انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

20 سال آینده، مشاغل در دست ربات‌ها

   

اندازه نوشتار:
 

آذر 1394
فرینوش لازار

 

 

 

شکی نیست که در آینده، بالاخره روزی کامپیوترها و ربات‌ها، قشری از انسان‌ها را از کار بیکار کرده و مسئولیت‌های شغلی‌شان را برعهده می‌گیرند. اما ظاهراً این موضوع، در حال شتاب گرفتن است و به نظر می‌رسد زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنیم به واقعیت خواهد پیوست.

اولین هتل جهان که توسط ربات‌ها اداره می‌شود
تابستان امسال، هتلی در پارک تفریحیHuis Ten Bosch ناکازاکی ژاپن، به نام Henn-na افتتاح می‌شود که ۷۲ اتاق دارد و هزینه هر اتاق، از شبی ۶۰ دلار شروع می‌شود. این هتل را، ده ربات کارمند انسان‌نمای زن جوان آکتروید، مدیریت می‌کنند. این کارمندان، می‌توانند با چشم ارتباط برقرار کنند؛ به زبان بدن، واکنش نشان بدهند و زبان‌های چینی، ژاپنی، کره‌ای و انگلیسی را خیلی روان، صحبت کنند. میهمان‌ها را پذیرش و مدارک آن‌ها را چک می‌کنند، ساک‌ها و چمدان‌ها را به اتاق میهمان حمل می‌کنند، قهوه آماده می‌کنند، نظافت می‌کنند و لباس‌های شسته شده را تحویل می‌دهند. از این ده ربات، سه تا در بخش میز پذیرش، چهار تا برای حمل اثاثیه میهمان و بقیه در بخش نظافت، کار می‌کنند.
البته، فعلاً این کارمندان ربات، در کنار انسان‌ها کار می‌کنند و به نوعی خدماتشان، با انسان‌ها تکمیل می‌شود؛ ولی به گفته هیدئو ساوادا، رئیس پارکHuis Ten Bosch در آینده، بیش از ۹۰ درصد خدمات هتل‌، توسط ربات‌ها انجام می‌شود. در این هتل، ربات‌های کارمند آکتروید ، تنها فناوری آینده نیستند و میهمان‌ها می‌توانند، اتاق‌هایشان را از طریق نرم‌افزارهای تشخیص چهره، باز کنند. همچنین، پنل‌های محرک تابشی، در اتاق‌ها نصب شده است که حرارت بدن را تشخیص داده و می‌توانند روی دمای اتاق، نظارت کنند. این‌ها، فقط چند فناوری جدید به کار گرفته شده در این هتل است و ده‌ها فناوری دیگر نیز، استفاده خواهد شد. افتتاحیه هتل، ۱۷ ژوئیه است.


استخدام ربات‌ها در بانک‌های ژاپن
به گزارش سرویس فناوری ایسنا، ربات انسان‌نمای Nao قرار است در بهار امسال، کار خود را در شعبه‌های گروه مالی میتسوبیشی- یواف‌جی به شکل آزمایشی، آغاز کند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این کارآزمایی، کارکنان رباتیک تا سال 2020، به شعبه‌های دیگر بانک‌های ژاپنی، ارسال خواهند شد.
ربات Nao توسط شرکت فرانسوی Aldebaran Robotics ساخته شده و از دو دوربین در بالای سر خود، برخوردار است که به عنوان چشم عمل می‌کنند؛ همچنین چهار میکروفون جهت‌دار به عنوان گوش این ربات، فعالیت می‌کنند. این ربات 58 سانتیمتری، همچنین از حس‌گرهای لمسی برخوردار بوده و می‌تواند به 19 زبان صحبت کند. از دیگر توانایی‌های Nao ، باید به قابلیت خواندن و واکنش به احساسات، توسط بررسی حالات چهره، اشاره کرد. این بررسی، با استفاده از نرم‌افزار داخلی، موسوم به NAOQI انجام می‌شود. در جریان معرفی این ربات در توکیو، Nao به مشتریان بانک خوشامد گفته و از آن‌ها در مورد خدمات مطلوبشان، سوال کرد .


رونمایی از معلم زن رباتیک و مسئول خوشامدگویی
دانشمندان «آزمایشگاه رباتیک هوشمند» دانشگاه ازاکای ژاپن، به همراه شرکت «صنعت شانگهای شینگ‌کینگ» در چین، یک ربات زن را عرضه کرده‌اند که می‌تواند صحبت کند، چشمک بزند، لبخند بزند و با دیگران دست بدهد. به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این ربات در کنفرانس «اینترنت سیار جهانی» در پکن، از 28 تا 30 آوریل (هشتم تا دهم اردیبهشت) به نمایش در آمد.
ربات ژاپنی که Yangyang نام دارد، به مخاطبان حاضر در این کنفرانس گفت: من در ژاپن به دنیا آمدم اما در چین بزرگ شدم. این ربات، از آزادی عمل 43 درجه‌ در سراسر بدن به ویژه در چهره‌اش، برخوردار است و بنابراین حالت‌های صورت وی بسیار متنوع هستند. هدف از ساخت این ربات، استفاده از آن به عنوان یک مربی، اعلام شده که به کودکان علم رباتیک آموزش دهد. همچنین، می‌توان از آن در موزه‌ها و فروشگاه‌ها، برای خوشامدگویی به بازدیدکنندگان و مشتریان، استفاده کرد.


فناوری گوگل برای ارتش ربات‌ها
گوگل در تازه‌ترین تحولات خود در زمینه رباتیک، یک فناوری جدید را ثبت و اختراع کرده که می‌تواند به ساخت یک ارتش رباتیک در آینده، منتهی شود.
به گزارش سرویس فناوری ایسنا، غول جستجوی اینترنتی اعلام کرده که قصد دارد، تعداد زیادی از دستگاه‌های رباتیک را به هم متصل کرده و به کاربران اجازه دهد تا آن‌ها را از راه دور و توسط اینترنت کنترل کنند. کارشناسان فناوری، پیش‌بینی کرده‌اند که انسان‌ها، در نهایت خواهند توانست از سیستم‌ عامل اندروید گوگل، برای فرمان دادن به تیمی از ربات‌ها، به منظور اجرای وظایف از هر نقطه از جهان، استفاده کنند.
 

 

 

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید