکنندگان و زائرین در حال تردد در محل بودند ولی متاسفانه آتش‌سوزی کوچکی در محل کنیسای مجاور زیارتگاه ایجاد شده بود و خسارت اندکی در حد دود گرفتگی در قسمتی از دیوارها و سقف ایجاد شده بود. همچنین سیستم سیم‌کشی محل دچار خسارت گردیده بود. خوشبختانه هیچ‌گونه صدمه‌ای به تورات مقدس، میشکان (جایگاه پیشنماز)، کتب مقدس و همچنین فرش‌ها، نیمکت‌های چوبی و حتی تابلوهای متصل به دیوار ها وارد نشده بود.
نمایندگان انجمن کلیمیان از دادستان محترم همدان درخواست نمودند که علت حادثه را در خصوص عمدی و یا سهوی بودن آتش‌سوزی بررسی نمایند. فرماندار همدان نیز تاکید نمودند در صورت عمدی بودن مسئله، هدف عاملین ایجاد تفرقه و خدشه‌دار نمودن وحدت ایرانیان بوده است. ایشان تمام هزینه‌های مربوط به مرمت بنا و همچنین نصب سیستم‌های حفاظتی و هشدار دهنده پیشرفته و دیگر امور ساختمانی بنا را برعهده گرفتند و اظهار امیدواری کردند که دیگر شاهد چنین اتفاقات تلخی نباشیم.
در ادامه جهت آرامش خیال و برطرف شدن هر گونه نگرانی‌ همکیشان عزیز، تعدادی عکس ارسال می‌شود.
با تشکر
دکتر همایون سامه‌یح نجف آبادی
اطلاعیه روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران در خصوص بزرگداشت روز جهانی قدس
مطابق با آموزه‌های الهی توراتنو هقدوشا (تورات مقدس)، خودداری از ظلم و جفا به دیگران و همچنین دفاع از مظلوم، وظیفه هر انسان مومن و یهودی است.
در آستانه روز جهانی قدس، جامعه کلیمیان ایران همچون سال‌های گذشته، با اعلام انزجار از اعمال ظالمانه افرادی که به هیچ دین و آیینی پایبند نیستند، کلام راستین امام راحل مبنی بر اینکه حساب جامعه یهود از صهیونیست جدا است را یک بار دیگر به گوش همه جهانیان یادآور خواهند شد.
بزودی جهانیان خواهند دانست به اصطلاح معامله قرن، به زباله‌دان تاریخ خواهد پیوست و ظلمی که در قالب شهرک‌سازی‌های غیرقانونی صورت می‌گیرد، راه به جایی نخواهد برد. رژیم اشغالگری که از درون در حال فروپاشی است و تنها دلیل ائتلاف‌های ظاهریِ احزاب در آن که حتی پیش ساکنین آن نیز ارزش و بهایی ندارد، سعی و تلاشی عبث بر جلوگیری از این اضمحلال است.
رژیمی که سردمدارانش به اعتراف خود، غرق در انواع فسادهای اخلاقی و مالی هستند هیچ‌گاه نماینده ملت یهود نبوده و نخواهند بود و جامعه کلیمیان ایران هرگز اجازه نخواهد داد آموزه¬‌های جاودان و مقدس حضرت موسی‌کلیم‌اله مستمسک چنین افرادی شود.
ابراز تسلیت در خصوص درگذشت شادروان ماه‌خاتم
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران با قلبی متأثر و اندوه فراوان، درگذشت مرحوم ماه‌خاتم، همسر گرامی خانم شهین نکوئی از دبیران باسابقه عبری و دینی که سال‌های متمادی تعلیم و تربیت آینده‌سازان جامعه را برعهده داشته‌اند و پدر آقای پیمان ماه‌خاتم، از اعضای هیات مدیره بیمارستان دکتر سپیر را، به خصوص به بازماندگان محترم، از صمیم دل تسلیت گفته و برای نِشاما و روح آن مرحوم از قادر مطلق، علو درجات را خواستار است.
רוח ה" תניחנו בגן עדן
יעלזו חסידים בכבוד ירננו על משכבותם
ثبت نام نوآموزان پایه اول ابتدایی در مجتمع آموزشی مجد و فخر دانش
واحد آموزشی مجد و فخردانش پذیرای ثبت‌نام نوآموزان پایه اول در سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ خواهد بود.
اولیای گرامی می‌توانند با به همراه داشتن مدارک لازم و طبق هماهنگی قبلی جهت ثبت نام به دفتر مدرسه مراجعه نمایند.
مدارک لازم جهت ثبت‌نام: اصل و کپی شناسنامه دانش‌آموز، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی پدر و مادر ، ۴ قطعه عکس ۴×۳ (با مقنعه سفید و با پشت زمینه سفید) و کارت سلامت دانش‌آموز.
خاطر نشان می‌نماید تحویل تمامی مدارک فوق الذکر جهت تشکیل پرونده و تکمیل فرآیند ثبت نام دانش‌آموز در سامانه سناد و نوبت‌دهی سنجش الزامی است.
علاقمندان جهت کسب اطلاع بیشتر می‌توانند با شماره زیر تماس حاصل نمایند:
۷۷۵۲۰۶۱۱
ثبت نام نوآموزان پایه اول ابتدایی در مجتمع آموزشی موسی بن عمران
واحد آموزشی موسی بن عمران پذیرای ثبت نام نوآموزان پایه اول در سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ خواهد بود.
اولیای گرامی می‌توانند با به همراه داشتن مدارک لازم و طبق هماهنگی قبلی با دفتر مدرسه، روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۱ جهت ثبت نام به دفتر مدرسه مراجعه نمایند.
مدارک لازم جهت ثبت‌نام: اصل شناسنامه دانش‌آموز، اصل شناسنامه و کارت ملی پدر و مادر ، ۴ قطعه عکس ۴×۳ (پشت زمینه سفید) و کارت سلامت دانش آموز.
خاطرنشان می‌نماید تحویل تمامی مدارک فوق الذکر جهت تشکیل پرونده و تکمیل فرآیند ثبت‌نام دانش‌آموز در سامانه سناد و نوبت‌دهی سنجش الزامی است.
علاقمندان جهت کسب اطلاع بیشتر می‌توانند با شماره زیر تماس حاصل نمایند:
۸۸۹۲۰۵۲۸ - ۸۸۹۲۰۵۲۹
ثبت نام نوآموزان پایه اول ابتدایی در مجتمع آموزشی روحی‌شاد
مجتمع آموزشی روحی‌شاد پذیرای ثبت نام نوآموزان پایه اول در سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ خواهد بود.
اولیای گرامی می‌توانند با به همراه داشتن مدارک لازم و طبق هماهنگی قبلی با دفتر مدرسه، روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۱ جهت ثبت نام به دفتر مدرسه مراجعه نمایند.
مدارک لازم جهت ثبت نام: اصل شناسنامه دانش‌آموز، اصل شناسنامه و کارت ملی پدر و مادر ، ۴ قطعه عکس ۴×۳ (پشت زمینه سفید) و کارت سلامت دانش‌آموز.
خاطر نشان می‌نماید تحویل تمامی مدارک فوق‌الذکر جهت تشکیل پرونده و تکمیل فرآیند ثبت‌نام دانش‌آموز در سامانه سناد و نوبت‌دهی سنجش الزامی است.
علاقمندان جهت کسب اطلاع بیشتر می‌توانند با شماره زیر تماس حاصل نمایند:
۷۷۶۱۳۵۹۶
ثبت‌نام سال تحصیلی آینده در مجتمع آموزشی اتفاق
مجتمع آموزشی اتفاق، آماده ثبت‌نام از دانش‌آموزان گران‌قدر در کلیه مقاطع تحصیلی و در رشته‌های علوم تجربی، ریاضی، حسابداری و کامپیوتر برای دوره دوم متوسطه می‌باشد.
علاقمندان جهت کسب هر گونه اطلاعات بیشتر می‌توانند روز های دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۲ با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایند:
۶۶۴۰۶۶۷۲
عدم فعالیت انجمن کلیمیان تهران در فضای اینستاگرام
به اطلاع کلیه همکیشان فرهیخته و هموطنان ارجمند می‌رساند انجمن کلیمیان تهران هیچ‌گونه فعالیتی در فضای مجازی اینستاگرام نداشته و ندارد و کانال روابط عمومی انجمن در تلگرام، تنها کانال رسمی انجمن کلیمیان تهران است که بازتاب‌دهنده نظرات این انجمن می‌باشد.
لذا هر گونه ادعایی در هر پیج یا کانال، در خصوص ارتباط با انجمن کلیمیان کذب محض بوده و نظرات مندرج در آن به هیچ‌عنوان مورد تایید انجمن کلیمیان تهران نمی‌باشد.
ابراز تسلیت در خصوص درگذشت شادروان نجات بن توبین
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران با قلبی متاثر، درگذشت مرحوم نجات بن توبین، از چهره‌های برجسته خیر جامعه کلیمیان شیراز را به جامعه کلیمیان شیراز و ایران، و به خصوص به بازماندگان بزرگوار تسلیت گفته و برای نِشاما و روح آن مرحوم از قادر مطلق، علو درجات را خواستار است.
بی‌تردید روح آن خیر و نیکوکار، اکنون از ثمره سال‌ها خدمت در بهشتیه شیراز و فعالیت‌های اجتماعی، قرین رحمت الهی خواهد بود.
רוח ה" תניחנו בגן עדן
יעלזו חסדים בכבוד ירננו על משכבותם
ابراز تسلیت در خصوص درگذشت شادروان دکتر ربیع هرمان مقدم
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران با قلبی اندوهگین و متاثر، درگذشت مرحوم دکتر ربی شیمعون بن اوراهام (ربیع) هرمان مقدم را به جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار (رهبر دینی کلیمیان ایران) و همسر محترمشان و همچنین سایر بازماندگان بزرگوار آن مرحوم تسلیت گفته و از قادر مطلق برای نِشاما و روح آن شادروان، علو درجات را خواستار است.
רוח ה" תניחנו בגן עדן
יעלזו חסדים בכבוד ירננו על משכבותם
بیمارستان دکتر سپیر در آستانه‌ی تعطیلی؟
فرانک عراقی

بیمارستان خیریه‌ی دکتر سپیر، با بیش از ۷۵ سال فعالیت و پیشینه‌ی تاریخی، در آستانه‌ی تعطیلی قرار گرفته است.
این نهاد که یکی از مهم‌ترین مراکز خیریه‌ی اقلیت کلیمی در ایران است در تمام طول دوران فعالیتش صادقانه به همنوعان، چه همکیش و چه غیر همکیش خدمات پزشکی ارائه نموده است .
بیمارستان در سال ۱۳۲۱ با عنوان کانون خیرخواه توسط خیرین جامعه‌ی کلیمی افتتاح شد و اهداف خیرخواهانه داشت. در طول این سال‌ها، پزشکان متبحر اعم از همکیش و غیرهمکیش در این مرکز فعالیت داشتند و حتی در طول جنگ تحمیلی نیز خدمات ارزنده‌ای ارائه نمودند. بعد از انقلاب، نام بیمارستان از کورش کبیر به دکتر سپیر تغییر یافت. سپیر پزشکی یهودی بود که در راه درمان بیماران مبتلا به تیفوس جان خود را در راه نجات همنوعان خود با همین بیماری از دست داد و خودش نیز از موسسان این مرکز خیریه بود.
روی سر در بیمارستان با دو زبان عبری و فارسی نوشته شده: «همنوعت را مانند خودت دوست بدار»، شعاری که در تمام این سال‌ها سرلوحه‌ی خدمات همه‌ی کارکنان و مسوولین این مرکز درمانی قرار داشته است.
کمتر کسی در جامعه‌ی کلیمی است که روزی سر و کارش با این بیمارستان نیفتاده باشد. بسیاری از ما خاطرات بسیاری از آنجا داریم. بسیاری از فرزندان ما و حتی خود ما در این بیمارستان چشم به دنیا گشوده‌اند و گشوده‌ایم. پس مسلما پذیرش بسته شدن آن برای هیچ یک از ما راحت نخواهد بود ...
در چند سال اخیر مشکلات مالی مانند بسیاری از مراکز درمانی دیگر گریبان این بیمارستان را گرفته و ادامه‌ی فعالیت آن سخت و سخت‌تر شده است. به دفعات حقوق پرسنل به تعویق افتاده اما با همکاری دولت و خیرین و پی‌گیری‌های مسئولان، بیمارستان خطر را پشت سر گذاشته است، اما این بار متاسفانه با به تعویق افتادن چهار ماهه‌ی حقوق پرسنل و اعتراض دسته جمعی آنها گویا همه‌ی تلاش‌ها به بن‌بست رسیده است.
با وجود این که اخیرا این مجموعه اکثر بخش‌های خود را تعطیل کرد و فقط یکی دو بخش با حداقل نیرو به کار خود ادامه می‌داد باز هم نتوانست تعهدات خود را در خصوص کارمندان به انجام رساند. از طرف دیگر مسدود شدن حساب بیمارستان از سوی شعبه‌ی پنجم تامین اجتماعی نیز مزید بر علت شده است.
دکتر سلیمان کهن‌صدق، عضو هیات مدیره‌ی بیمارستان دکتر سپیر می‌گوید: «بیمارستان تعطیل نشده است، بلکه پول تجهیزات و دارو در بیمارستان وجود ندارد و با توجه به افزایش نرخ ارز و گران شدن تجهیزات، هزینه‌های بیمارستان در نیمه‌ی دوم سال ۹۸ به شدت افزایش یافت، حقوق پرسنل در سال ۹۹، چهل درصد اضافه شد در حالی که تعرفه‌های بیمارستان فقط ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد. بنابراین یک عدم تعادل میان درآمد و هزینه‌ها به وجود آمده است».
از طرفی چنین بیمارستان‌هایی برای اینکه بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند همواره باید مورد حمایت دولت و خیرین نیز باشند.
در این مورد دکتر همایون سامه‌یح، رئیس انجمن و نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «پیرو مشکلات مالی مربوط به بیمارستان دکتر سپیر که از بهمن ماه ۱۳۹۸ به اوج خود رسیده اقدامات زیر انجام گرفته است:
۱ - پیگیری پرداخت معوقات بیمه درمانی تامین اجتماعی به بیمارستان دکتر سپیر با مراجعه و مذاکره با دکتر سالاری، مدیر کل بیمه تامین اجتماعی ایران، و ارائه توضیحاتی پیرامون مشکلات بیمارستان مذکور، که در نهایت موافقت پرداخت بخش بزرگی از بدهی‌های معوقه گرفته شد و مبلغ به حساب بیمارستان واریز گردید.
۲- درخواست اعطای وام بانکی ۴ میلیارد تومانی از طریق دکتر همتی، ریاست بانک مرکزی، که با پیگیری مستمر موفق به کسب موافقت جهت دریافت از طریق بانک صادرات شدم. البته با توجه به دو رقمی بودن سود این تسهیلات تصمیم در مورد دریافت وام بر عهده‌ی هیئت مدیره محترم بیمارستان می‌باشد.
۳ - دریافت وام یک میلیارد تومانی بلاعوض که پیرو نشست با دکتر نمکی، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، با نامه‌نگاری و پیگیری‌های مکرر و مستمر در نهایت منجر به دریافت این کمک برای بیمارستان گردید.»
قدر مسلم این‌که، این بیمارستان یک میراث تاریخی برای جامعه‌ی کلیمیان ایران است و ارزش هویتی و فرهنگی دارد.
امیدواریم که با تمهیدات عاقلانه، این مرکز حفظ شود و به فعالیت خود ادامه دهد. 
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید