انجمن کلیمیان تهران
   

فعالیت های کتابخانه ی انجمن کلیمیان در سال 1401

   

 

الهام مودب

بهار 1402

‌  

از اول فروردین 1401 گروه کتابخانه در چند پیام‌رسان با حضور اعضایی از تهران، شیراز و اصفهان تشکیل شد که فعالیت‌های زیر را درکارنامه خود دارد:
 خوانش داستان‌های «آقا حق‌نظر مصا نمی‌پزد» با صدای هارون یشایایی (نویسنده‌ی داستان) و «به شرط آنکه پسر را پدر کند داماد» توسط سارا کاهن از کتاب «روزی که اسم خود را دانستم» (اثر هارون یشایایی).
 معرفی کتاب‌های مختلف توسط چهره‌های فرهنگی جامعه از جمله یائل هارونیان، لیورا سعید، لئا دانیالی، آتوسا آرمین و امیر فراز نعیموت.
 معرفی کتاب و نویسندگان در زمینه‌های مختلف و یهودیت
 بازدید از محله‌ی عودلاجان، حمام کشوری و کنیس‌های ملا حنینا، حاداش و عزرا یعقوب و بازدید میدانی از بیمارستان دکتر سپیر با حضور و توضیحات هارون یشایایی.
 مصاحبه‌ی اختصاصی آرش آبائی از طرف کتابخانه با هارون یشایایی در خصوص کتاب‌ها و فعالیت‌های این نویسنده.
مسابقه‌ی سراسری نقاشی
برگزاری اولین دوره‌ی مسابقه‌ی سراسری نقاشی در پاییز 1401 با موضوع روش هشانا، کیپور و سوکوت برای دو گروه کودک و نوجوان؛ تهیه‌ی کلیپ عکس‌های نقاشی‌های برتر و برگزیده‌ی مسابقه توسط مردخای امین شموئلیان از مهم-ترین فعالیت‌های کتابخانه بود.
طراحی پوستر خلاقانه و شاد این مسابقه بر عهده‌ی هیلدا نجات‌حئیم بود. مژده یمینیان و هیلدا نجات‌حئیم داوران مسابقه، الهام مودب طراح و برنامه‌ریز مسابقه و دکتر سلیمان کهن صدق و افسانه دانیالی از همکاران این برنامه بودند.
نفرات اول تا سوم بخش کودک:
نفر اول: دبورا صدیق‌پور 9 ساله از تهران / نفر دوم: الیان خالدار ۵ ساله از شیراز و الینور نعیمیان ۸ ساله از تهران / نفر سوم: مرگالیت سعیدیان ۵ ساله از اصفهان و یروشا ملکان ۶ ساله از اصفهان.
نفرات برگزیده‌ی گروه نوجوان:
ال ال بهل 10 ساله از شیراز - شسوا ئکاییم 10 ساله از اصفهان - لیورا هارونیان 11 ساله از تهران - رونیتا سخایی 14 ساله از تهران - پریسا ملکان 15 ساله از اصفهان.
مراسم اهدای جوایز در تهران
در اول دیماه 1401 در محل کتابخانه‌ی انجمن کلیمیان تهران با حضور دکتر همایون سامه‌یح، دکتر سلیمان کهن صدق، آرزو شوشنی (مدیر مهد یلدای2)، داوران، والدین و کودکان و نوجوانان نقاش و جمعی از اعضای هیئت مدیره انجمن کلیمیان، مراسم اهدای جوایز برگزار شد. اجرای مسابقه، برنامه‌ی شاد توسط عمو شکلات، سخنرانی‌های همایون سامیح، سلیمان کهن صدق و لیورا سعید، روشن کردن شمع حنوکا و خواندن براخا توسط دکتر لاله‌پور، نمایش کلیپ‌هایی از نقاشی‌ها و معرفی شرکت‌کنندگان، قصه‌گویی داستان حنوکا توسط ایلانا حوریزاده، خوانش بخشی از کتاب توسط شرگان انورزاده، تقدیم تقدیرنامه به داوران و اهدای جوایز به همه‌ی شرکت کنندگان در مسابقه‌ی نقاشی، از جزئیات این مراسم بود.
مراسم اهدای جوایز در اصفهان
برگزاری مراسم اهدای جوایز به کلیه‌ی شرکت کنندگان مسابقه‌ی نقاشی در اصفهان در ۷ دی به همت کانون جوانان اصفهان و هماهنگی لئا دانیالی و با حضور اعضای انجمن کلیمیان اصفهان، معلمین دینی و دکتر همایون سامه‌یح برگزار شد. از شرکت‌کنندگان اصفهانی و همچنین از معلمین دینی با اهدای جوایز توسط دکتر سامه‌یح، صیون ماه‌گرفته (رئیس انجمن کلیمیان اصفهان)، سپارزاده و بیژن خاکشور (از اعضای انجمن)، رزیتا خاکشور، موریس یشاریم و رابین شمیان تقدیر شد.

جشن معرفی نقاشی کودک و نوجوان

بزرگداشت مقام زن
در راستای بزرگداشت مقام زن و مادر و ترویج کتابخوانی، قصه‌گویی و تصویرگری، به پیشنهاد الهام مودب در تاریخ ۲۲ دی‌ماه به مناسبت روز زن و به همت پریسا خالپری و همکاری کسرایی مدیریت و انجمن اولیا و مربیان دبستان دخترانه‌ی مجد دانش، دانش‌آموزان با همراهی مبین‌فر (آموزگار پایه اول ابتدایی) و خالپری و مونچی (اعضای انجمن اولیا و مربیان) از کتابخانه‌ی انجمن کلیمیان تهران بازدید کردند. این بازدید شامل برنامه‌های زیر بود:
 توضیحات افسانه دانیالی (مسئول کتابخانه) برای آشنایی دانش‌آموزان با کتابخانه و نحوه‌ی عضویت.
 قصه‌گویی تعاملی با موضوع مادر توسط شیوا مونچ
 تصویرگری قصه‌ی خوانده شده (با موضوع مقام والای زن) و همچنین نوشتن نامه و بیان احساسات به همراه نقاشی برای مادر توسط دانش‌آموزان
 خواندن سرود در ارتباط با مادر توسط دانش‌آموزان کلاس اول (الی‌اورا ستاره‌شناس، شارین اصفهانی، رونیکا نانی، میلکا ساسانی‌فرد، الیشوع ملکان و استر آور)
 کتاب‌خوانی توسط دانش‌آموزان کلاس اول
 قصه‌گویی دانش‌آموزان کلاس سوم به‌صورت گروهی با همکاری الیآنا رنگکار، نازنین میراخور، لیتال شمیان، شادان یادگاران، دبورا پوراتی، اورا ملکان و سارا مناشه‌اف
 قصه‌گویی دانش‌آموزان کلاس چهارم به صورت انفرادی توسط آنا شاریم و دایانا گیدانیان
 قصه‌گویی تعاملی در ارتباط با درک احساسات و پذیرش احساس درون‌فردی توسط پریسا خالپری
 اجرای پانتومیم، چیستان و لطیفه توسط دانش آموزان.

سخنرانی لیورا سعید، روانشناس کودک و نوجوان در مراسم اهدای جوایز اولین دوره‌ی مسابقه سراسری نقاشی در کتابخانه‌ی انجمن کلیمیان تهران:
ما دو نیمکره در مغز داریم: نیمکره‌ی راست با رنگ، طرح، تصویر، معنا، احساس، کیفیت و خلاقیت سر و کار دارد؛ نیمکره‌ی چپ با زبان، تفکر، کمیت، منطق، استدلال، قضاوت و نتیجه‌گیری ارتباط دارد. کودکان تا پیش از ورود به مدرسه و در سنین قبل از دبستان، خود به خود خلاق هستند؛ نقاشی می‌کشند، نقش اجرا می‌کنند، کاردستی درست می‌کنند و از طریق این شیوه‌ها به بیان احساسات خود پرداخته و به لذت و آرامش دست پیدا می‌کنند. آن‌ها هنوز از طریق زبان و منطق قادر به بیان احساسات و افکارخود نیستند. با وارد شدن به آموزش‌های رسمی، از ۷ سالگی به بعد تا آخر عمر، خانواده، مدرسه و جامعه از آنان انتظار دارد بیشتر صحبت کنند، فکر کنند، برای مسئله‌های خود راه حل پیدا کنند، دلیل بیاورند، منطقی باشند و...
به این صورت بچه‌ها کم کم از ارتباط با نیمکره‌ی راست خود فاصله می‌گیرند و نیمکره چپی می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود ذهن انسان از حالت تعادل خارج شود. به این صورت فرد چون با هنر و خلاقیت ارتباط کمتری می‌گیرد، دستاوردهای خلاقانه هم نخواهد داشت، بنابراین اعتماد به نفس کمتری خواهد داشت، منزوی‌تر است و درک و همدلی کمتری نسبت به دیگران خواهد داشت.
توصیه می‌شود کودکان زیر ۷ سال که ارتباط بیشتری با هنر به‌خصوص نقاشی دارند، در مواقعی که هیجانات منفی همچون خشم، نگرانی یا غم به سراغ‌شان می‌آید با کشیدن نقاشی، احساسات خود را ابراز کنند و توسط والدین پشتیبانی شوند تا جهت کاهش استرس و خشم، جرات‌ورزی و اعتماد به نفس، ارتباط‌شان با هنر ادامه پیدا کند.
بزرگسالان نیز از هنر استفاده‌ی بیشتری داشته باشند تا هم از فواید نیمکره‌ی راست بهره ‌مند شوند هم در سنین سالمندی از بیماری‌هایی مثل آلزایمر، زوال عقل و افسردگی دور شوند.
«قرار نیست همه‌ی بچه‌ها هنرمند شوند، فقط کافی است با هنر ارتباط داشته باشند»


 

‌ 

‌  


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید