انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

الول ماه رحمت 

   

اندازه نوشتار:

 حاخام ماشاا... گلستانی‌نژاد
پاییز
1387

 

در تورات مقدس، سِفر دواریم، پاراشای نیصاویم می‌خوانیم:

ندای گرم و دلسوزانه حضرت موسی (ع)  (دشر قزذع ل؛ر)، که می‌گوید: (خداوند باری تعالی سختی و بدی قلب تو را قطع کرده و از بین می‌برد) فو نززم عفو نزز رئوس کلمات ف -ن -ع -ن ، تشکیل واژه‌ای به نام فنعن می‌دهد.

و درباره‌ی کلمه فنعن در کتاب شاق رشاقاح فصل 6 آیه 2 می‌خوانیم:

فذا نسعسا عسعسا نا که باز هم رئوس کلمات آن، فنعن می‌شود.

در ماه الول، ماه رحمیم، حضرت موسی (ع) برای بار سوم جهت دریافت دو لوح ده فرمان به کوه سینا (طور) صعود فرمودند و چهل روز و چهل شب مشغول نماز و سلیحوت خواندن گشتند و شب کیپور که روزه‌ی بزرگ می‌باشد دو لوح ده فرمان را با خود آوردند و بدین‌جهت هر ساله شب کیپور براخای شحیانو بر تورا می‌خوانیم که تا به امروز نیز ادامه دارد.

و این خود دلیلی است که ماه الول را ماه سلیحوت، برای ما قرار داده‌اند.

ماه الول، ماهی است که به استقبال روش هشانا (اول سال نو عبری) می‌رویم، و با قلبی آکنده از مهر الهی و تزکیه نفس و روح، با تشووا و توبه مهمان حق می‌شویم، و به مصداق آیه کتاب شاق رشاقاح (فذا نسعسا عسعسا نا ) (که من برای محبوبم و محبوبم برای من می‌باشد) عشق به خدا و بازگشت به سوی او را باید در این ماه جستجو کرد چون در کتاب‌های مقدس آمده است: سقشع فو ر؛ زردئفع (طلب کنید خدا را در یافتن او).

در گمارا مرقوم است : بن زفا لعنح لعزقاغ  نخذاع بزذا دقعغ (تمام عالمیان عبور می‌کنند به حضور حق تعالی مثل اهل  دقعغ (مارون دقعغ محلی است در حومه طبریا نزد آرامگاه ربی شیمعون بریوحای که جاده‌ای است باریک که تنها یک نفر می‌تواند عبور نماید) منظور این که تمام آحاد و افراد برای محاکمه، در دیوان‌خانه باری تعالی عبور کرده و محاکمه می‌شوند.

برادر و خواهر عزیز با ذره‌ای وسوسه‌ی تشووا و توبه، آینده‌ای روشن و شفاف می‌یابی. وقت غنیمت است و این فرصت طلایی را از دست ندهیم. در کتاب یشعیا نبی می‌خوانیم: فقار شفی دا نف ااقف ر؛ فنثاح سزق دا نف ایزف  (شیر غرش می‌کند کیست که نترسد، خداوند خالق سخن می‌فرماید کیست که آن را بازگو ننماید) کلمه فقا ر اشاره ف به ماه فنعن ،   ق به قفش رشذر و ا به لصقو ادا وشعزر

اداح ذعقفاح (ده روز بین روش هشانا و کیپور که روزهای ترسناک و بیمناک می‌باشند) و حرف ر اشاره است به روز رعشلذف قزر (هوشعنا ربا)

و روز هوشعنا ربا که مصادف به شب هفتم موعد سوکا می‌باشد را به عنوان بخعق ثهغ (کیپور کوچک) می‌دانند که آخرین مهلت زمان تشووا و توبه است و این تصادف خوش‌یمن و مبارک که ماه الول و ماه مبارک رمضان با هم می‌باشند، نشان می‌دهد. همگی به دعوت حق خوانده شده‌ایم. امید است نماز و روزه و عبادت و طاعات هموطنان عزیز و مهربان مورد تایید احدیت قرار گیرد و سالی پر برکت و پر باران آرزومندیم. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید