انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

بازدید جمعی از همکیشان کلیمی از زادگاه امام خمینی (ره) در شهرستان خمین 

   

اندازه نوشتار:
دکتر فرزین فرنوشی

 


یهودیان با تاریخی به بلندای نزدیک به 2700 سال حضور در ایران که وجود مقبره انبیاء و پیامبرانی از این قوم در جای جای ایران عزیز مثل حبقوق نبی (ع) در تویسرکان و یا دانیال نبی (ع) در شوش و ..... گواهی بر این امراست. دورانی متفاوت و پر از فراز و نشیب را پشت سرگذاشته‌اند و خداپرستی و اعتقاد به یگانگی خدا منجر به تحمل سختی‌ها و شدائد و ناراحتی‌های زیادی در طی سال‌های بسیار دور و در زمانی که هنوز اغلب افراد ساکن این کره خاکی بهره‌ای از شناخت خدا نبرده بودند برای پیروان این دین گردید، تا جائی که یا جان خود را در خطر می‌دیدند و یا از ابراز علنی اعتقادات خود در مورد یگانگی خدا خودداری می‌کردند.
حتی پادشاهان و امراء و سلاطین سیاست‌زده و لامذهب هم گاهی برای ابراز قدرت و یا رسیدن به اهداف سیاسی خود دست به آزار و اذیت و سرکوب خداپرستان و معتقدین به شریعت الهی می‌زدند و تاریخ نمونه‌های فراوانی از این افراد حتی در قاره اروپا و به اصطلاح کشورهای متمدن سراغ دارد گاهی در این کشورها حتی یهودیان از اجرای فرامین دینی منع می‌شدند و یا اجازه برپایی نماز و نیایش را به صورت دسته‌جمعی نداشتند و یا حتی آجودان‌ها از برپایی نماز و یا قرائت تورات مقدس جلوگیری می‌کردند و یهودیان به ناچار بخاطر سلطۀ مکاتب سیاسی و مادی در این کشورها، برای ادای نماز به درگاه پروردگار در زیرزمین‌ها و یا سرداب‌ها جمع می‌شدند.
در ایران عزیز در زمانی نه چندان دور شخصی بر قلب‌های مردم حکومت می‌کرد که توحید و خداپرستی و یگانه‌پرستی را فریاد کرد و نه تنها برای خداپرستان ارج و احترام و ارزش قائل شد بلکه حتی جان خود را در راه دفاع از عقایدش در معرض تبعید و زندان و حبس و انواع و اقسام ناملایمات وحتی خطر مرگ قرار داد . این رهبر مذهبی با صدای رسا اعلام کرد:
«توحید مذهب همه است و ایران کشور ماست و همه ما ملّت واحده هستیم.»
این رهبر اندیشمند وحدت بین ادیان و مذاهب را حول محور خداپرستی ارزشمند و یگانه راه مورد رضایت حق دانست و هرگونه رفتار غیرخداپسندانه را با معتقدان ادیان صاحب کتاب دیگر منع نمود و آن را خلاف آموزه های اسلام دانست و حتی در سخنرانی-های خود اعلام کرد مبادا در شهرهای دورافتاده از پایتخت کسی به اشتباه و ندانسته دست به آزار و اذیت سایر ادیان و مذاهب الهی دراز کند و ......
جامعه کلیمیان ایران ضمن احترام به اندیشه‌های والای این مرجع دینی مسلمانان، فقدان این رهبر بزرگ را به پیروان ایشان و همه حق باوران تسلیت می‌گوید.

 
 

دکتر فرزین فرنوشی
عضوء هیت مدیره انجمن کلیمیان تهران

 


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید