انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

سخنرانی چهره ماندگار جامعه کلیمی در رونمایی دو کتاب «محله کلیمیان تهران» و «عودلاجان» 

   

اندازه نوشتار:

 روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران

خرداد 95

هارون یشایایی، چهره ماندگار جامعه کلیمی، در مراسم رونمایی از دو کتاب «محله کلیمیان تهران» و «عودلاجان» در خانه اندیشمندان علوم انسانی به ایراد سخنرانی پرداخت.

هارون یشایایی در سخنرانی خود، مقایسه زندگی در محله عودلاجان با گتو را کاملاً بی معنا دانست و به مجاورت قابل تامل کنیساها و مساجد در محله اشاره کرد. وی از بزرگ مردان و شیرزنانی یاد کرد که در «محله» به وجود آمدند از جمله استاد سلیمان حییم، استاد مرتضی خان نی داوود، دکتر سپیر، دکتر برجیس و... .

چهره ماندگار جامعه کلیمی به ذکر موارد تاریخی در خصوص تعامل جامعه کلیمی با جامعه مسلمان در برهه زمان های پرالتهاب پرداخت و به اتحاد کلیمیان با روحانیون مسلمان از جمله آیت اله کاشانی و آیت اله بهبهانی اشاره کرد. وی ادامه حیات منسجم جامعه کلیمی در ایران عزیز را مدیون فرهنگ ایرانی- اسلامی دانست و وفاداری یهودیان را در تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین (از جمله عصر مشروطه، ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی) قابل توجه دانست.

در این نشست که با استقبال گسترده ای از سوی علاقمندان مواجه شده بود، از بین اعضای هیات مدیره انجمن کلیمیان تهران، افرادی همچون ادموند معلمی (رییس کمیته جوانان) و مهندس امید محبتی مقدم (مدیر روابط عمومی) به همراه مهندس آرش آبایی و تنی چند از فعالان جامعه حضور داشتند.

به غیر از هارون یشایایی، دکتر احمد مسجد جامعی و دکتر اسکندر مختاری، دیگر سخنرانان این مجلس بودند. روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران از جناب آقای دکتر ناصر تکمیل‌همایون که با صرف کوشش و زمان بسیار تالیف این دو کتاب ارزشمند را انجام داده اند کمال تشکر و قدردانی خود را ابزار می دارد.

 


 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید