انجمن کلیمیان تهران
   

برگزاری جشن بت‌میصوا برای سی و یک زن میان‌سال و مسن یهودی

   

نگرش سوم
آبان 88

 

به طور معمول، پنی ولف دوست ندارد سنش را بگوید ولی به سبب موقعیت خاص این روز، او این کار را انجام می‌دهد. روز جمعه بعدازظهر، این شهروند استمفورد، 70 سالش می‌شود.
امروز، روز بت‌میصوای اوست که اغلب دختران یهودی، این مراسم را در سن 12 سالگی برگزار می‌کنند. او می‌گوید: «سال‌ها پیش، زنان نمی‌توانستند تورا بخوانند. دختر من، اولین فرد در خانواده‌ی ما بود که بت‌میصوای خود را برگزار می‌کرد، سال دیگر هم، نوه‌ی من به سن سیزده‌سالگی رسیده و من فکر می‌کنم همه‌ی ما وارد یک زندگی یهودی تازه می‌شویم.»
ولف، یکی از سی و یک زن بین سنین 41 تا 83 سال است که پایبندی خود را به ارزش‌های یهودی با برگزاری این جشن در دانشگاه استمفورد کنکتیکت اعلام می‌دارد. بیش از دویست نفر از اقوام و دوستان، سالن را پر کرده‌اند تا شاهد برگزاری این مراسم از سوی ربی مارک گلوب، رییس جماعت «خوروت ایتز خییم» باشند.
گلوب می‌گوید: «این یک واقعه‌ی به یاد ماندنی در تاریخ یهود است. نه فقط برای جماعت ما که برای تمامی یهودیان استمفورد، این نقطه‌ی عطفی در کار من به عنوان حاخام این منطقه از سال 1972 بوده است».
ایده‌ی برگزاری چنین مراسمی، ماه‌ها پیش شکل گرفت. زمانی که تعدادی از زنان به حاخام گلوب مراجعه کردند و از او خواستند تا مراسم بت‌میصوا را برای آنان به جای آورد. گلوب موافقت نمود و برای 69 خانواده‌ی جماعت خود، پیام فرستاد. پاسخ به پیام او، غیرمنتظره بود. به خاطر آن که زنان قادر نبودند عبری بخوانند، او شش هفته کلاس آمادگی خواندن تورات، برای آنان برگزار کرد.
گلوب می‌افزاید: «این جا شما زنانی را می‌بینید که وقتی جوان بوده‌اند، هیچ فرصتی برای خواندن تورات نیافته‌اند. آنان حتی نمی‌توانستند به تورات نزدیک شوند. ولی این رخداد، یک حرکت جدید در یهودیت است. این مردم، رو به جلو حرکت می‌کنند و این بخشی از بقای یهودیت است.»
آن ویز، 73 ساله، می‌گوید او فقط به اسم یهودی بزرگ شده است ولی یاد گرفتن عبری و تورات، به او یاری می‌رساند فهم بهتری از ایمان خود داشته باشد. او می‌گوید: «این واقعاً جالب است که شش هفته پیش من حتی یک حرف عبری را هم نمی‌شناختم و حتی آلف را از بت تشخیص نمی‌دادم.» ولی جمعه عصر، بعد از گفتن براخاهای شمع، او دعاهای شبات را به زبان عبری قرائت می‌کند.
ادیت سمرز، 70 ساله، اعتراف می‌کند که قدری استرس دارد چون می‌خواهد در مقابل چنین جمعیتی قرائت کند. ولی او می‌گوید با تمریناتی که داشته، اعتماد به نفس بالایی را به دست آورده است.
پت بوتنسکی، 70 ساله نیز می‌گوید: «من به شدت هیجان‌زده هستم، این خیلی خاص است.»
برای کارل شویدوک 50 ساله، این عصر معنای خاصی دارد. چون او برای بت‌میصوای خود در سن سیزده سالگی آماده می‌شد و به مدرسه‌ی عبری می‌رفت ولی به خاطر یک تصادف خودرو در منطقه‌ی راک لند شهر نیویورک، او از رفتن به مدرسه‌ی عبری منصرف شد. وی می‌گوید: «تولد من روز سه‌شنبه است و این هفته، هفته‌ی بت‌میصوای من خواهد بود.»
متفاوت از اغلب دختران یهودی 12 ساله که والدین آنان به مناسبت بت‌میصوا که جشن بلوغ و آغاز تکالیف دینی دختر یهودی محسوب می‌شود، میهمانی‌های عظیمی برگزار می‌کنند، این زنان جشن‌های بزرگ و جدای از هم ندارند.
برای ربی گلوب، اعلام پایبندی این زنان به مذهب، به عنوان یک الگو برای دختران جوان جماعت است، که بدانند بت‌میصوا صرفاً یک اتفاق ساده‌ی مذهبی نیست، بلکه اعلام پایبندی به مردمان یهود و سنت‌های آنان است.

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید