انجمن کلیمیان تهران
   

کتاب «شهیدان ایرانی پیرو ادیان توحیدی»

   

 

نسترن جاذب

بهار 1402

‌  

معرفی کتاب پیرو ادیان توحیدی
کتاب «شهیدان ایرانی پیرو ادیان توحیدی» اثری از دکتر سعید زارع (دستیار مشاور سابق رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی) است که سال 1399 توسط بنیاد بین‌المللی ادیان توحیدی در انتشارات ستاد هماهنگی کانون‌ها فرهنگی مساجد کشور به چاپ رسیده است. این کتاب، که درباره‌ی تمام شهدای اقلیت‌های دینی است که در ایران از وطنشان در برابر متجاوزان و بیگانگان دفاع کردند، جزو کتب برگزیده‌ی بیستمین جایزه ملی انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس است که مراسم آن در ۲۲ اسفند 1401 در باغ موزه‌ی دفاع مقدس برگزار شد.
سعید زارع در این کتاب نگاهی به زندگی شهیدان ایرانی پیرو ادیان توحیدی (ارامنه، آشوریان، کلدانیان، کلیمیان، زرتشتیان و صابئین مندایی) داشته و نامشان را ثبت کرده است تا تاریخ هرگز فداکاری آنان را از یاد نبرد. چرا که آن‌ها هم ایرانیانی بودند که در میان حافظان میراث فرهنگی و حامیان فرهنگ و تمدن این سرزمین نقش فعالی داشتند و برای آن که ایران، خانه‌ی خوبان شود، رنج دوران برده‌اند؛ مردمی که با شجاعت، شهادت را به جان خریدند، اما اجازه‌ی دست درازی دشمنان به این خاک را ندادند.
فصل اول کتاب به شرح تاریخچه‌ی حضور ادیان توحیدی در ایران و وضعیت کنونی آنها پرداخته و اسامی شخصیت‌های برجسته‌ی دینی، علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی هر یک را در ایران ذکر کرده است. فصل چهارم این کتاب به شرح زندگی شهیدان کلیمی اختصاص دارد که فهرست اسامی آنان چنین است:
1- سونیا اخوان راد 2- عزیزه ایلیادی 3- اسحاق باخاج 4 – حبیب الله تکلیفی 5- اسحاق تیزابی 6- سیروس حکیمیان 7- سالار روشنی 8- شهرام زرینی 9- داوود شریفی 10- غنچه معلمی 11- فریبرز موریم 12- حمید نهاوندی 13- یعقوب یدید صیون.
پیش از این نیز مراسم رونمایی از این کتاب در بهمن 1399 با حضور نمایندگان دینی و فرهنگی ادیان توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. 

 

 

‌ 

‌  


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید