انجمن کلیمیان تهران
   

درسنامه زبان عبری

   

 

تالیف ربحی کمال – ترجمه و پژوهش:
 دکتر معصومه ملکی، دکتر جواد اصغری – دانشگاه تهران،

زمستان 1400

 

 

 

درسنامه زبان عبریکتاب درسنامه‌ی زبان عبری کتابی جامع درباره‌ی زبان عبری و دستورزبان آن است که موضوع پایان‌نامه‌ی دکتری معصومه ملکی بوده است (ترجمه و تعليق و شرح كتاب اللغه العبريه ربحي كمال و تطبيق قواعد صرفي و نحوي عربي با آن، معصومه ملكي، دانشگاه تهران، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، مهرماه 1398). بخش دستورزبان این کتاب ترجمه ای است از «دروس اللغه العبریه» اثر ربحی کمال منتشر شده توسط جامعه دمشق که در سال 1958 تالیف شده و تا سال 2011 بارها تجدید چاپ شده است. سایر بخش‌ها حاصل تحقیق و پژوهش ملکی و دکتر اصغری به عنوان استاد راهنمای پایان نامه است.
بخش اول کتاب به زبان‌های سامی و زبان عبری و ادبیات آن اختصاص یافته است. بخش دوم، موضوع اصلی کتاب و دستورزبان عبری را تشکیل می‌دهد که در 74 بند و 130 صفحه، کلیه‌ی موارد مربوط به این مبحث را تشریح می‌نماید. بخش‌های سوم تا دهم به ترتیب مثال‌هایی رادر ادبیات عبری به این شرح شامل می‌شود:
قصه‌ها و لطیفه‌ها، عبری جدید (مکالمه و تمرین)، گزیده‌هایی از روزنامه‌های عبری، گلچینی از ادبیات جدید عبری، گزیده‌هایی از ادبیات عبری اندلسی، گزیده‌هایی از مثل‌ها و حکمت‌ها، متون برگزیده از عهدقدیم، و کتاب یونس.
بخش پایانی این کتاب به واژه‌نامه‌ی عبری به فارسی در حدود واژگان مندرج در متون آن اختصاص دارد.
لازم به ذکر است که آرش آبائی داوری پایان نامه‌ی مذکور، و نیز داوری کتاب و ویرایش بخش‌هایی از آن را برعهده داشته است. 
  


 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید