انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

یگال ساسون 

   

اندازه نوشتار:

 مهر 84

معرفي يكي از جوانان هنرمند جامعه كليمي

هنرمند نيازمند حمايت است.

اشاره:‌ همواره افتخار هر جامعه‏اي داشتن افـراد برجسـته، روشنفكر، موفق و تلاش‏گر است. حـال اگـر ايـن جامـعه، جامـعه كوچكي همچون كليميــان ايـران   

 بـاشد كه در زمـان‏هاي مختلف و به صورت‏هـاي گوناگون، مورد توجه   بوده است، اين افتخار نقشي پررنگ‏تر در آينده آن جامعه خواهد داشت.

***

حمايت جامعه كليمي از هنرمند كم است.

ايگال ساسون، از جوانان كليمي اصفهان، هنرمند و نوازنده (متولد 1358) دف، يكي از اين افتخارات است. وي در دانـشگاه در رشته كامپيوتـر تحصيل كرده اما به آموزش اين ساز و نوازندگي مي‏پردازد. او درباره اين   موضوع مي‏گويد: «از بچگي به موسيقي خيلي علاقمند بودم. يادم است در دوران كودكيم، ما يك گيتار در خانه داشتيم كه من آن را هي دسـت مي‏گرفتم و با آن آواز مي‏خواندم».

igal sason artist daf-ايگال ساسون هنرمند دفايگال موسيقي را با نواختن سنتور آغاز كرده و پس از آن به دف روي آورده. او درباره دف مي‏گويد: « هر چند كه دف يك ساز كوبه‏اي است و در مقايسه با ساز ملوديك محدوديت دارد، اما اين نكته كه من چه طور بتوانم احساسات و عواطفم را با اين ساز نشان دهم اهميت دارد. ساز كوبه‏اي جنبه هنري عميق‏تري دارد.

ايگال، هنرمندان و موسيقي‏دانان كليمي را يكي از عوامل مؤثر حفظ و پيشرفت موسيقي سنتي ايراني برمي‏شمارد و همچون ديگر هنرمندان جامعه، گلـه‏مندي‏هايي را از جامعه كليمـي مخصوصـاً‌ در اصفهان مطرح مي‏كند، او مي‏گويد: «حمايت جامعه از هنر كم است. جامعه ما بيشتر اهل كسب و كار است، در حالي كه جوانان ما استعداد هنري خوبي دارند». او علاقه‏مند است كه بتواند هنرش را از طريق جامعه‏اش عرضه كند.

نوازندگي در كنسرت سازهاي كوبه‏اي گروه دست افشان اصفهان، شـركت در جشنواره‏هـاي موسيقـي استاني، ‌اجراي كنـسرت‏هاي متعدد، بخشي از فعاليت‏هاي هنري وي مي‏باشد. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید