انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

پژوهشي در قصه سليمان و بلقيس 

   

اندازه نوشتار:
دي 84

 

نويسنده : جلال ستاري

انتشارات : نشر مركز

 

پژوهشي در قصه سليمان و بلقيس از جلال ستاري از مجموعه پژوهش در قصه‏هاي جاودان است كه نشر مركز آن را منتشر كرده است.

 

پژوهش‏گر داستان سليمان و بلقيس را كه از جمله قصه‏هاي مشترك تورات و قرآن است را انتخاب كرده و پيرامون آن از دو منظر جداگانه يهود و اسلام در دو بخش سليمان و ملكه سبا در تورات با عناوين : مُلك سليماني، جهاني پر رمز و راز، محبوب غزل غزل‏ها و سليمان و ملكه سبا و سليمان و بلقيس در قصه‏هاي اسلامي با عناوين: دانايي، توانايي، نافرماني و خيره‏سري و زناشويي، به تحقيق بي‏طرفانه‏اي پرداخته است. وي با نگرشي صادقانه داستان‏هاي تورات در رابطه با قصه سليمان را با توجه به نزديك‏تر بودن نشانه‏هاي ديني و تاريخي آن واقع‏گرايانه‏تر مي‏داند.

 

در پايان مجموعه چنين نتيجه گرفته است:

«داستان داود و سليمان و ملكه سبا به شرحي كه در تورات آمده با روايت قرآن كريم از همان حديث تفاوت فاحش دارد، چنان كه داود و سليمان در تورات با آن كه از جمله انبياء بزرگ بني‏اسرائيل‏اند بارها به شيوه انسان‏هاي كبرآور، خودسرانه عمل مي‏كنند و لامحاله عقوبت مي‏شوند اما داستان در روايات اسلامي به گونه‏اي ديگر نقل شده و به عنوان مثال قصه شيفتگي

داود به بت سابع (سبع) را شاهد مدعا مي‏آورد. نويسنده در پايان متذكر مي‏شود: غرض از بازخواني اين قصه‏ها كج‏تاب كردنشان نيست بلكه روشن ساختن دگرگوني‏هاي يك قصه در سير از فرهنگي به فرهنگ ديگر است». 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید