انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

پل آنتونی ساموئلسون

   

اندازه نوشتار:
 

نیوشا پایاب
تیر 1393

پل آنتونی ساموئلسون Paul Anthony Samuelson اقتصاد دان برجسته یهودی آمریکا پل آنتونی ساموئلسون
Paul Anthony Samuelson)) ‏ اقتصاددان یهودی اهل ایالات متحده آمریکا و نخستین آمریکایی برنده نوبل اقتصاد بود. وی در 15 مه سال 1915 در گری ایندیانا به دنیا آمد.
یوری ن. مالتسف در مورد مشخصات فردی وی می گوید: پل ساموئلسون مردی شوخ طبع، بذله‌گو و بسیار خوش ‌مشرب و مهربان بود. او تنها کسی بود که من می‌شناختم که در پوشیدن پاپیون‌های زیبا رقیب «مورای روثبارد» بود.
پل کراگمن برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2008 در مورد وی می-گوید: نشان دادن بزرگی ساموئلسون کار سختی است. اغلب اقتصاددانان عاشق آن هستند که بتوانند حتی یک مقاله اصیل (مقاله ای که باعث تحول اساسی در تفکر مردم پیرامون یک موضوع خاص شود)، بنویسند. ساموئلسون ده ها مقاله از این دست نگاشت و از تجارت بین الملل و امور مالی تا نظریه های رشد و سوداگری را مورد خطاب قرار داد. او تقریبا در تمام ابعاد اقتصاد صاحب نظر بود و در مورد آنها نوشته داشت. نسلی از اقتصاددانان از طریق نوشته های پل ساموئلسون شکل گرفت.
علاوه بر این، او فردی بسیار فروتن بود. برای چند سال من به اتفاق او و باب سالو دفتر مشترکی (در دانشگاه) داشتیم. او همیشه وقت صحبت کردن با ما را داشت و هیچوقت افاده ای نشان نداد.
یکی از چیزهایی که رابین ولز و من هنگام نوشتن کتاب خودمان در مورد اصول اقتصاد انجام دادیم یافتن اولین نشر از کتاب درسی ساموئلسون بود که در سال 1948 (بیش از60 سال پیش) منتشر شده بود. این کتابی بسیار
شگفت آور است که وضوح، سادگی، و عمق آن قابل تحسین است.
بحث های او در مورد سوداگری و سیاست گذاری های پولی از جذابیت خاصی برخوردار است. هر چند تا چند سال پیش برخی افراد این نظرات را منسوخ فرض می کردند، اما با ظهور بحران مالی کنونی، صحت کامل آنها را شاهد هستیم. البته، او در عین حال، مردی بود که اقتصاد کینزی را وارد امریکا کرد و همین یک کار، امروز بیش از هر مطلب دیگر به نظر کاربردی می رسد.
اجازه دهید با هم یاد او را گرامی بداریم.

در مورد زندگینامه وی می توان نوشت:
او که فارغ التحصیل از دانشگاه میشیگان و دانشگاه هاروارد است، اولین آمریکایی بود که در سال 1970 و در دومین سال اعطای جایزه نوبل اقتصاد، این جایزه را دریافت کرد. در آن زمان آکادمی سلطنتی سوئد به دلیل آن که پل ساموئلسون بیش از هر اقتصاددان معاصر دیگری برای بالا بردن سطح تجزیه و تحلیل نظریه های اقتصادی فعالیت انجام داده بود، وی را شایسته دریافت جایزه نوبل شناخت. مشاور اقتصادی جان اف کندی و لیندون جانسون دو رئیس جمهور اسبق آمریکا بوده و برای چند سال نیز یک ستون محبوب را در مجله نیوزویک می نوشت. ساموئلسون بر اثر کارهایش در اعمال تجزیه و تحلیل دقیق ریاضی برای تعادل میان قیمت و عرضه و تقاضا مشهور شد. او اصرار داشت که ریاضیات برای تجزیه و تحلیل های اقتصادی ضروری است.
پل ساموئلسون یک شخصیت چند بعدی داشت. او بیش از هر شخص دیگری بار ریاضی وار کردن اقتصاد در اواخر قرن بیستم را به عهده گرفت. با این وجود، وی توانست با نگارش
کتاب های درسی پرطرفدار، شهرت و پول زیادی به دست آورد. از سوی دیگر، ساموئلسون تقریباً در تمامی حوزه های علم اقتصاد آثار مکتوبی از خود به جای گذاشته است. برای کسی که تفکراتی مبتنی بر ریاضیات دارد، چنین وسعت نظری قابل توجه و منحصر بفرد است.
پل، در بالا بردن توان اقتصادی MIT و تبدیل آن به صورت
کنونی یعنی یکی از مشهورترین مؤسسه های آموزشی- تحقیقاتی کمک مؤثری کرده است. هنگامی که در سال 1940 به MIT پیوست، این دانشگاه هیچ دانشجوی تحصیلات تکمیلی
در رشته اقتصاد نداشت. در میان دانش آموختگان MIT می توان به بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا و برنده جایزه نوبل، پل گروکمن، ستون نویس روزنامه نیویورک تایمز و کریستینا رومر، رئیس مشاوران اقتصادی کاخ سفید اشاره کرد.
کتاب درسی پل ساموئلسون به نام «اقتصاد: یک تحلیل مقدماتی» به بیش از 40 زبان زنده دنیا ترجمه شده و از سال 1948 بیش از 4 میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. کتاب «علم اقتصاد» وی، پراستفاده ترین کتاب درسی دانشگاهی در تاریخ جهان بوده است. اول بار در ۱۹۴۸ منتشر شد، به ۲۲ زبان ترجمه شد، و فروش بیش از 50.000 نسخه از آن در یک سال، نویسنده‌اش را ثروتمندترین اقتصاددان پس از ریکاردو کرد. ساموئلسون، دایی لارنس سامرز، اقتصاددانان مشهور جریان اصلی بود و برندگان نوبلی همچون رابرت سولو، پل کروگمن، جرج آکرلف، رابرت انگل سوم، رابرت سی. مرتون، لارنس کلاین، فرانکو مودگیلیانی و جوزف استیگلیتز را متاثر کرد و به آنان مشاوره داد.
رابرت ام. سولو برنده نوبل و همکار ساموئلسون در ام.آی.تی اظهار می دارد : «وقتی اقتصاددانان با برگه ای از کاغذ برای محاسبه و تحلیل چیزی نشسته‌اند، باید اذعان کرد هیچ کس در گردآوری ابزارهای مورد استفاده و ایده‌های بکار رفته ایشان مهم تر از پل ساموئلسون نبوده است.»
ساموئلسون به خزانه داری، هیئت مدیره فدرال رزرو، دایره بودجه و شورای مشاوران اقتصادی ریاست جمهوری مشاوره می داد. همچنین از وی خواسته شد تا رئیس شورای مشاوران اقتصادی کندی، جانسون و کارتر باشد اما او نپذیرفت، و در اصل، هیج منصب دولتی را بدست نگرفت، زیرا همچنان که خودش اظهار می-داشت، نمی خواست خود را در موقعیتی قرار دهد که نتواند آنچه که باور دارد را بگوید و بنویسد.

تحصيلات و مدارك علمي:
دکتری در دانشگاه هاروارد

مسئوليت و مقام ها:
مشاور خزانه داری، هــیئت مدیـره
فدرال رزرو، دایره بودجه و شورای مشاوران اقتصادی ریاست جمهوری

از افتخارات او:
نخستین آمریکایی برنده نوبل اقتصاد (۱۹۷۰)

از آثار وی :
• کتاب علم اقتصاد
• اقتصاد: یک تحلیل مقدماتی

نقل قول و خاطرات:
پلکروگمن، بهترین و درخشانترین دانشجو و ستایشگرش نوشته است: بیان همه عظمت ساموئلسون دشوار است. بیشتر اقتصاددانان واله آنند که بتوانند حتی برای یک مرتبه مقاله ای بدعت گذار بنویسند که از اساس، شیوه تفکر مردم را درباره برخی موضوعات تغییر دهد. ساموئلسون چندین مرتبه نوشت: از تجارت بین ‌الملل تا فایننس تا تئوری رشد تا سفته بازی تا رفاه، تقریباً همه چیز، پایه بسیاری از چیزهایی که ما می دانیم یک مقاله کلیدی از ساموئلسون است که برنامه کاری نسلی از دانش پژوهان را تنظیم کرده است.

پل ساموئلسون، آسوده بخواب:
ساموئلسون در 13 دسامبر سال 2009 در بلمونت ماساچوست درگذشت.
پل کراگمن، برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2008 در مورد وی می-گوید:
پل ساموئلسون در سن 94 سالگی دار فانی را وداع کرد. او عمری طولانی و خوب داشت و خدمات زیادی به رواج علم اقتصاد کرد. اما باز هم دلمان برای او تنگ خواهد شد. ...
 

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید