انجمن کلیمیان تهران
   

دیدار کلیمیان با جناب آیت‌الله العظمی جوادی آملی

   

11 آذر 93
نستـرن جاذب  
 

 

 

آیت الله جوادی آملی در دیدار باکلیمیان:
رهبران الهی آمدند تا کثرت بین ادیان را به وحدت برگردانند


روز سه‌شنبه مورخ 11 آذرماه 1393 جمعی از اعضای انجمن کلیمیان تهران: «دکتر همایون سامیح (رئیس انجمن کلیمیان)، دکتر سلیمان کهن‌صدق (نایب رئیس انجمن کلیمیان و مسئول کمیته فرهنگی)، آرش آبایی (کارشناس امور مذهبی)، یوسف هارونیان، رحیم آقابالا، فلورا توکلی، بهادر میکائیل همراه با مراجع دینی کلیمیان : حاخام ماشاا... گلستانی‌نژاد، حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، هاراو یهودا گرامی و نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی: دکتر سیامک مره‌صدق، با حضور در محل بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء در قم با آیت‌الله جوادی آملی دیدار و گفت و گو کردند.

جامعه کلیمیان همواره در ایران از احساس امنیت در همه زمینه‌ها برخوردار بوده است.

در ابتدای این دیدار دکتر همایون سامیح، رئیس انجمن کلیمیان تهران در سخنانی هدف از این دیدار را تقدیر و تشکر از مراجع معظم شیعه در ایران به جهت حمایت‌های آنان از اقلیت‌های دینی به خصوص جامعه کلیمیان بیان داشت و گفت: جامعه کلیمیان همواره در ایران از احساس امنیت در همه زمینه‌ها برخوردار بوده است.
وی افزود: همانطور که همواره گفته‌ایم حساب جامعه یهودیان از صهیونیزم جداست و ما نیز در کنار همه مردم ایران جنایت‌های رژیم غاصب اسرائیل را محکوم می‌کنیم و همواره خود را یار و همدل با نظام جمهوری اسلامی می‌دانیم.
آقای دکتر سیامک مره‌صدق، ضمن بیان برخی از مشکلات اقلیت‌ها، خواستار همکاری مراجع محترم جهت رفع این امور گردید. همچنین حاخام ماشاا... گلستانی‌نژاد، از امکان این ملاقات تشکر نموده و حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، ضمن بیان مشترکاتی از ادیان توحیدی، دوران پس از انقلاب ایران را شرایط مناسبی برای پرداختن به این اشتراکات بیان کرد. آقای مهندس آرش آبایی نیز به همکاری انجمن کلیمیان تهران و کارشناسان کلیمی با مراکز علمی و دانشگاهی ایران اشاره نمود.
آیت الله جوادی آملی در این دیدار، وجود ادیان مختلف در این دنیا را امری طبیعی خوانده و فرمودند: «به عقیده بنده، جهان مادامی که به صورت دنیاست، هرگز یک دین خاص نخواهد داشت، در معاد بالاخره حق روشن خواهد شد و همه بشر به یک سمت خواهند بود اما در دنیا، مادامی که دنیاست همواره این کثرت بین ادیان را شاهد خواهیم بود، رهبران الهی نیز آمدند تا این کثرت بین ادیان را به وحدت برگردانند.»
ایشان در ادامه با اشاره به داستان گوساله سامری در قرآن کریم عنوان کرد: «در قرآن داستان سامری آمده است که حضرت موسی (ع) به هارون فرمود که چرا جلو سامری را نگرفتی؟ و هارون در جواب گفت من ترسیدم که این قوم متفرق بشوند لذا من برای حفظ وحدت، صبر پیشه کردم، از اینجا معلوم می شود گاهی انسان برای حفظ وحدت باید صبرکند و صبور باشد و این اصل در همه ادیان وجود دارد که باید یک مدیرِ مدبّر و آگاه در راس امور باشد تا این وحدت حفظ شود.
ایشان در بخش دیگری از گفته‌های خود، تشابهات میان ادیان ابراهیمی را مورد اشاره قرار داده و گفتند: قرآن کریم در مورد انبیا الهی به «مصدقاً لما بین یدیه» تعبیر می‌کند، یعنی هر پیامبری، پیامبر قبل از خود را تصدیق کرده است و این نشان می‌دهد همه انبیاء الهی از یک اصل خبر می‌دهند، همه ادیان الهی دارای یک اصول مشترک هستند، همه آنها به انسان می‌گویند که ما باید باور کنیم ابدی هستیم و در مصاف با مرگ، مرگ را می‌میرانیم و نه اینکه بمیریم و لذا انسان موجودی همیشگی است.

آیت الله جوادی آملی عنوان کردند: «همه ادیان به ما می‌گویند که غرور و تکبر، بزرگ‌ترین دشمن درونی انسان است و بزرگترین دشمن بیرونی ما شیطان است که هیچ هدفی مگر ریختن آبروی ما ندارد، در اصل دین، بین ادیان هیچ اختلافی نیست بلکه اختلاف در شریعت و منهاج است که باید این نکته مورد توجه قرار بگیرد.
وی در پایان این دیدار بیان داشتند: امیدواریم انجمن محترم کلیمیان کشور، همچنان معزز و محترم باشد و اقلیت‌های دینی مانند اکثریت‌های دینی در کنار بحث‌های توحیدی، صادقانه و سالمانه تا ظهور منجی موعود در کنار یکدیگر زندگی کنند. n
 


 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید