انجمن کلیمیان تهران
   

همایش نمایندگان دینی مسیحی، کلیمی و زرتشتی به مناسبت هفته کتاب

   

پاییز  1389

اکنون چند سال است که اداره امور اقلیتهای وزارت ارشاد که متولی امور فرهنگی اقلیتهای دینی کشور است، هر سال به مناسبت هفته کتاب مراسمی با حضور نمایندگان اقلیتهای دینی رسمی برگزار میکند و طی آن تنی چند از اهل فرهنگ و نشر کتاب را بزرگ میدارد. امسال نیز روز چهارشنبه 26 آبان مصادف با عید قربان، مراسمی در سرای اهل قلم برگزار شد، اما مراسم امسال به جای تجلیل از نقش اقلیتهای دینی در حوزه نشر و مطبوعات، به همایشی اختصاص یافته بود با عنوانِ «احترام به مقدسات و اعتقادات ادیان آسمانی» که طی آن سخنرانانی از همه ادیان دینی درباره مدارای میان ادیان گوناگون سخن گفتند.
نخستین سخنران مراسم، اسقف نشان گاراکِهِیان، رهبر کاتولیکهای ارمنی ایران بود. ایشان اعمالی مانند تهدید به قرآنسوزی از سوی یک کشیش آمریکایی را کار بیدینان و اشخاص بیایمان توصیف کرد، چرا که هیچ فرد باایمانی به خود اجازه نمیدهد به مقدسات ادیان دیگر بیاحترامی کند.
سخنران بعدی، موبد اردشیر خورشیدیان بود که به نمایندگی از زرتشتیان کشور سخن گفت. ایشان میان دین و مذهب تفکیک قائل شدند و رسیدن به وحدت بر سر دین را ممکن شمردند، چرا که همه ادیان بر سر اصولِ اساسی مانند توحید، معاد و نبوت توافق دارند، هرچند در امور دیگر، هر فرقه و مذهبی میتواند روشهای خود را داشته باشد و وحدت حتی میان مذاهب گوناگون یک دین نیز دشوار است.
از سوی اقلیت آشوریهای ایران نخست اسقف بنیامین سخن گفتند و سپس از سوی ارامنه ایران اسقف سپوه سرکیسیان سخن گفتند. ایشان که متولد سوریه هستند گفتند در سالهای کودکی و نوجوانی که در سوریه زندگی کردهاند هرگز تفاوت میان مسیحی و مسلمان احساس نکردهاند. اسقف سرکیسیان با قرائت سوره فاتحه نخستین سوره قران به عربی، و سپس با خواندن سراسر دعای روزانه مسیحیان به زبان ارمنی، حضار را به روح واحد آن ها توجه داد و از آنها پرسید واقعاً چه تفاوتی میان اینها وجود دارد.
آخرین سخنران مراسم، سیامک مره صدق، نماینده کلیمیها در مجلس شورای اسلامی بود. ایشان بنیانهای اسلامهراسی و اسلامستیزی امروز در غرب را با بنیادهای آنتیسمیتیزم (یهودیستیزی) در اروپا در چند دهه پیش مشابه دانستند و مانند سایر سخنرانان بر دوستی و یگانگی ادیان تاکید کردند.
در پایان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استقبال از برگزاری دیدارهای مشابه، با خواندن ابیاتی از شعرای گوناگون ضرورت یگانگی ادیان و سیاست دوستی همه ادیان توحیدی در جمهوری اسلامی را تشریح کردند.
رحمت‌ا... رفیع، سیامک مره‌صدق، ابراهیم سعیدیان، النا لاویان و سردبیر نشریه افق بینا به همراه جمعی دیگر از فرهنگدوستان جامعه، هیئت شرکت‌کننده کلیمی در این همایش بودند. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید