انجمن کلیمیان تهران
   

دیوید کاپرفیلـد

   

 

نیوشا پـایـاب

زمستان 99

 

 

آشنایی با مشاهیر یهود جهان
دیوید کاپرفیلـد

(تردست ، شعبده باز)


زندگی‌نامه
دیود کاپرفیلددیوید کاپرفیلد David Copperfield با نام اصلی دیوید سِت کاتکین David Seth Kotkin در ۱۶ سپتامبر سال ۱۹۵۶ در شهر «متاچن»، واقع در ایالت نیوجرسی آمریکا از پدر و مادری یهودی که از روسیه مهاجرت کرده بودند، به دنیا آمد. او در کودکی، شعبده بازی با کارت را از پدر بزرگش آموخت. کاپرفیلد نخستین اجرای خود را در سن ۱۲ سالگی در شهر زادگاهش به نمایش گذاشت. مهارت‌هایش را در تردستی به سرعت توسعه داد و رسماً به عنوان جوان‌ترین شعبده باز شروع به کار کرد. او در سن ۱۶ سالگی به تدریس یک دوره درسی شعبده بازی در دانشگاه نیویورک پرداخت.
کاپرفیلد در طول سال‌های دهه هفتاد میلادی به اجرای شعبده بازی در تلویزیون و سالن های نمایش پرداخت و در سال ۱۹۷۸ نخستین بار اجرای ویژه خود را با نام «جادوی دیوید کاپرفیلد» به نمایش گذاشت که موفق به کسب جوایزی شد و نامش بر سر زبان ها افتاد. در سال‌های دهه هشتاد، او به شعبده‌بازی‌هایی در مقیاس بالاتر روی آورد، از محبوبترین نمایش‌های او ناپدید نمودن مجسمه آزادی به سال ۱۹۸۳ بود. از تردستی های دیگرش، گذشتن از دیوار بزرگ چین و فرار از زندان «آلکاتراز» (که تا به آن روز هیچ زندانی، موفق به فرار از آن نشده بود) می‌باشد. وی همچنین به‌عنوان نخستین تردستی شناخته شد، که بدون کمک کابل، توانست پرواز کند.
او شعبده بازی های قدیمی را به سبک مدرن و جدید و جالبی عرضه کرد و موجب شد تا مردم دنیا، به این نمایش ها با دید بهتر و هیجان‌انگیزتری نگاه کنند. ولی وی شخصآ از روشی بنام کار درمانی را که در بیش از ۱۱۰۰ بیمارستان در بیش از ‏۳۰ کشور در مورد معلولین انجام داده است و توانسته اعتماد به نفس آنها بالا ببرد، بیشتر احساس رضایت دارد.
یکی از ویژگی های بارز او این است که شعبده بازی-های قدیمی را به سبکی مدرن و جالب عرضه می کند و تمام کسانی که شاهد نمایش های او هستند دید بهتر و هیجان انگیزتری به شعبده بازی های او دارند علی رغم آن چه که بیشتر مردم تصور می کنند قدرت تاثیرگذاری اش تا حد بسیار زیادی خارج از حیطه جادو و جادوگری است. دیوید خود بر این باور است که تعدادی از کارگردان های سرشناس در عرصه سینما از جمله ارسن ولز ، اسپیلبرگ و فرانسیس فورد کاپولا الهام بخش او در چگونگی جلب احساسات و عواطف طرفدارانش هستند.
کاپرفیلد رمز موفقیتش را در تمرین مداوم و مستمر می داند و عمیقا به کسانی که علاقه مند به زندگی در سایه هنر جادو هستند چنین توصیه می کند «تمرین کنید، تمرین کنید، تمرین کنید و بدانید که غیر ممکن وجود ندارد.»
دیوید بدون کمک دوربین یا جلوه های ویژه دست به کارهای اعجاب انگیز می زد و همه تماشاچیان را به شدت متحیر می کرد. این برنامه ها در بیش از ۴۰ کشور اجرا شد و تا جایی پیش رفت که در حال حاضر بینندگان کارهای حیرت آور او به بیش از ۴ میلیارد نفر می رسد.
دیوید کاپرفیلد جوایز بسیاری نیز دریافت نموده و موفق به کسب لقب شوالیه از دولت فرانسه و دکترای افتخاری از دانشگاه فوردهام شده ‌است. همچنین در موزه مادام توسو در لندن که مجسمه مومی اشخاص مشهور را قرار می‌دهند، مجسمه مومی وی هم اضافه گردیده ‌است. مجله ی فوربس او را موفق‌ترین تردست جهان در تمام دوران‌ها معرفی کرده‌ است. برنامه‌های تلویزیونی کاپرفیلد تا به امروز نامزد ۳۸ جایزه امی شده‌اند که توانسته ۲۱ عدد از آن‌ها را برنده شود. او در طول۳۰ سال دوران فعالیت، ۱۱ رکورد جهانی گینس را به نام خود ثبت کرد و به اولین تردستی تبدیل شد که ستاره‌ای در پیاده‌روی شهرت هالیوود به نام وی ثبت شد. درآمد او فقط در سال ۲۰۰۳ بالغ بر ۵۷ میلیون دلار بوده و از نظر درآمد در دنیا نفر دهم می‌باشد. کاپرفیلد تا به امروز بیش از ۴۰ میلیون عدد بلیط فروخته و توانسته بیش از ۳ میلیارد دلار از این راه کسب درآمد کند که این مقدار حتی از مایکل جکسون و مدونا نیز بیشتر است و باعث شد رکورد پردرآمدترین و پرتماشاچی‌ترین سرگرمی‌ساز و پرتماشاچی‌ترین تردست جهان را در کتاب گینس به نام خود ثبت کند. 

منابع
1.دانشنامه ویکی پدیا.
2. www.beytoote.com
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید