انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

ختنه (میلا) در روز هشتم تولد 

   

اندازه نوشتار:

 دکتر مریم عرب زاده
مرداد 1380

خداوند در تورات سفر برشیت (پیدایش) ، فصل 16 ، آیه 12 می فرماید: "هر مذکوری را نسل اندر نسل ، هشت روزه برای خود میلا (ختنه) کنید".
مدتهاست که پزشکان در مورد لزوم ختنه و فواید آن به باور رسیده اند. در کشور امریکا بدون آنکه الزام مذهبی داشته باشند، اغلب نوزادان پسر در همان روزهای اول تولد ختنه می شوند ، بطوری که شایع ترین عمل جرحی در امریکا ختنه است سازمان بهداشت جهانی نیز این عمل ساده ر برای حفظ کلیه ها در پسر بچه ها مفید دانسته و انجام آن را در دوران نوزادی توصیه می کند . از فواید شناخته شده ختنه می توان به کاهش بیماری های مقاربتی و سرطان اشاره کرد. علاوه بر این شیوع عفونت ادراری در پسر بچه هایی که ختنه می شوند، بسیار کمتر است . آمار مختلف شیوع عفونت ادراری در پسربچه های ختنه نشده را تا 20 برابر ذکر می کند . از آنجا که کلیه ها در سنین پایین آسیب پذیرند و بروز عفونت در سالهای اولیه عمر گاهی منجر به نارسایی مزمن و مادام العمر کلیه ها در کودک می شود ، "نوزادی" بهترین سن ختنه است و کلیه پزشکان دراین مورد اتفاق نظر دارند ، مگر در شرایط خاصی که نوزاد نارس باشد یا به علت بیماری خاصی قادر به انجام آن نباشند.
با توجه به روشن شدن لزوم ختنه در اولین روزهای نوزادی شاید این پرسش مطرح شود که چرا در آیین یهود، روز هشتم برای انجام آن مقرر شده است و برای مثال انجام آن در هفته اول نوزادی تعیین نشده است؟
ویتامین K یکی از عوامل ضروری جهت لخته شدن خون می باشد و بدون وجود آن خونریزی متوقف نمی شود. بدن ما قادر به ساخت این ویتامین نمیباشد بلکه این ماده توسط باکتری های مفید موجود در روده ساخته می شود و توسط بدن ما جذب می شود در هنگام تولد ، روده نوزاد استریل و فاقد هر گونه باکتری می باشد به همین دلیل نوزاد نیز فاقد هرگونه باکتری می باشد به همین دلیل نوزاد نیز فاقد این ویتامین ضروری جهت انعقاد خون است با مرور زمان و تغذیه نوزاد تعدادی از باکتری ها از جمله باکتری های مولد ویتامین K از طریق دهان وارد دستگاه گوارش نوازد میشوند و ویتامین K را تولید می کنند بطوری که تقریباً یک هفته زمان لازم است تا میزان ویتامین K در بدن نوزاد به حد مورد نیاز جهت انعقاد طبیعی برسد و روز هشتم زمانی اطمینان بخش از نظر سطح خونی این ویتامین و امکان انجام عمل جراحی بر نوزاد می باشد (بخصوص در زمانی که بشر فاقد علم کافی در مورد فرآیند انعقاد خون و عوامل دخیل در آن بوده است) بعید نیست که با دستاوردهای جدید پزشکی در آینده پرده از رازهای بیشتری درتایید این قانون و قوانین دیگر الهی برداشته شود.
مقالات مرتبط:
عوارض میلا (ختنه) به روش حلقه 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید