انجمن کلیمیان تهران
   

کنیسای بلاروس به جامعه بازگردانده شد

   

آبان 88
 

الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس انتقال ساختمانی قدیمی را در منطقه‌ای خوش‌منظره در خیابان بولشیا گراژدانسکایا درشهر موگیلو به جامعه‌ی یهودیان آن شهر، مورد تایید قرار داد. این ساختمان، پیش از آغاز دوران شوروی، به عنوان کنیسا و مرکز اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گرفت، ولی با آغاز دوره‌ی شوروی به مالکیت دولت درآمده و به عنوان پایگاه پمپ آب از آن استفاده می‌شد.
باز پس‌گیری این محل، حاصل تلاش شش ساله و ملاقات‌های مکرر رییس انجمن کلیمیان بلاروس، الی گنیلیس با مقامات ارشد این کشور است. هم‌چنین این امر با حمایت‌‌های ویکتور شوریکو رییس شورای شهر موگیلو و بقیه‌ی افرادی که اسنادی را در این رابطه در اختیار پیگیران این قضیه قرار داده بودند، میسر گردید.
با وجود آن که شورای شهر موگیلو این انتقال را مورد تایید قرار داده بود، ولی پرونده به کاخ ریاست جمهوری فرستاده شد تا انتقال ساختمان قدیمی و ارزشمند شهر به یهودیان، مورد تایید عالی‌مقام‌ترین فرد بلاروس نیز قرار گیرد.
یهودیان موگیلو که از بازپس‌گیری این کنیسا هیجان‌زده شده‌اند، قرار است بازسازی این محل را که مقرر گردیده به عنوان کنیسا و مرکز اجتماعی مورد بهره‌برداری قرار گیرد، آغاز کنند. از میان بسیاری از ساختمان‌های قدیمی یهودی در محله‌ی شکولیش، تنها سه مورد آن‌ها باقی مانده است که بهترین آنان، همین ساختمان می‌باشد.
رهبران جامعه‌ی کلیمی موگیلو از مسوولین شهری به جهت حمایت‌هایشان در این پرونده و هم‌چنین تصویب حمایت‌های مالی جهت بازسازی ساختمان کنیسا، قدردانی کردند.
منبع : //http://fjc.ru

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید