انجمن کلیمیان تهران
   

شعر خوانی هنر است...

   

 

فرانک عراقی
کارشناس ارشد روزنامه نگاری

بهار 98
 

مصاحبه با نوجوان هنرمند کلیمی، آنائل هارونیان

این روزها شاید سخن از شعر و شاعری و علاقه به مشاعره در بین نوجوانان و جوانان جامعه خیلی به چشم نیاید. متاسفانه گاهی حتی جوانان ما نمی‌توانند یک شعر را از روی متن بدون غلط بخوانند.
سالمندانی که گلستان سعدی را هنوز از حفظ می‌خوانند که: منت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت... تا چند صباحی دیگر خاطره خواهند شد.
حتی حفظ کردن شعر در دوران تحصیل دیگر اجباری نیست.
راستی فرزندان ما فردا برای فرزندان خود چه شعری را زمزمه خواهند کرد؟ نمی‌دانم...
اما آشنایی با نوجوانی که به شعر عشق می‌ورزد، به زیبایی مشاعره می‌کند و فن بیان شعر می‌داند بسیار
مایه‌ی خشنودی است و قابل تحسین...
آنائِل هارونیان نوجوانی است که چند سالی می‌شود در این رشته فعالیت می‌کند و در این زمینه مقام‌های عالی کسب کرده است. در ادامه نظر شما را به گفت‌وگویی دوستانه که با او انجام داده‌ام جلب می‌کنم.


* لطفا بعد از معرفی، بفرمایید که از چه زمانی و چرا به شعر و مشاعره علاقه پیدا کردید؟
• آنائل هارونیان هستم. در یک خانواده پنج نفره در دی ماه سال ۱۳۸۱در تهران به دنیا آمدم. پدر و مادرم اهل اصفهان هستند. ۱۶ سال دارم و در سال دهم تجربی، مدرسه اتفاق مشغول تحصیل هستم. از کلاس ششم دبستان به مشاعره و شعرخوانی علاقمند شدم. گاهی در انتهای زنگ ادبیات با معلممان مشاعره می‌کردیم و من با تشویق خانواده و علاقه‌ی شخصی این رشته را دنبال کردم. از طرفی مسئولان مدرسه نیز زمینه را مهیا کردند و من را به مسابقات منطقه‌ای معرفی کردند که نتیجه‌ی خوبی هم داشت.
* در خانواده هم کسی به شعر علاقه دارد؟
• بله، خانواده‌ی مادری‌ام خصوصا مادر بزرگم بسیار به شعر علاقمند بود. متاسفانه او به رحمت خدا رفته ولی از او دفتر خاطراتی به یادگار مانده که در جای جای آن شعرهای مختلفی نوشته شده، او مراتشویق می‌کرد و مدرک دیپلم طبیعی داشت که در زمان خودش و با توجه به جنسیت‌اش بسیار باعث افتخار بود. طبع لطیفی داشت و شعرهای زیادی را از حفظ می‌خواند. مادرم نیز به شعر علاقه دارد و مشوق من است و در تمامی کلاس‌هایی که شرکت می‌کنم او زحمت همراهی من را می‌کشد.
* آیا در کلاس‌های خاصی در این زمینه شرکت می‌کنید؟
• بله. از موقعی که اولین بار در مسابقات منطقه‌ای شرکت کردم به دنبال کلاس‌های فوق برنامه در زمینه‌ی شعرخوانی بودم. کلاس های شعرخوانی و فن بیان را نزد استاد مهرداد گذراندم و از 4- 5 ماه پیش هم کلاس‌های استاد علیرضا آذر را شروع کردم که شاعر معاصر هستند و دکلمه‌های بسیار زیبایی با زبان شعری متفاوت دارند.
* آیا خودتان هم تا به حال شعری سروده‌اید؟
• بله، خوشبختانه کلاس‌هایی که شرکت کردم بسیار موثر بوده و شعر هم سروده‌ام، اما در حد چند بیت بوده است.
* مایل هستید که این هنر را ادامه دهید؟
• بله، حتما تمام سعی‌ام را می‌کنم که این هنر را ادامه دهم، چون علاقه‌ی شخصی‌ام هست و خانواده هم در هر مرحله‌ای پشتیبانم بوده‌اند.
* به چه رشته‌ای در دانشگاه علاقمند هستید؟ بهتر نبود به جای رشته‌ی تجربی، با توجه به علاقه‌تان ادبیات را انتخاب می‌کردید؟
• به رشته‌های داروسازی و روانشناسی علاقمند هستم و امیدوارم که بتوانم در این رشته‌ها در دانشگاه ادامه تحصیل بدهم. من همان قدر که شعر و ادبیات را دوست دارم به درس‌های رشته‌ی تجربی نیز علاقمندم و می-خواهم در کنار آن به شعر هم ادامه بدهم.
* تا به حال موفق به کسب چه مقام‌هایی شده‌اید؟
• ابتدا در مسابقات منطقه‌ای بین مدارس شرکت کردم و مقام عالی کسب کردم. سپس در مسابقات استانی مقام اول را به دست آوردم. این اواخر هم در مسابقات پژوهشگاه آشتیانی شرکت کردم و نفر اول شدم.
* بیشتر اشعار کدام شاعران را می‌پسندید؟
• من به بیشتر شعرهای شاعران معاصر خصوصا دکلمه‌های استاد علیرضا آذر علاقمند هستم، البته جناب حافظ و شعرهای زیبایش هم جایگاه خود را دارد.
* چه صحبتی با خوانندگان مجله، خصوصا با هم سن و سال‌های خودتان دارید؟
• می‌دانم که مجله بینا را علاوه بر همکیشان عزیز، غیر همکیشان هم مطالعه می‌کنند. پیام من به
همه‌ی خوانندگان مجله، توجه به برابری انسان‌هاست. در دوره معاصر دیگر اختلاف مذهب و نژاد و ملیت معنا و مفهومی ندارد. همه‌ی انسان‌ها با هم برابرند، شهری و غیر شهری، با هم فرقی ندارند. وقتی من اولین شعرم را برای استادم خواندم او این نگاه من به برابری انسان‌ها را متوجه شد. اعتقاد به برابری انسان‌ها زندگی را قشنگ‌تر می‌کند و اما پیام من به هم سن و سال‌های خودم و نوجوانانی که آینده‌سازان این جامعه هستند این است که همواره در زندگی علایق‌تان را دنبال کنید، دنبال حرف مردم و اعتقادات آنها و رشته‌های دهان پر کن نباشید، بلکه
رشته‌ای را دنبال کنید که شما را خوشحال می‌کند، چون فکر می‌کنم وقتی خوشحال باشید خوشبخت‌تر هم هستید.

* از وقتی که در اختیار من گذاشتید سپاسگزارم و برایتان آرزوی موفقیت دارم. 
 

 


 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید