انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

چاپ آثاراقليت‏ هاي ديني

   

اندازه نوشتار:
 

گفتگو با مجيد صيادي؛  ‌مدير كل اداره مراكز و روابط فرهنگي

 

sayadi-مجيد صيادي

 

اينكه يك نويسنده يا ناشر اقليت ديني براي چاپ آثارش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چه پروسه ‏اي را بايد طي كند، شايد مسئله‏ اي باشد كه براي برخي ايجاد سؤال كند، «مجيد صيادي» مدير كل اداره مراكز و روابط فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفتگويي به اين سوال پاسخ مي‏دهد:

 

bullet

 يك نويسنده يا ناشر غيرمسلمان براي چاپ و انتشار اثرش چه مراحلي را بايد طي كند؟ آيا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شرايط ويژه اي را براي آنها در نظر گرفته است؟

در اداره كتاب هيچ تفكيكي بين نويسنده و ناشر مسلمان و غيرمسلمان وجود ندارد. براي ما مهم نيست كه نويسنده و ناشر بر چه دين و آييني است. اهالي قلم و ناشران اقليت ديني همان مسيري را طي مي‏كنند كه سايرين.

 

bullet

پس نظارت بر كتاب هاي آنها چگونه صورت مي گيرد؟

در مورد آثار اقليت‏هاي مذهبي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مراقب است كه آثار منتشر شده به گونه‏اي نباشد كه باعث از بين رفتن وحدت ملي شود.

به طور كلي اقليت‏هاي ديني و قومي در ايران هيچ‏گاه خود را جدا از ايران ندانسته و نمي‏دانند علت آن هم نوعي پيشينه فرهنگي است كه در كشور وجود دارد. از ديرباز اين همزيستي وجود داشته و در پيشينه تاريخي اختلافات يا درگيري‏‏هاي ريشه‏دار و گسترده قومي و مذهبي هم وجود نداشته است. اين خود يك ميراث باارزش است كه بايد از آن خوب حمايت شود. بخش عمده وحدت ملي كشور در گرو اين مسئله است.

 

bullet

اگر اثر ديني براي دريافت مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بيايد، مميزان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چگونه درباره آن قضاوت مي‏كنند ؟

در اين مورد معمولاً‌ با انجمن هاي قانوني اين اقليت‏ها و رهبران مذهبي آنها مشورت مي‏شود و در صورت نظر مثبت از سوي آنها، مجوز صادر مي‏شود.

 

sayadi

 
bullet

آيا تا به حال پيش آمده كه در مورد كتابي با رهبران مذهبي اديان مشورت صورت گيرد؟

 بله، يك كتاب درباره يكي از اقليت‏ها بود كه در آن عقايد ديني و مذهبي آن دين به صورت گزيده و گلچين آورده شده بود. وقتي آن كتاب را به رهبران ديني و انجمن‏هاي قانوني ارجاع داديم و درباره مستند بودن كتاب سؤال كرديم، آنها نظر مساعدي نداشتند و مي‏گفتند كه اين كتاب تحريف شده است زيرا در آن گزيده اي از اصول مذهبي آورده شده و ممكن است براي خوانندگان ايجاد شبهه كند و عده اي را برآشوبند. پس از اين با ناشر موضوع را در ميان گذاشتيم و او نيز از چاپ اين كتاب منصرف شد.

 

bullet

وظيفه اداره اقليت‏هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چيست؟

اين اداره، وظيفه ‏اش ارائه خدمات در حوزه فرهنگ به اقليت‏هاي ديني است. مثلا درباره گرفتن مجوز نشر و به طور كلي هرگونه كار فرهنگي كه بخواهند انجام دهند، هماهنگي‏هاي لازم از طريق اين اداره صورت مي‏گيرد.

در بعضي ايام سال اقليت‏هاي ديني مراسمي را ترتيب مي‏دهند كه منطبق با آئين خودشان است. براي اينكه در آن روزهاي خاص با مشكلي رو به ‏رو نشوند، اداره اقليت‏هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با دستگاه‏ هاي مختلف هماهنگي‏هاي لازم را انجام مي‏دهد تا آنها با مشكلي مواجه نشوند.

 

bullet

آيا براي خريد كتاب اقليت‏هاي ديني شيوه‏ نامه ‏اي جدا در نظر گرفته‏ ايد؟

خير، شيوه ‏نامه مخصوصي نداريم. اين كار نيز مانند ساير تسهيلات است. اگر اثري منطبق با آيين نامه باشد آن را خريداري مي‏ كنيم و اصلاً نويسنده و ناشر را مدنظر قرار نمي‏دهيم.

 

bullet

 اگر يكي از افراد اقليت ديني بخواهد پژوهشي انجام دهد چه بايد بكند؟

از ديگر وظايف اداره اقليت‏هاي ديني اين است كه براي فرد پژوهشگر هماهنگي ‏هاي لازم را صورت دهد كه او بتواند از نظر دسترسي به منابع و اماكن راحت‏تر و سريع‏تر كارش را انجام دهد. چون بسياري از كليساها و اماكن مربوط به اديان مختلف جزء ميراث فرهنگي هستند، در نتيجه بايد هماهنگي ‏هايي صورت گيرد.

 

 

گفتگو از : ليلي پوراسكندر

منبع : كتاب هفته 7/10/81

 

 

 

Back Up Next

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید