انجمن کلیمیان تهران
   

עברית 34

   

 

 

דברי העורך הראשי
החדשות הן קצרות אבל הסיפור הוא ארוך

בחודש דיי האחרון חלק מכלי התקשורת הזרים פרסמו בכותרות הראשיות ידיעה על יציאת קבוצה של כמה יהודים מאיראן. הם ציטטו את דברי היהודים האלה שטענו שחיי היהודים באיראן קשים ומלווים בסבל ותסכול.
אחרי גל החדשות, נציג הקהילה היהודית בפרלמנט המועצה האסלאמית וכמו כן ארגון יהודי איראן הכחישו את הטענות הלה באמצעות פרסומים ומתן ראיונות שונים. בעקבות כך, גם ארגונים שונים של יהודי איראן השוהים במדינות אירופה ובארצות הברית בתגובה הביאו את מחאתם בצורה מרשימה .
מנקודת מבטו של העורך, עם קיומם של מסמכים רבים ועדויות שונות בהיסטוריה על חירותם, ביטחונם ושלוותם המושלמת של יהודי איראן וחיי שלום עם שאר האזרחים במדינה, אין צורך בלחזור על מה שבמשך שנים נאמרו ונכתבו כהוכחה כי לפי הפתגם הידוע בפרסית " אם בבית יש משהו, אז מספיק באמירה אחת".
כל אחד שישלו ידע ולו מעט על הארץ הזו ועל העמים והמיעוטים השונים ומגוונים שחיים בו, ללא ספק מודע על תפקידם של מגוון השפות, העמים, הדתות ואמונות בלשמור על של איראן ומודע על תהליך העניינים במשורים שונים של כלכלה,פוליטיקה, חברה ותרבות. רק מבט אחד בתעודות המרשימות שיש ליהודי איראן בהגנה על הארץ הקדושה הזו דהינו במלחמה היחידה שהתרחשה במהלך 200 שנה האחרונה שנכפתה על האיראנים ובה לא איבדו אפילו גרגר אחד מאדמתם, ורשימה של עשרות שהידים אמיצים בקרב הלוחמים היהודים, היא עדות אמינה לטענה זו. התחושה של שייכות לאיראן נמצא בדמם ובבשרם של כל היהודים בארץ הזו כמו אצל שאר המיעוטים ואי אפשר לסחור בה בשווקים ובשום מחיר.
 

חיבתך בנפשי ואהבתך בליבי
עם חלב האם נכנסת בי ועם צאת הנשמה תצאי
הבלתי נסבל בהקשר לידיעה החשודה האחרונה שמדווח על חדשות השקריות בדבר הגירתם המאורגנת של יהודי איראן הוא הצגתם בצורה מופרזת של המציאות. 27 יהודים מאיראן, שיותר משני שליש מהם תיירים שנסעו לצורך ביקור במקומות הקדושים והשליש הנותר תיירים שמטיילים בעולם, בעקבות תכנית שתוכנן מראש, נוספו מטיסות שונות. בנוכחות של נציגים של רשתות החדשות ששודרו בו זמנית משדה התעופה בתל-אביב את הראיון של מר מיכאל ג'ק קנויצ', דובר הסוכנות ההגירה שקשור לנוצרים הציונים, האיראנים האלה הוצגו כמהגרים שהיגרו לישראל.
זו תהיה חזרה על אותם הדברים שנאמרו כבר, אם נרצה להתעסק בסיפורים על המזימות של אויבי השלווה של היהודים כי מעולם אף ארגון או גוף כלשהו מתוך הארגונים לא התכוונו ולא מתכוונים לשלול מיהודי איראן את זכותם לבחירת מקום מגוריהם שכעת ירצו הארגונים האלה לשלול את זכותם באמצעות אירועים כגון זה.
דברים שמנקודת מבטו של כותב המאמר ראוי לתשומת לב, הן הבעיות שהאוהדים כביכול של היהודים מוסיפים על גבם של הקהילה החלשה הזו.
אם נרצה להגדיר את הקהילה היהודית כקהילה אשר סובל מדיכוי ונמצא תחת לחץ, בוודאות אפשר לומר שהגורם העיקרי לדיכוי הוא אותה הקבוצה הנחשבת "כאומנת עם יותר טובת-לב מאמא" אשר כל כמה זמן עם חיבוק הדוב שלהם מורדים מכה קשה על שלוותם של בני הקהילה הזו וכל הזמן גורמים לקלקול היחסים בין הקהילה הזו לבין קהילות השכנות וקהילות מארחות.
לאמיתו של דבר סבלנותם של יהודי איראן ראויה לשבח כי עד היום מול המזימות שרקמו על ידי החבר!! הם שתקו. המחבר סבור שאם עכשיו מסיבה כלשהי העדר ניהולאו חוסר ידע, בזדון או מתוך חשיבה טובה , מול המזימות האלה בחרנו בשתיקה או התחמקנו מלבצע את תפקידנו באמצעות מאמרים והודעות גנאי מילוליות. יותר אין מה לחכות למרות שכל הפעילות היו מוצדקות וכל אחת הייתה חיוניות במקומה, ההתרחשויות מכיוון ההוא מראה שהם אינם היו מספיקים בהכרח.
נראה כך שאיפוק מצד רוב חברי הקהילה היהודית והימנעותם מלהביע דעה והתערבות בנושאים פוליטיים כדי להימנע מסכנות, מהנזקים של משחקים פוליטיים, מהחשש מכך שנשמש משחק בידי זה או אחר גובה מחיר יותר כבד מהקהילה הזו.
השתיקה של הקהילה היהודית מול ההצגות המצחיקות ומטופשות של קהילות הציוניות, למרות שהיא מוצדקת כשתיקה של חכם מול טיפש, אך כאשר מזימות האויבים במסווה של חברים גורמת נזק רב לתדמיתם של יהודים מאמינים ואינו הגיוני יותר.
קהילות יהודיות בכל העולם נחשבים כחלק מחברת המיעוטים והצגות כגון זה פרושן לתכנן תוכניות אנטי אנושיות נגד המיעוטים האלה.
נניח שהטענה שלפיו קיימים תנאים קשים למחייה עבור המיעוטים היא נכונה, אם כך, איזו שכל ישר יכול לקבל שלדוגמה לצורך הצלתם (או יותר נכון אחרי הצלתם) של 40 איש מהם עם הקמת רעש, יגרמו למשבר במצב ותנאי המחייה של עשרות אלפי אנשים? האם לאלה יש מטרות אחרת חוץ מהפרת זכויות האדם המבוססות על חופש הבחירה של כל אחד בקשר למקום מגוריו?
לבטח התגרויות כגון זה בכוונתם לגרום נזק לאמונם של קהילות היהודיות בכל רחבי העולם ושלילת אמינותם של אותם הקהילות וקהילות הרוב שבהם הם חיים. לכן על כל יהודי מאמין ונבון שבהסתמך על אמונות לאומיות יוכיח לכל העולם ש קהילה היהודית של איראן היא אינה משחק בידי אף אחד.


נסיעתם של חברי מועצת המנהלים של ארגון יהודי טהראן לקרמאנשאה

לכבוד יום השנה של "עשרת ימי השחר של מהפכה " – ( 10 ימים בחודש הפרסי בהמן , מיום הגעתו של כומייני לאיראן ועד קבלת השלטון בידו), חלק מחברי מועצת המנהלים של ארגון יהודי טהראן נסעו לבקר במחוז קרמאנשאה כדי לפתור את הבעיות של היהודים במחוז זה.
הביקור נמשך יום אחד בהשתתפותם של ד"ר מורה צדק, ד"ר רחמתולא רפיע, אסכנדר מיכאאיל ופרהאד אפראמיאן. בתחילת הביקור התקיימה ישיבה עם חברי הארגון של יהודי קרמאנשאה ובה דנו בנושאי התרבות והחברה של יהודי קרמאנשאה, נושאים הקשורים לבתי הכנסת בעיר וצורכיהם של בני הקהילה במחוז זה הקשורים לחינוך ולתרבות.
פרהאד אפראמיאן, אחראי על ועדת התרבות של הארגון של יהודי טהראן טען שיש לתת עדיפות עליונה לחיזוק הספרייה היהודית ולארגון הנוער היהודי במחוז זה. כמוכן הדגיש את הנושא של חיזוק הכיתות ללימוד השפה העברית והעלאת הרמה והאיכות של הכיתות והעלאת הרמה של השיעורים על התרבות העם היהודי. אחר הצהריים באותו יום התקיימה מסיבה בנוכחותם של יהודי קרמאנשאה ויהודי קאם-יאראן וחברי מועצת המנהלים ואיתולא זרנדי האימאם של קרמאנשאה.
הטקס התחיל עם ההמנון של הרפובליקה האסלאמית ואחריו ברכות מן התורה מפי החכם קודוסי. אחרי דברי ברכה שנאמרו באמצעות מנחה התכנית שרון אמג'דיאן, נאם ד"ר מורה צדק מנהל של ארגון יהודי טהראן. בנאומו לאחר שאמר דברים לזכר השהידים של המהפכה, דיבר על הקשרים שבין הרוב והמיעוט היהודי בעיר קרמאנשאה והדגיש את הצורך בלהוסיף ולשפר את הקשרים בין שני העמים.
הנואם הבא היה ד"ר רחמתולאה רפיע, סמנכ"ל של ארגון יהודי טהראן. הוא בירך את "עשרת ימי השחר" והודה לאיתולאה זרנדי על פועליו למען יהודי קרמאנשאה ומתן הגנה לקהילה היהודית.
כמו כן, מר קהרמאני מנהל הארגון של יהודי קרמאנשאה הזכיר את ההיסטוריה של החיי היהודים בעיר הזו ואמר: היהודים האיראנים ובמיוחד יהודי קרמאנשאה חיו בידידות בצדם של שאר העם האיראני ונאמנותם של המיעוט היהודי למולדת ראויה לשבח.
הוא הדגיש שאסלאם הגן על היהודים במשך ההיסטוריה וציין את שיתוף הפעולה שבין המוסלמים לבין היהודים והזכיר את תפקידם של יהודי איראן בניצחונה של המהפכה האסלאמית וכמו כן תפקידם של היהודים במלחמה שנכפתה על איראן.
בסיום הטקס נאמרו דברי תודה לאיתולאה זרנדי ובתמורה על פועליו הוענק לו לוח הוקרה מצידם של ארגון יהודי טהראן וארגון יהודי קרמאנשאה.
איתולאה זרנדי בנאומו לאחר דברי ברכה לכבוד ה"עשרת ימי השחר של מהפכה" שיבח את חברי מועצת המנהלים של ארגוני היהודים של טהראן ושל קרמאנשאה וציין שפעלותיו של מנהל הארגון של יהודי קרמאנשאה מאוד חיוניות.
הוא דיבר על שמירת הזכויות של המיעוט בדת האסלאם וציין : "מדינה שלנו היא בית בשביל כל אזרחיה וכולם צריכים לחיות בו בשלווה וביטחון כי כולנו מאמינים באל אחד".
בהמשך עם ציון דברי האיתולאה ברוג'רדי ז"ל הזכיר את העולם האמונה באל אחד ואמר שהמיעוטים חיו תמיד בשלום בצד האסלאם.
הוא נאם לזכרו של הרופא היהודי ד"ר נזרי ועל תרומתו הרבה לכלל האוכלוסיה והוסיף: הקהילה היהודית יחד עם שאר האזרחים פועלים יחד בכל המישורים גם כשמדובר בשמחות וגם כשמדובר בבעיות.
איתולאה זרנדי ציין שהצדק היה בסיס לפעילותם של כל הנביאים והמאמינים בכל אחת מן הדתות האלוהיות זכיותיהם הם שווים. בסיום הוא הדגיש שהיהודים בקרמאנשאה מתפרנסים בכבוד בצד המוסלמים ונהנים מביטחון מלא בצידם.

בתגובה על שמועות המופיעות במספר כלי תקשורת בקשר להגירתם של מספר יהודים איראניים, ארגון יהודי טהראן ונציג הקהילה היהודית בפרלמנט המועצה האסלאמית הכחישו את הטענות ופרסמו את תגובתם. תוכן הפרסום מובא כאן במדויק:

בעקבות פרסום הידיעה במספר כלי התקשורת בנושא הגירתם של קבוצה מצומצמת של יהודי איראן, יהודי איראן חוזרים ומדגישים שעם התנאים הנוחים לחיי המיעוט הדתי ובתוכם מיעוט היהודי הקיימים באיראן ועם שורשים החזקים של תרבות המשותף, יהודי איראן מעולם לא פעלו למען הגירה מאורגנת. החדשות הכוזבות שהתפרסמו בכלי התקשורת הזרים בעניין הקשיים ובעיות של הקהילה היהודית באיראן שקריים לחלוטין.
למרות התעמולות של אויבי העם האיראני, שהם נחשבים גם כאויבי יהודי איראן, יהודי איראן לעולם לא היו מושפעים מהתעמולות אלו וזה בגלל השורשים ההיסטוריים, התרבותיים והלאומנים עם איראן.
כפי שקודם הכרזנו, ברור שניסיונות לשחד בצורה ילדותית והפצת שקרים של גורמים כוחניים וציונים נגד איראן לא תגרום לשום נזק לקשרים העמוקים שבין יהודי איראן לבין העם האיראני ולבין המשטר הקדוש של רפובליקה האסלאמית.
אנחנו יהודי איראן, היינו איראנים בעבר, איראנים בהווה ונהיה איראנים גם בעתיד ועם האהבה שיש לנו כלפי המולדת שלנו מוכנים לעשות הקרבה עצמית למען המדינה.
נוכחות הפעילה של יהודי איראן במלחמה שנכפתה על איראן וכל מחזה הקרב של עם האיראני עם אויביו הראה שיהודי איראן תמיד היו כתף עם כתף יחד עם העם המכובד והגדול האיראני. יהודי איראן יש להם אמון מלא בהשקפות המשטר הקדוש של הרפובליקה האסלאמית של איראן, בשמירה על זכויותיהם של מאמיני הדתות האלוהיות, וזאת למרות פרסומות הזרים, וימשיכו בחיים שלהם במולדת שלהם.
מובן מעליו שכל התערבות מצד המדינות הזרות בנושאים הפנימיים של איראן ויהודי איראן נחשבת כחלק ממזימות ההטעיה העולמי כדי לתקוף את עם המכובד האיראני ומטרתה לפגוע באיחוד העם האיראני. מנקודת מבטם של יהודי איראן כל סוג של התערבות של מדינות זרות בנושאים הקשורים ליהודי איראן תהיה בלתי מקובלת לחלוטין ובשום אופן לא נחשבת כמוצדקת ואנחנו מגנים אותה בחריפות.
הדו קיום בשלוה ושלום בין יהודי איראן והאיראנים במשך דורות בהיסטוריה, מעידה על הליכתם ביחד באותה הדרך בכל הזמנים.


מהנדס מוריס מועתמד                                    ד"ר מורה צדק
נציג היהודים בפרלמנט                               מנהל הארגון יהודי טהראן
המועצה האסלאמית
תערוכת הצילום הראשונה על התרבות היהודי

תערוכת הצילום הראשונה על התרבות היהודי התקיימה ביוזמתם של תנועת הנוער של ארגון יהודי טהראן ובסיוע של אגודת הסטודנטים היהודים של איראן. התערוכה התקיימה בין התאריכים 1 עד 6 ינואר במשכן אגודת הסטודנטים היהודים ובה הוצגו מגוון של צילומים מ-8 צלמים.
בטקס הפתיחה של התערוכה נוכחו מועצת המנהלים של ארגון יהודי איראן, חברי אגודת סטודנטים، "בית צעירי גישא ובאע' צבא וגן סבא" ושוחרי אמנות שבקהילה היהודית.
מתן תשומת לב לתרבות העם היהודי, להציג צלמים צעירים ויצירתיים שבקרב הקהילה היהודית, הצגת צילומים ממקומות השייכות ליהדות ותרבות היהודי הלא איראני והמשך פעילויות כגון זה היו כתוצאה מסקר דעת המבקרים בתערוכה.


ביצוע המוצלח של קונצרט של תלמידי המרכז ללימודי מוזיקה

ביום רביעי ה-14 נובמבר 2007 בשנה הנוכחית התקיים קונצרט של תלמידי המרכז ללימודי מוזיקה של ארגון יהודי טהראן באולם "מוהבאן". האירוע זכה בקבלת פנים ואהדה רבה מצד העדה ומצד מועצת המנהלים של ארגון יהודי טהראן.
יחודו של האירוע היה בהשתתפותם של תלמידים ואומנים צעירים בגילאים שבין 10 עד 14 שנה אשר בפעם הראשונה הופיעו על הבמה והגישו את ביצועיהם.
ביצוע הקונצרט היה מלווה בנגינות על כינור, גיטרה, פסנתר ללא שום טעות בנגינת התווים והייתה חוויה מרתקת של הופעה אומנותית מוצלחת.
מהלך הרוח של אומנים הצעירים ונוער ורצונם בלהמשיך, נתן תקווה לקהילה היהודית שבעתיד מצפה להם אומנים בעלי יכולת בתחום האומנות.


התקיים הטקס של מביאי גאווה "אפתכאר אפרינאן 86"

השנה כמו בשנים קודמות, אגודת הסטודנטים של יהודי איראן ערכה מסיבת "מביאי גאווה" כדי להביע הערכה לכפי הנוער שהצליחו לעבור את מבחני הכניסה לאוניברסיטאות ומכללות בשנת 1386. במסיבה שהתקיימה בתאריך 25 דצמבר 2007 באולם "מוהבאן" נוכחו 110 צעירים מטהראן וערים אחרות אשר עברו את מבחני הכניסה.
הטקס התקיים אודות המאמצים של מועצת המנהלים וחברי אגודת הסטודנטים היהודים של איראן במשך כמה חודשים. אנו מקווים שהצלחנו להראות חלק קטן מן התודות של הקהילה היהודית של איראן כלפי "מביאי הגאווה" שלנו.


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید