انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

نمایشگاه استاد ساسون 

   

اندازه نوشتار:

 فرانک عراقی
کارشناس ارشد روزنامه‌نگاری
 

 

نمایشگاه استاد ساسون تلفیقی شجاعانه از معماری و موسیقی و نقاشی ...
استاد سلمان ساسون هنرمند یهودیمهندس سلیمان ساسون متولد 1324 در شهر زیبای اصفهان است. وی در یک خانواده یهودی هنرمند به دنیا آمد. پدرش نیسان ساسون از هنرمندان منبت‌کار به شمار می‌رفت.
او فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و در دوران دانشجویی همواره به موازات فعالیت‌های دیگر اوقات خود را به خلق آثار هنری نقاشی می‌گذراند.
بعدها با الهام گرفتن از نمادهای فرهنگی و دینی یهودیت و با بهره‌گیری از نمادهای اسطوره‌ای ایران باستان سبک جدیدی را ابداع نمود و در قالب سورآلیست بیش از یک دهه آثار نقاشی زیادی را به همین سبک به تصویر کشاند.
طی سال‌های اخیر سمت‌های اجرایی مختلفی داشته، از کار در ذوب آهن تا سمتش به عنوان مسئول طراحی پارک‌ها و میادین شهر، ریاست شهرسازی شهر اصفهان، تدریس در دانشگاه خوراسگان و دانشگاه هنر اصفهان و کارشناس رسمی دادگستری. او اما در تمام این سال‌ها در کنار معماری به نقاشی هم پرداخته و چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی در اصفهان – تهران – عمان و پکن داشته است.
این گزارش به بهانه برپایی نمایشگاه اخیر استاد در تهران تهیه شده که در تاریخ 2 الی 27 مهرماه 1395 در گالری «آ» آثار منتخب ایشان به نمایش درآمد.

نمایشگاه آثار استاد سلیمان ساسون در گالری «آوا» واقع در خیابان آبان جنوبی کوچه اردشیر ارشد از دوم تا بیست و هفتم مهرماه 1395 برپا شده است.
آثار ارائه شده در این نمایشگاه به ترتیب نمونه آثاری است مربوط به یک دوره بیش از پنجاه ساله از سال 1340 تا کنون و همچنین فیلمی 18 دقیقه‌ای با محتوای خلاصه‌وار و زیبا درخصوص فعالیت‌های استاد ساخته شده که به طور مرتب در حال نمایش است. این فیلم با نام نقش سلیمان به کارگردانی آقای مرتضی آ کوچکیان و تهیه‌کنندگی خانم آسیه مزینانی به طور اختصاصی جهت گالری آ ساخته شده است. عکس‌های قدیمی و خانوادگی، خاطرات خانه پدری و مغازه پدر با روایت خود استاد فیلم را پربار و دیدنی کرده است.
همۀ آثار در نوع خود بی‌نظیر هستند و سبکی خاص را ارائه می‌دهند این نمایشگاه خصوصاً برای دانشجویان معماری و نقاشی بسیار مفید و قابل استناد است.

در بروشور تبلیغاتی نمایشگاه استاد چنین آمده است:
سلیمان ساسون فرزند اصفهان است.
فرزند فرم‌ها و نقش‌های هنرمندانه و باشکوهی که قرن‌هاست چشم جهانیان را به خود خیره کرده‌اند. ساسون عادی و معمولی نیست ، خلاق و جستجوگر است شجاعانه معماری و موسیقی و نقاشی را در هم می‌آمیزد و ترکیب‌های تازه می‌سازد اما آنچه ساسون را کم‌نظیر می‌کند ایمان است، ایمان به تداوم، ایمان به فردا ، ایمان به خلق.
بیش از نیم قرن است که آرام و نجیب و بی‌هیاهو راه می‌پیماید راهی که ساسون پیموده است اشارتی است به این معنا که هنر نه محتاج فرش قرمز، که در تمنای قلب سرخ است.
 

 

 

کمپوزیسیون هنرهای دوره صفوی اصفهان استاد ساسون 1376

کمپوزیسیون هنرهای دوره صفوی اصفهان استاد ساسون 1376

 

نماد فرهنگ بهود استاد ساسون رنگ و روعن روی بوم

نماد فرهنگ بهود استاد ساسون رنگ و روغن روی بوم

تاثیر معماری شهر اصهفان برنقاشی های استاد ساسون بازار قیصریه 1374

تاثیر معماری شهر اصفهان برنقاشی های استاد ساسون بازار قیصریه 1374

اولین تجربه های استاد ساسون از ترکیب فرم ها عتیقه فروشی پدر 1345

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید