انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

جایگاه حقوقی غیر مسلمانان در فقه شیعه و قوانین ایران 

   

اندازه نوشتار:

 لئا دانیالی

زمستان 99

 

معرفی کتاب
جایگاه حقوقی غیرمسلمانان
در فقه شیعه و قوانین ایران (۱۳۹۷-۱۲۸۵)
نویسنده : سعید عدالت‌نژاد، نشر نی، ۱۳۹۹

لئا دانیالی
عضو هیئت مدیره انجمن کلیمیان اصفهان
این کتاب در پنج فصل تدوین شده است. مولف در فصل نخست با عنوان «جایگاه غیرمسمانان در منابع شیعه امامی» به تاریخچه¬ی قوانین و سلوک اسلامی با غیر مسلمانان در صدر اسلام و کتب پایه فقه شیعه پرداخته و حوزه‌های مختلف مربوط به غیر مسلمانان را تعریف و شرح کرده است. در ادامه در فصل‌ دو با عنوان «آشنایی با زمینه‌های جنبش مشروطه‌خواهی (۱۲۶۵- ۱۳۲۴ق)» شرایط آن روز ایران و مخصوصا اقلیت‌ها را سنجیده است. در فصل سه با عنوان «تدوین قوانین و مقررات»، چگونگی تدوین قوانین در ایران و راهیابی فقه شیعه مخصوصا درباره غیرمسلمانان در قانون اساسی را پی‌گرفته و نحوه اجرای قوانین را در دوره پهلوی بررسی کرده است. در فصل چهار با عنوان «تدوین قوانین و مقررات در جمهوری اسلامی ایران(۱۳۵۷- ۱۳۹۷ش)»، به بازنگری و تدوین مجدد قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران پرداخته و با ذکر نظرات نمایندگان اقلیت‌ها در بدو تدوین این قوانین، به چگونگی تغییر و تصحیح آنها تا امروز پرداخته است. نویسنده با توجه به اینکه در بسیاری از قوانین از جمله قوانین دیه تغیرات و بازنگری صورت گرفته در فصل پنجم کتاب با عنوان «به‌سوی اجتهاد نوین» خواهان بازنگری در دیگر قوانین مانند ارث شده و با آوردن مثال‌های مشهود و دلایل کافی راه این بازنگری را هموار می‌سازد.
شیوه کتاب علمی و پژوهشی است و با استنادات دست اول و مصاحبه‌های موثق بر غنای آن افزوده شده است. نثر موجز و محکم و شیوا و سیر تاریخی تدوین قوانین در ایران و مرور احوال ایرانیان غیرمسلمان در این بین مخاطب را سر شوق می‌آورد و پانویس‌ها و پیوست‌های به‌جا و روشن‌گر بر نشاط کتاب افزوده و راه را برای مخاطب غیر متخصص هموار کرده است.
لازم به ذکر است که مولف در حوزه¬ی اقلیت کلیمی، از مصاحبه¬هایی با هارون یشایایی و آرش آبائی و نیز گزارش¬هایی از نشریه¬ی افق بینا (ارگان انجمن کلیمیان تهران) استفاده نموده است. 
 

 

 

 

 

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید