انجمن کلیمیان تهران
   

یهودیان ایتالیایی، روزنامه‌ای برای غیریهودیان آن کشور منتشر می‌کنند

   

آذر 88


ماه جاری میلادی جامعه‌ی ایتالیا با انتشار نوع خاصی از نشریه مواجه خواهد ‌بود که کم‌تر جامعه‌ا‌ی یهودی در دنیا از این نوع را منتشر می‌نماید. روزنامه‌ای با زمینه‌ی یهودی، ولی برای غیریهودیان. این روزنامه که از طرف «اتحادیه‌ی انجمن‌های یهودی ایتالیا» مورد حمایت مالی قرار می‌گیرد، سازمانی که 21 ارگان زیرمجموعه‌ای در سراسر آن کشور دارد، قرار است به همراه وب‌سایتی که سال گذشته راه‌اندازی گردید، صدای یهودیان ایتالیا را به گوش مردمان آن کشور برساند و باب گفت‌وگو و تعامل سازنده را بگشاید.
روزنامه‌نگار «گوییدو ویتاله» که این روزنامه و هم‌چنین وبسایت مذکور را مدیریت می‌کند، اعتقاد دارد که یهودیان آن کشور به‌واقع نماینده‌ی بخش بزرگ‌تر جامعه‌ی ایتالیا هستند و وی و همکارانش تلاش می‌کنند تا پیوند‌های میان یهودیان و بدنه‌ی جامعه را مستحکم‌تر سازند. نیروی محرکه‌ی این حرکت روزنامه‌نگاران ایتالیایی، به‌واقع هدف دیرین اتحادیه‌ی انجمن‌های یهودی برای مقابله با شکل‌گیری برخی تناقضات میان یهودیان و بدنه‌ی جامعه است و آنان در نظر دارند جامعه را با حدود سی‌هزار یهودی که بخش کوچکی از جمعیت شصت‌ میلیونی آن کشور را شامل می‌شوند، آشنا سازند.
«امانوئل اسکارلی»، مدیر یک شبکه‌ی تلویزیونی که توسط اتحادیه و هم‌چنین شبکه‌ی ملی ایتالیا پشتیبانی شده و توانسته آمار بینندگان خود را از دویست‌هزار نفر به چهارصد‌هزار نفر ارتقا دهد، در این رابطه می‌گوید: «علاقه‌ی فراوانی به یهودیان و فرهنگ آنان در این کشور دیده می‌شود.» وی که تخمین می‌زند حدود نود تا نود و پنج درصد بینندگان شبکه‌ی تلویزیونی او، غیر یهودی باشند، هم‌چنین می‌گوید که نشریه‌ی جدید تلاش خواهد ‌کرد به غیریهودیان ایتالیا دسترسی یابد و اعتماد‌به‌نفس را در میان یهودیان این کشور، تقویت کند. وی می‌افزاید: «وضعیت زندگی یهودیان ایتالیا در طی سالیان اخیر تغییر بسیاری کرده‌است. دیگر گتوها وجود ندارند و آزادی بیش‌تری برای شناساندن خودمان به سایر اقشار جامعه داریم. تلاش غیر‌یهودی‌ها برای شناختن یهودیت به همان اندازه‌ای است که یهودیان تمایل به شناساندن خودشان به آنان دارند.»
رویدادهای فرهنگی مختلفی نظیر فستیوال‌ها، نمایشگاه‌های غذا، کتاب و هم‌چنین کنسرت‌ها همه ساله در نقاط مختلف این کشور به‌اجرا درمی‌آیند. در ماه سپتامبر و در روز اروپایی «فرهنگ یهود»، حدود شصت‌هزار ایتالیایی که بیش‌تر آنان غیر یهودی بوده‌اند، از نمایشگاه‌های یهودی در بیش از پنجاه شهر آن کشور بازدید به‌عمل آوردند. هم‌چنین تعداد اخبار و مقالات مربوط به یهودیان در رسانه‌های بزرگ در حال افزایش است. طبق گفته‌ی ویتاله، حدود یک‌صد‌هزار مقاله سال گذشته در مورد یهودیان بر روی وبسایت وی قرار گرفته که بیش‌تر آن‌ها از رسانه‌های ایتالیایی برداشته شده‌ بودند. البته بسیاری از آن‌ها مربوط به اسراییل و خاورمیانه می‌شدند ولی حتی انتخابات انجمن‌ها و سازمان‌های یهودی نیز در رسانه‌های آن کشور بازتاب داده شده‌بودند.
در سوی مقابل این روند، نوعی نادیده‌گرفتن اعتقادات، ارزش‌ها و سنن یهودیان در آن کشور هم‌چنان در جریان است. ویتاله در این مورد می‌گوید: «تمایل به یادگیری زیاد است ولی سطح درک و فهم عمومی هنوز هم پایین است. در رسانه‌های ایتالیایی عموما یهودیان به عنوان سوژه‌های خبری و اتفاقاتی که دررابطه با آنان رخ می‌دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی هدف روزنامه‌ی جدید این است که صدای یهودیان را به‌گوش مردم این کشور برساند.»
این نشریه قرار است در ابتدا با تیراژ حدود سی‌هزار نسخه و به‌صورت ماهیانه منتشر شود و در روزنامه فروشی‌های خاصی در سرتاسر آن کشور به‌فروش برسد. این نشریه شامل بخش‌های مختلف خبری، فرهنگی، مقالات تاریخی و یا تحلیلی و ... خواهد‌بود.
منبع : jewishtimes


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید