انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

نشست حقوق زن در اديان الهي در دانشگاه مفيد قم

   

اندازه نوشتار:

مهر 84

نشست دوم : هويت زن در اديان
مكان : تالار گفت و گو، دانشگاه مفيد

majan yeshayaeeروز دوشنبه 11 مهرماه ميزگردي با شركت علاقمندان و برخي اساتيد و دانشجويان دانشگاه مفيد قم از طرف مركز مطالعات حقوق بشر دانشگاه مفيد در محل دانشگاه با عنوان هويت زن در اديان الهي برگزار شد، هدف از برگزاري اين همايش طرح و بررسي هويت زن در اديان مسيحي، زرتشتي، كليمي و اسلام بود. سخنران اول ميزگرد مرجان يشايايي از طرف اقليت كليمي بود، كه به طرح هويت زن يهودي و سير تحول نگرش‏هاي متفاوت فلسفي يهود در مورد نقش و جايگاه زن اختصاص داشت. يشايايي نماينده كليمي در ابتدا به بررسي نقش و هويت زن در متون مقدس يهودي پرداخت و پس از آن گرايش‏هاي متفاوتي را كه منجر به تحول و پيشرفت نقش زن يهودي بودند مانند فرميست، كنسرواتيو و ارتدكس، بررسي كرد و برخي از مسائل حقوقي، حقوق زن در فقه يهود را ذكر كرد.

پس از آن بهرامي نماينده اقليت زرتشتي به ذكر نمونه ‏ها و اسطوره ‏هاي تاريخي از كتب مقدس زرتشتي و شاهنامه پرداخت و با ذكر شش ويژگي اهورا كه سه روح مذكر و سه روح مؤنث است فلسفه زرتشتي در مورد هويت زنان را توضيح داد.

ژاسنت صليبي سخنران ديگر اين نشست به نمايندگي از اقليت مسيحي با نگاهي اجمالي به عهد عتيق و عهد جديد، برخي آداب و رسوم ناظر به حضور زنان در كليسا را توضيح داد و نگاه متفاوت پروتستانيسم و كاتوليك در كليساي مسيحي نسبت به حقوق زن را توضيح داد.

مهدي مهريزي آخرين سخنران اين نشست بود كه به بررسي هويت زن در دين اسلام پرداخت. مهريزي ابتدا با ارائه مقدمه‏اي در مورد كليات اين نشست و اهداف آن به بررسي هويت زن پرداخت. به نظر آقاي مهريزي هدف از طرح موضوعات بين الاديان اثبات حقانيت هر يك از اديان نيست بلكه ايجاد يك مباحثه علمي است تا از اين طريق نحوه برخورد با چالش‏هاي موجود در مورد هويت زن را بتوان بررسي كرد. پس از آن مهريزي با بررسي هويت زن در چهار بخش :

1- آفرينش زن

2- توان زن براي كمالات انساني

3- زن و خانواده

4- زن در حوزه مشاركت اجتماعي

و بررسي آيات قرآن در مورد اين چهار بخش پرداخت و با ذكر مثال‏هايي هر بخش را توضيح داد.

آن چه كه حضور در دانشگاه مفيد را تبديل به خاطره‏اي ماندگار كرد برخورد صميمي و با توجه به شركت‏كنندگان و شنوندگان بود. نمايندگان هر يك از اديان الهي با صميميت صحبت‏هاي يكديگر را شنيدند و مشكلات يكديگر را مورد توجه قرار دادند.

سازماندهي منظم و مسئولانه، مركز مطالعات حقوق بشر دانشگاه مفيد كه ترتيب‏دهنده اين نشست بود كاملا به تحقق اهداف اين نشست كمك كرد.

به گفته مسئولان اين نشست كه در بروشور معرفي آن درج شده بود: هويت زن و نقش اديان در شكل‏گيري درك مردان و زنان از هويت اين نيمه از جامعه بشري، موضوع نشست حاضر خواهد بود. اين موضوع هر چند سابقه ديرينه‏ اي دارد، اما در سده بيستم و آغاز هزاره جديد، انبوهي از پرسش‏هاي نو را فراهم آورده است. در اين نشست هويت زن در آيين زرتشت، آيين يهود، مسيحيت و اسلام مورد بررسي قرار مي‏گرفت.

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید