انجمن کلیمیان تهران
   

همایش شب ایرانی

   

سامان نجاتی
18 بهمن 87


به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، همایش «شب ایرانی»، روز جمعه هجدهم بهمن‌ماه در یکی از سالن‌های همایش سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران، به وسیله‌ی ستاد سیمرغ برگزار شد.
در این همایش که به منظور تقدیر از برندگان جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برپا شده ‌بود، برندگان به همراه برخی از مقامات کشوری، سفرای کشورهای عضو اکو و دانشجویان زبان فارسی از یازده کشور خارجی و جمعی از چهره‌های فرهنگی حضور یافتند.
ابتدا، سرود جمهوری اسلامی ایران، به وسیله‌ی گروه کرال ادیان توحیدی به اجرا درآمد. در ادامه، علی‌اکبر اشعری، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور و رییس سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی، ضمن خیر مقدم به حضار این برنامه، گفت: «خدا را شاکرم که به ملت ایران توفیق داد سی سال انقلاب و جمهوری اسلامی را با توفیق پشت سر بگذارند و این ملت هر روز شاهد گامی نو در عرصه‌ی علم و فرهنگ باشد.»
وی افزود: «در حالی این سی‌امین سال را جشن می‌گیریم که نهضتی نو را در عرصه‌ی علم و فناوری آغاز کرده‌ایم. امروز ما شاهد حرکت‌های بزرگی در گوشه و کنار دنیا هستیم که با الهام از این انقلاب رخ می‌دهد.» وی در پایان سخنان کوتاه خود نیز گفت: «همه‌ی این موفقیت‌ها بر ملت ایران و مسلمانان و آزاد‌خواهان جهان مبارک باشد و آرزو دارم که این موفقیت‌ها، مردم را بیش‌تر شاد و خشنود کند.»
پس از آن، مجری برنامه با معرفی گروه کرال ادیان توحیدی، اعلام کرد که این گروه در سال 87 و به مناسبت سی‌امین سالروز انقلاب اسلامی، به سرپرستی فرهاد افرامیان تشکیل شد که اجرای امروز، اولین اجرای آن است. وی افزود: «این گروه از تمامی ادیان توحیدی، یعنی مسلمانان، کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان تشکیل شده و شعار این گروه از زبان سرپرست آن، وحدت و هم‌دلی همه‌ی مردمان در تمامی اعصار است.»
سپس، این گروه به اجرای چهار قطعه‌ی نیایش یزدان، خمینی ای امام، آزادی و ای ایران پرداخت که اجرای خوب آنان، با استقبال حاضران سالن همراه شد.
رهبری گروه را «رامیار بهزادی» استاد موسیقی یهودی بر عهده داشت. هم‌چنین تک‌نوازی پیانو را بهنام ابوالقاسم انجام داد. افرند دینی، فرامرز رشیدی، شیرین رشیدی، پرستو دبیری و فرزاد منوچهری از جامعه‌ی زرتشتیان، شامیران کوچری، سینلا آغاسی، ماندانا ماندی، آلبرت شهباز و هنری بن‌سیار از جامعه‌ی آشوریان، آرین منصوریان، شاکه میرزایانس، آناشه بایرام‌زاده، ملودی اوهانیان و آرتین میزایانس از جامعه‌ی ارامنه و ژولیت بن‌ذکریا، طناز یونانی، پویا دانیالی، نیما نفاس، سپیده طوبی، داریوش نهداران و کامران دانیالی نیز از جامعه‌ی کلیمیان در این گروه عضویت دارند. لازم به ذکر است که اعضای کلیمی این گروه، رهبر گروه و هم‌چنین نوازنده‌ی پیانو، خود از اعضای گروه کرال سازمان دانشجویان یهود ایران هستند.
در ادامه‌ی برنامه‌ی آن شب، جوایزی به برگزیدگان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اهدا گردید. هم‌چنین از سوی دکتر پرویز، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشان سیمرغ به علی‌اکبر اشعری، رییس سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی ایران، اعطا شد. در پایان همایش، گروه موسیقی رودکی به اجرای موسیقی سنتی پرداخت و پس از آن، از حاضران پذیرایی به عمل آمد.


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید