انجمن کلیمیان تهران
   

اخبار بینا 49

   

 

مهندس امید محبتی مقدم
مدیر روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران

پاییز 97

 

محکومیت حادثه تروریستی اهواز

انجمن کلیمیان تهران ضمن محکومیت شدید وقوع حادثه تروریستی اهواز، به خاک و خون کشیده شدن افراد بی گناه را به عموم هموطنان غیور ایران زمین تسلیت عرض نموده و برای بازماندگان این حادثه تلخ، صبر جزیل و برای مجروحان شفای عاجل آرزومند است.
بی شک جاری شدن خون کودکان و پاکدلان، بی عقوبت نخواهد ماند و تروریست‌های کوردل به زودی به جزای این جنایت خود خواهند رسید.

حضور نمایندگان کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران در مدارس

مطابق روال هر ساله، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، نمایندگان کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران در مدارس مختلف حضور یافتند.
دکتر رامین لاله‌پور (مسئول کمیته فرهنگی و عضو هیات مدیره انجمن کلیمیان)، دکتر سلیمان کهن‌صدق (عضو هیات مدیره انجمن و کمیته فرهنگی)، بهادر میکائیل (عضو کمیته فرهنگی)، امید شایان‌مهر (عضو کمیته فرهنگی) و مهندس امید محبتی‌مقدم (عضو هیات مدیره انجمن و کمیته فرهنگی) از جمله افرادی بودند که به ترتیب در دبستان موسی بن‌عمران، مجتمع آموزشی فخردانش، مجتمع آموزشی روحی‌شاد، مجتمع آموزشی اتفاق و مجتمع آموزشی موسی بن عمران حضور یافتند.
نمایندگان کمیته فرهنگی ضمن شرکت در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید، بعضا با اعضای انجمن اولیا و مربیان مدارس، دانش آموزان و اولیای آنها به بحث و گفتگو پرداختند.

حضور مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کتابخانه مرکزی انجمن کلیمیان تهران ‎

پیرو هماهنگی‌های به عمل آمده توسط دکتر سیامک مره صدق، نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه هفدهم مهر ماه، تنی چند از مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رمضانی (معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد
کتابخانه‌های عمومی کشور)، میرعبدالهی (مدیر کل تامین منابع نهاد)، گودرزی (مدیر کل امور کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد)، عمرانی (مسئول امور کتابخانه‌های نهاد) و ابراهیمی (مسئول روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد) در کتابخانه مرکزی انجمن کلیمیان تهران حضور یافتند.
در این دیدار دکتر مره‌صدق و دکتر سامه‌یح در مورد مسائل پیش روی کتابخانه توضیحاتی ارائه دادند که در مقابل، مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل مسائل مطرح شده، قول مساعدت و همکاری دادند.
در این جلسه حمید اقبالی (سرپرست کتابخانه)، بهادر میکائیل، امید شایان مهر و لیندا لوی شوقی (کارشناس کتابخانه) حضور داشتند.
هیات مدیره و روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران مراتب تشکر و سپاس خود را از نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی، برای کلیه همکاری‌ها و مساعدت‌های باارزش به عمل آمده با انجمن کلیمیان تهران در راستای پیشبرد اهداف انجمن در خصوص وضعیت مدارس، ورزش، جوانان، املاک، نمایشگاه کتاب و دیگر حوزه‌های مربوط به جامعه کلیمیان تهران و دیگر شهرستان ها همچون شیراز، اصفهان، کرمانشاه، یزد و ... ابراز می‌دارد.

شرکت نمایندگان جامعه کلیمی در مراسم بزرگداشت هفته نیروی انتظامی ‎

به مناسبت هفته نیروی انتظامی، مراسم بزرگداشت و تجلیلی با حضور مقامات نیروی انتظامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین روحانیون و مسئولین ادیان توحیدی، به میزبانی انجمن آشوریان تهران در روز 18 مهر ماه برگزار گردید.
حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار (رهبر دینی کلیمیان ایران)، دکتر مره صدق، مهندس شاهین آشوری و مهندس امید محبتی مقدم به نمایندگی از جامعه کلیمیان در این مراسم حضور داشتند.
برخی مقامات عالی رتبه نیروی انتظامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله سردار حسین رحیمی (فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و معاونین وی) و سعید تقوی (مسئول امور اقلیت های دینی وزارت ارشاد) در این نشست دوستانه شرکت داشتند.
فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در سخنان خود، خدمت به کلیه شهروندان تهرانی را صرف نظر از دین، مذهب، نژاد و قومیت افتخاری برای نیروی انتظامی دانست و رضایت خاطر عمیق خود را برای برگزاری چنین جلسات دوستانه‌ای با پیروان ادیان توحیدی، ابراز داشت.

انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدرسه فخر دانش و برگزاری جلسه مشترک با مدیریت مجتمع آموزشی اتفاق

روز پنجشنبه ۱۹ مهرماه، جلسه انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدرسه فخر دانش با حضور دکتر سامه‌یح، مدیر و معاون مدرسه (کسرایی زاده و بیگلربیگی)، ناظر انتخابات اداره آموزش و پرورش منطقه ۱۲ و تعدادی از اولیای دانش آموران برگزار شد.
دکتر سامه‌یح در سخنان خود به اهتمام جدی انجمن کلیمیان تهران بر حفظ این مدرسه و مساعدت‌های به عمل آمده از طرف انجمن برای بهبود شرایط محل تحصیل دانش‌آموزان اشاره کرد. خاطر نشان می‌سازد با پیگیری‌های مدیریت مدرسه فخر دانش، اخیرا امکانات مناسبی از آموزش و پرورش و شهرداری منطقه تهیه شده است.
از سوی دیگر در بعد از ظهر همان روز، رییس انجمن کلیمیان تهران به همراه دکتر رامین لاله پور، جلسه جداگانه دیگری نیز با مدیریت جدید مجتمع آموزشی اتفاق (فتاحی) و دکتر النا لاویان (رییس انجمن اولیا و مربیان مجتمع) داشتند. جای بسی مسرت است که با توجه به برنامه‌ریزی‌های دقیق صورت گرفته از طرف مدیریت جدید، حجم قابل توجهی از مشکلات و مسائل این متجمع برطرف شده است.
به لطف قادر مطلق و با پیگیری‌های کمیته فرهنگی و همیاری‌های مدیران، مسئولین و انجمن‌های اولیا و مربیان مدارس، وضعیت کلیه مدارس خاص کلیمیان در سال تحصیلی جاری، بهبود چشمگیری را شاهد می باشد.

انتخابات انجمن اولیا و مربیان مجتمع آموزشی اتفاق ‎

روز ۱۹ مهرماه، جلسه انتخابات انجمن اولیا و مربیان مجتمع آموزشي اتفاق با حضور اعضاي كميته فرهنگي و ورزش انجمن كليميان تهران، اعضاي سابق انجمن، مدير و معاون مجتمع (فتاحي و محمد بيگي)، ناظر انتخابات (شکیبا)، كادر و پرسنل مجتمع اتفاق و تعداد كثيري از اوليای دانش آموزان برگزار شد.
جلسه با سخنراني مدير جديد مجتمع آموزشي اتفاق جلسه آغاز شد و سپس اميد شايان مهر از زحمات كادر و پرسنل اين مجتمع همچنين اعضاي انجمن اوليا و مربيان سال گذشته تشكر و قدردانی نمود. دکتر النا لاویان، هاراو آرش تهراني و بهادر ميكاييل سخنرانان دیگر این جلسه بودند.
شایان ذکر است در این جلسه از زحمات ليورا كهن صدق و فرامرز محلي (دو عضو سابق انجمن اوليا و مربيان مجتمع آموزشی اتفاق)، تقدیر به عمل آمد.

حضور پژوهشگر کلیمی در نمایشگاه برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دکتر محمدرضا عارف، رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و هیات همراه روز 22 مهر از برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کردند.
دکتر نغمه عرب زاده، محقق پسا دکتری پژوهشکده فناوری‌های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و عضو کمیته جوانان انجمن کلیمیان تهران نیز به همراه سایر همکاران پژوهشگر، نتیجه دستاور تحقیقاتی خویش را تحت عنوان ساخت رگ مصنوعی و زخم پوش‌های هیدروژلی در بخش پژوهشکده فناوری‌های نو و آزمایشگاه تحقیقاتی مواد مرکب به نمایش گذاشتند.
جلسه مشترک با مسئول کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران و انتخابات انجمن اولیا و مربیان مجتمع آموزشی روحی شاد

جلسه انتخابات انجمن اولیا و مربیان مجتمع آموزشي روحی شاد با حضور مدیر (محمود رضا علوی)، اعضای انجمن اولیا و مربیان و نماینده كميته فرهنگي (بهادر میکائیل) در مهرماه برگزار شد. در این جلسه گزارش فعالیت‌های آموزشی، تربیتی، ورزشی عمرانی و مالی قرائت شد و اعضای جدید انجمن اولیا و مربیان انتخاب شدند.

ضمنا دکتر رامین لاله پور، مسئول کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان نیز در تاریخ 26 مهرماه، جلسه مشترکی را با مدیر و اعضای انجمن اولیا و مربیان مجتمع آموزشی روحی شاد برگزار نمود.

سفر نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی و رییس انجمن کلیمیان تهران به شیراز

دکتر سیامک مره صدق و دکتر همایون سامه‌یح روزهای 24 و 25 آبان با سفر به شهر شیراز، جلسه مشترکی را با اعضای هیات مدیره انجمن شیراز برگزار نمودند.
بررسی مسائل مختلف جامعه کلیمیان شیراز، دیدار با مسئولین مدرسه کوثر و فعالان فرهنگی و اجتماعی و همچنین دیدار با جوانان از جمله برنامه‌های این دیدار بود.

رونمایی از آثار منتشر شده توسط مولفین و مترجمین اقلیت‌های مذهبی در سال 1397
از سوی دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز 30 آبان ماه، نشست رونمایی از آثار منتشر شده در سال 1397 به قلم مولفین و مترجمین اقلیت‌های مذهبی در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.
این جلسه شاهد حضور دکتر علی فریدونی (مدیر کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی علی‌پور (معاون ادیان و مذاهب اداره کل مجامع) و جمعی از مولفین و مترجمین کلیمی، زرتشتی و ارمنی بود.
مهندس امید محبتی مقدم (مترجم کتاب علم الهی) و فرید مبصر (نویسنده کتاب راهنمای میدانی پرندگان ایران) از جمله سخنرانان این نشست بودند که به معرفی اجمالی کتاب‌های خویش پرداختند.
مهندس محبتی در سخنان خود علاوه بر معرفی کتاب «علم الهی» و مروری بر فصل‌های آن، به برخی از مسائل پیش روی اهالی قلم، به خصوص مولفین و مترجمینِ اقلیت‌های دینی اشاره کرد و خواستار همیاری و مساعدت بیشتر مسئولین در این زمینه شد. فرید مبصر نیز در این نشست، کمبود کتاب کاربردی برای شناسایی پرندگان ایران را یکی از انگیزه‌های اصلی خود برای تالیف کتاب «راهنمای میدانی پرندگان ایران» دانست.شرکت نمایندگان جامعه کلیمیان در همایش بین‌المللی حمایت از مردم مظلوم یمن‎

سازمان بسیج مستضعفین روز اول آذر ماه همایش بین‌ المللی حمایت از مردم مظلوم یمن را برگزار کرد. این همایش به مناسبت هفته بسیج و با حضور نمایندگانی از 35 کشور و مقامات کشوری و لشگری در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
سردار غیب پرور (رئیس سازمان بسیج مستضعفین)، نماینده انصارالله، نماینده جهاد اسلامی، آیت‌الله اراکی (دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی)، سردار سلامی (جانشین فرمانده کل سپاه ) و دکتر همایون سامه‌یح، از جمله افرادی بودند که در این همایش به ایراد سخنرانی پرداختند.
دکتر سامه‌یح در سخنان خود ضمن تبریک هفته وحدت، به اصول انسانی موجود در همه ادیان توحیدی اشاره کرد و ضمن محکوم نمودن ظلم و ستم ددمنشانه وارد شده به مردم مظلوم یمن، فرمان تورات مقدس مبنی بر «همنوعت را مانند خودت دوست بدار» را یادآور شد.
در این برنامه و از طرف جامعه کلیمیان، حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، حاخام آرش تهرانی و مهندس امید
محبتی‌مقدم شرکت داشتند.

شرکت نمایندگان جامعه کلیمیان در همایش بزرگ اقتدار فرماندهان بسیج سپاه پاسداران تهران بزرگ
روز چهارم آذر ماه تنی چند از نمایندگان جامعه کلیمیان با حضور در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی، در همایش بزرگ اقتدار فرماندهان بسیج سپاه پاسداران تهران بزرگ شرکت کردند.
حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، دکتر همایون سامه‌یح و مهندس امید محبتی‌مقدم از طرف جامعه کلیمیان در این مراسم شرکت داشتند.
سردار حسین سلامی (جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران) و سردار رضا یزدی (فرمانده سپاه تهران بزرگ) در این همایش به ایراد سخنرانی پرداختند.
در حاشیه این همایش، رهبر دینی کلیمیان ایران و رئیس انجمن کلیمیان تهران با شبکه‌های مختلف خبری، گفتگو و مصاحبه نمودند.
انتخابات انجمن کلیمیان تهران برگزار شد
یکشنبه چهارم آذرماه 97 انتخابات هیئت مدیره و بازرسین انجمن کلیمیان تهران در کنیساهای منتخب تهران برگزار شد و از میان داوطلبین واجد شرایط 12 نفر به عنوان اعضای هیئت مدیره و 3 نفر بازرس انتخاب شدند.
حضور گسترده جامعه کلیمی در این انتخابات چشمگیر بود.
انجمن کلیمیان از کلیه همکیشان عزیز که در این امر مهم شرکت کردند کمال تشکر را دارد.

 

کسب مقام برتر توسط نوجوان ورزشکار کلیمی در مسابقات دوچرخه سواری

کیوان یوشعی، نوجوان ورزشکار کلیمی، موفق به کسب مقام برتر در مسابقات دوچرخه‌سواری شد.
فدراسیون دوچرخه‌سواری و هیئت دوچرخه‌سواری شمیرانات با اهدای لوح تقدیر از موفقیت این نوجوان کلیمی قدردانی به عمل آورد.
مراسم شب یلدا در سازمان جوانان و نوجوانان باغ‌صبا
ویژه برنامه دید و بازدید به مناسبت شب یلدا در روز چهارشنبه 28 آذرماه 97 در محل سازمان جوانان و نوجوانان
باغ‌صبا برگزار شد. در این برنامه که با استقبال بیش از 70 نفر از همکیشان روبرو شد تاریخچه و فلسفه برگزاری شب یلدا مورد بررسی قرار گرفت. اجرای دکلمه، حافظ خوانی و اجرای گروه موسیقی از بخش‌های دیگر این برنامه بود.
سازمان باغ‌صبا منتظر حضور جوانان و نوجوانان عزیز می‌باشد.


مجمع عمومی سازمان جوانان و نوجوانان باغ‌صبا برگزار شد
در تاریخ 8 دی ماه مجمع عمومی برگزار شد. طی این مجمع که با حضور دکتر مره‌صدق (نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی)، دکتر سامه‌یح (رئیس انجمن کلیمیان تهران)، ادموند معلمی (مسئول کمیته جوانان) و با حضور تعدادی از جوانان همکیش انجام گرفت پنج نفر به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره و یک نفر بازرس انتخاب شدند.
اعضای اصلی به ترتیب :
پریسا برادریان، نوید کدخدا، شیرین بنیامینیان، اسحاق سلیمان شریفیان و پیمان موسی‌زاده.
بازرس : سامان خالپری

چهل و دومین سالگرد خانه جوانان یهود تهران برگزار شد
چهل و دومین سالگرد خانه جوانان همزمان با مراسم حنوکا در تاریخ 17 آذرماه در محل خانه جوانان برگزار شد. این مراسم که با حضور اعضای قدیم و جدید خانه جوانان بود با مراسم روشن کردن شمع‌های حنوکا آغاز شد، سپس دکتر سامه‌یح رئیس انجمن کلیمیان تهران در مورد حضور جوانان در نهادهای اجتماعی و اهمیت آن صحبت کردند. در پایان نیز از اتاق خاطره‌ها که ابتکار جدید از اعضای هیئت مدیره خانه جوانان بود بازدید شد. اتاق خاطره‌ها شامل عکس‌ها و یادگاری‌هایی طی این چهل و دو سال بود که به نمایش عموم گذاشته شد. 

دورهمی شب یلدا در سازمان دانشجویان یهود ایران برگزار شد
به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا مراسمی با حضور همکیشان عزیز برگزار شد. این مراسم که در تاریخ 29 آذر ماه در محل سازمان انجام شد، مورد استقبال قرار گرفت. پذیرایی و اجرای موسیقی شاد توسط هنرمندان کلیمی از بخش‌های این برنامه بود.


برگزاری جشن شب یلدا در سرای سالمندان یهودی

به همت آیلین تشخیصی (مسئول انجمن خیریه دست مهربان من و تو و هیئت امنای سرای سالمندان یهودی و منوچهر سرافراز رئیس سرا به مناسبت شب یلدا مراسمی در سرای سالمندان یهودی برگزار گردید که باعث ایجاد شادمانی در میان سالمندان شد.

تقدیر نامه

 همایش «سیمای جوان در ادیان توحیدی» در اصفهان

بیژن خاکشور
عضو هیئت مدیره انجمن کلیمیان اصفهان
همایش سیمای جوان در ادیان توحیدی با هدف معرفی جایگاه و نقش جوان در ادیان و با حضور جوانان 15 کشور از جمله هندوستان، ژاپن، اندونزی، سوریه، چین، لبنان و دیگر کشورها و نیز روحانیون و نمایندگانی از جوانان ادیان زرتشت، یهود، مسیحیت (ارامنه و آشوریان) ۱۷ اسفندماه 96 در تالار هنر اصفهان برگزار شد.
اکران فیلم مستند تلویزیونی «آئین‌های ازدواج در ادیان توحیدی» ساخته محمد فتحی، اجرای سمفونی ادیان، رونمایی از کتاب ادیان توحیدی از جمله برنامه‌های این همایش بود.
همایش «سیمای جوان در ادیان توحیدی» با حضور محسن مهرعلیزاده، استاندار اصفهان؛ قدرت‌الله نوروزی، شهردار اصفهان و همچنین حجت‌الاسلام سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.
به نمایندگی از کلیمیان اصفهان، بیژن خاکشور به شرح تاثیرات شگرفی که در طول تاریخ پیامبران جوان در تبلیغ دین ایجاد کرده اند پرداخت و در بخشی از سخنان خود گفت: در تمدن مصر، یوسف پیامبر جوانی است که به اسیری برده شد و از سیاهچال و حقارت به صدارت رسید و یک قوم را از قحطی نجات داد.


آیین افتتاح مرکز فرهنگی رفاهی کلیمیان اصفهان
لئا دانیالی
عضو هیئت مدیره انجمن کلیمیان اصفهان


مجتمع فرهنگی رفاهی کلیمیان اصفهان پس از سال‌ها تلاش و همکاری در ۱۵ آذر ۱۳۹۷ مطابق با حنوکای ۵۷۷۹ عبری با جشنی درخور، افتتاح شد و کلیمیان اصفهان که ۷۷ سال بود پس از ساخت کنیسای کتر داود مکانی برای اجتماعات و برنامه‌های اجتماعی خود نداشتند به آرزوی دیرینه خود رسیدند. به ثمر رسیدن این ساختمان تقریبا ۱۰ سال به طول انجامید و مرهون زحمات بسیار کسان است از انجمن کلیمیان تهران از زمان ریاست هارون یشایایی گرفته تا انجمن امروز تهران و انجمن کلیمیان اصفهان به ریاست صیون ماه‌گرفته و مردم دلسوز و مهربان اصفهان که با یاری رساندن مالی و همیاری در ساخت مجموعه در همه قسمت‌ها مشارکت کردند.
این مجموعه شامل قسمت تجاری- اداری، سالن مراسم و جشن‌ها، میقوه مدرن، آشپزخانه صنعتی و کلاس‌هایی چند منظوره است. این ساختمان نه تنها برای مردم اصفهان ارزشمند است بلکه نمادی از پویایی و زنده بودن جامعه کلیمیان ایران است و امید است که برای کلیمیان اصفهان و ایران پربرکت و شادی باشد.
برنامه‌ی شب افتتاح شامل دو گروه موسیقی نوجوانان یهود و گروه سنتی شلمو عاقلیان، ایگال ساسون و ژاکوب حناساب بود که با هنرمندی تمام اجرا شد. همچنین پخش چندین کلیپ و فیلم کوتاه راجع به کلیمیان اصفهان و افروختن شمع‌های حنوکا به دست حاخام سلیمان صدیق‌پور، حاخام یونس حمامی لاله‌زار، حاخام یهودا گرامی، حاخام اریه ریحانیان و حاخام شهرام امان، و سخنرانی حاخام ریحانیان و صیون ماه‌گرفته (رئیس انجمن اصفهان)، دکتر سامه‌یح و هارون یشایایی از دیگر
برنامه‌های این شب بود. در این برنامه حضور مهمانان عزیزی چون هیات مدیره‌ی انجمن‌های تهران، یزد، کرمان، کرمانشاه و چهره‌های شاخصی چون آرش آبایی و روبرت خالدار گرمابخش محفل بود.
در ادامه گزارش مالی هیئت مدیره انجمن کلیمیان اصفهان به مناسبت افتتاح مجتمع فرهنگی رفاهی کلیمیان اصفهان برای تکمیل اطلاع تقدیم می‌شود.
***

برگزاری جشن حنوکا (روشنایی‌ها)
در سرای محله شهرداری منطقه ۶ تهران
دوشنبه ۱۹ آذر ماه مصادف با آخرین روز جشن حنوکا، مراسم باشکوهی در سرای محله شهرداری منطقه ۶، واقع در پارک نظامی گنجوی برگزار شد .
این مراسم که به همت ژیلا کهن، کارشناس و مربی فنون ورزشی و با میزبانی مسئولین این سرا برگزار گردید، به منظور تعامل و دوستی و آشنایی با مناسبت‌های ادیان الهی بود. مهندس زنوزی، معاونت اجتماعی ناحیه ۶ تهران که میزبان این برنامه بود طی سخنانی حضور هم‌وطنان کلیمی را در این مراسم مغتنم شمرد و جشن حنوکا را تبریک گفت. دکتر سیامک مره‌صدق، هارون یشایایی، دکتر فهیم لاله‌زاری، هیئت مدیره انجمن بانوان کلیمی و گروهی از بانوان هم‌کیش و اعضای سرای محله از شرکت‌کنندگان این مراسم بودند. هوشنگ نفیس‌پور و مسعود مینایی نیز ترانه‌های عبری را با هنرمندی اجرا کردند و به گرمی مراسم افزودند.
ضمن تشکر از مهندس افراخته شهردار منطقه 5
ناحیه 6 ، مهندس زنوزی معاونت اجتماعی ناحیه 6 ، محمدکاظم برادران دبیر و خانم نگهبان مدیریت سرا، آقای رسولی و همکارانشان، امیدواریم که اینگونه مراسم در جامعه تداوم یابد و تعامل بیشتری را بین ادیان مختلف شاهد باشیم.
در پایان مراسم شمع‌های حنوکا روشن گردید و از مهمانان پذیرایی به‌عمل آمد.

بازدید شهردار منطقه ۱۵ تهران از آرامستان بهشتیه
فرزاد طوبیان
عضو کمیته بهشتیه انجمن کلیمیان تهران
سه شنبه ۲۷ آذرماه، مهندس محمدی شهردار منطقه ۱۵، از آرامستان بهشتیه بازدید کرد و از نزدیک با اعضای هیئت امنای بهشتیه و مدیریت آرامستان آشنا شد.
در این دیدار دو ساعته که با حضور مسئولین نواحی و معاونت‌های شهرداری منطقه ۱۵ همراه بود، مهندس محمدی پس از شنیدن مسائل و مشکلات نگه‌داری آرامستان بهشتیه و نیز گزارشی از روند فعالیت‌های انجام شده در این آرامستان و تاریخچه‌ی آن، قول همکاری در جهت بهبود فضای سبز و درختان آرامستان را داد. وی ضمن آشنایی با مراسم
خاک‌سپاری اموات کلیمی، از آرامگاه‌های شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی جامعه کلیمیان ایران و نیز شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی دیدن و به آنان ادای احترام نمود.
در سال‌های گذشته شهرداری منطقه ۱۵ همکاری نزدیکی با این آرامستان داشته که امیدواریم این همکاری‌ها تداوم یابد.
لازم به ذکر است آرامستان بهشتیه در منطقه ۱۵ شهرداری تهران واقع شده است. این منطقه بیشترین آرامستان‌های تاریخی را در محدوده خود دارد که با مدیریت صحیح می‌توان از آنها به عنوان جاذبه گردشگری تهران استفاده کرد.
گزارش مراسم حنوکا در دبستان موسی بن‌عمران
رابرت حمامی لاله‌زار
معاونت پرورشی دبستان موسی بن عمران

در روز دوشنبه مورخ 12 آذر ماه مصادف با 25 کیسلو اول حنوکا، جشن حنوکا توسط دانش‌آموزان دبستان موسی‌بن عمران به همراه معلمین عبری آقایان: شایان‌مهر، خاکشور و باروخیان و خانم‌ها: ملکی‌ال، باخما، یوم‌توبیان، اسحاقیان و رحیمی و معلمین مدرسه و با حضور مدیر مجموعه آقای کامرانی‌فرد و آقای فضایل و آقای حمامی و اعضای محترم انجمن اولیاء و مربیان مدرسه خانم‌ها: فاخری، طبیبیان، عزیزی و پورفخر با حضور محترم مهندس هنرور شهردار محترم ناحیه 2 و جناب آقای کریمی دبیر شورا یاری و رئیس هیات امناء محله آقای پارسایی رئیس اداره اجتماعی ناحیه 2 و مهندس زنوزی مععاونت محترم امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 6 و خانم روشن‌بین مسئول سرای محله کشاورز و همکاران محترم شورای محله و از طرف انجمن کلیمیان تهران و کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران نمایندگانشان امید شایان‌مهر و بهادر میکائیل در تالار ابریشمی برگزار گردید که در ابتدا با خواندن تورات و سرود مقدس جمهوری اسلامی مراسم آغاز شد و در ادامه
دانش‌آموزان پایه ششم با گفتن براخای شمع حنوکا و خواندن میزمورهای مربوطه شمع را روشن و در ادامه پایه پنجم سرود حنوکا را خواندند و در ادامه نمایش حنوکا توسط دانش‌آموزان پایه سوم برگزار گردید و در این جشن امید شایان‌مهر در مورد حنوکا سخنانی را ایراد نمودند و در خاتمه مراسم از طرف شورای محله به دانش‌آموزان به رسم یادبود شمع اهدا شد. 


گفت‌و‌گوی ادیان، برگ زرین تاریخ پس از انقلاب
به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی و با حضور جمعی از نمایندگان اقلیت‌های دینی، سی و ششمین جلسه از سری نشست‌های «شنبه‌های انقلاب» معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در دی ماه 97 برگزار شد و روحانیون، بزرگان و صاحبنظران ادیان توحیدی (مسیحی، کلیمی و زرتشتی) به ایراد سخنرانی پرداختند.
در این نشست دکتر سیامک مره‌صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، در سخنانی یادآور شد که ذکر نام اقلیت‌های دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان شهروند درجه یک
نشان‌دهنده‌ی رعایت حقوق اقلیت‌ها در کشور است.
وی افزود که پیروان ادیان توحیدی در ایران از تمامی حقوق شهروندی برخوردار بوده و همواره به وظایف خود در زمینه دفاع از کشور، و حمایت از سیاست‌های خارجی و سایر موارد عمل خواهند کرد.
برگزاری این گردهمایی حکایت از احترام به حقوق همه اقلیت‌ها و پیروان ادیان الهی در ایران دارد. این سمینار همچنین نشانه‌ای از وحدت و همبستگی میان اقلیت و اکثریت و پیروان همه ادیان توحیدی و برابری آنان در ایران است.
همچنین دکتر همایون سامه‌یح، رئیس انجمن کلیمیان تهران، در این نشست که با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب قم، مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، اداره امور اقلیت‌های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت اجتماعی و فرهنگی شهردای تهران، در تالار ایوان شمس برگزار شد، به ایراد سخن پرداخت.
وی در ابتدا با اشاره به سابقه حضور یهودیت در ایران بیان کرد: علت استمرار این دین در ایران، به دلیل فرهنگِ دوستی و فرهنگ ارج‌گذاشتن به دیگر عقاید در ایران بوده و هست. اگر به تاریخ رجوع کنیم، می‌بینیم که قبل از انقلاب، جامعه‌ی اقلیت‌های مذهبی از جمله کلیمیانِ ایران، زندانی‌های سیاسی بسیاری داشتند. حین انقلاب نیز افرادی از جامعه یهودی بوده‌اند که در راهپیمایی‌ها و پیشبرد اهداف انقلاب شرکت و فعالیت داشته‌اند. در انقلاب نیز این جامعه شهید داده است، همچنین در دوران جنگ تحمیلی هم این حضور فعال به وضوح دیده می‌شود.
رئیس انجمن کلیمیان تهران تصریح کرد: در حین جنگ نیز نه تنها سربازان جامعه‌ی ما در جبهه‌ها بودند، بلکه پزشکانی داشته‌ایم که در طول این جنگ تحمیلی، خدمات زیادی را در پشت جبهه برای درمان مجروحان ارائه کرده‌اند، همچنین بیمارستان خیریه دکتر سپیر (با هیئت مدیره‌ی یهودی) را داریم که در آن زمان به کسانی که مجروح می‌شدند، کمک موثری می‌کرد تا بهبود یابند. وی با اشاره به نقش‌آفرینی جامعه کلیمیان در دوران سازندگی بیان کرد: در دوران سازندگی نیز این جامعه و متخصصان کلیمی در رشد و پیشرفت ایران عزیز‌ کمک‌های زیادی داشتند. بنابراین جامعه کلیمیان انتظار دارد که حقوق شهروندی‌اش کاملا رعایت شود و به عنوان شهروند درجه یک در ایران به او نگاه کنند. الحق و الانصاف هم این کار انجام شده و از تدبیر رهبر معظم انقلاب تشکر می‌کنم. همچنین درود می‌فرستم به روح بنیان‌گذار انقلاب اسلامی که با تدبیر و تعقل عالی به دلیل احترامی که به جامعه اقلیت‌های مذهبی داشتند، انسجام بسیار قوی در بین ما و جامعه ایرانی ایجاد کرده‌اند.
رئیس انجمن کلیمیان تهران تصریح کرد: با تدبیر مسئولان نظام، امنیت کامل برای همه ایجاد شد و مطئمن هستیم که این امنیت، قرن‌ها باقی می‌ماند. به عنوان مسئول اجتماعی جامعه کلیمیان ایران، می‌توانم در مورد آن آزادی که جامعه بنده در مورد انجام فرائض دینی‌‌اش دارد، توضیح دهم. روز شنبه برای ما مقدس است و احترام خاصی برای این روز قائل هستیم، آموزش و پروش نیز اجازه داده که روزهای شنبه ما تعطیل باشد و به جای آن پنجشنبه‌ها فعالیت داشته باشند که این اقدام باعث خوشحالی زیاد جامعه بنده شده است و از نظام و دولت تشکر می‌کنم. حمایت‌هایی که شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، قوه قضائیه و ... ، از جامعه اقلیت‌ها می‌کنند جای تقدیر و تشکر بسیار دارد.
همایون سامه‌یح بیان کرد: در دادگاه‌ها اگر در مورد احوال شخصیه، موضوعی مطرح شود، در این زمینه نظر انجمن کلیمیان را می‌خواهند و حکم دادگاه بر اساس نظر این انجمن صادر می‌شود. هیچ تبعیضی در دادگاه‌های ما نیست. اگر دعوایی بین یک اقلیت مذهبی با مسلمانی صورت گیرد، در هیچ دادگاهی، قاضی تحت تاثیر این مسئله نیست که باید به طرف مسلمان رای دهد. حضرت امام(ره) در ابتدای انقلاب اسلامی که کسانی می‌خواستند انسجام جامعه ما را خدشه‌دار کنند و در مورد جامعه کلیمی تصمیمات دیگری بگیرند یا نسبت به آن ذهنیت مثبتی نداشتند، واکنش نشان دادند و این جمله را گفتند که «حساب یهودیت از صهیونیسم جدا است» و ما امروز شاهد این هستیم که این مسئله تاکنون رعایت شده است. در پایان این مراسم با اعطای هدایایی از خانواده‌های معظم شهدای اقلیت‌های دینی تجلیل شد. 
گزارشی از دو برنامه مفید
در ماه‌های اخیر به همت سازمان دانشجویان یهود تهران و با اجرای آیدین برخورداری، دو برنامه‌ی مفید با حضور هم‌کیشان کلیمی در کنیسای یوسف آباد برگزار شد. برنامه اول با عنوان «بررسی مسائل و مشکلات روز نوجوانان» ۱۲ آبان ماه با حضور دو کارشناس، حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار (کارشناس و مرجع دینی) و لیورا سعید (کارشناس ارشد روانشناسی کودک و نوجوان) اجرا شد. در این برنامه، مشکلات روز نوجوانان و راه‌حل-های موجود، از دو جنبه‌ی مختلف مذهبی و روانشناسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بسیاری از والدین در این برنامه شرکت داشتند و سوالات خود را مطرح کردند که در پایان برنامه توسط کارشناسان پاسخ داده شد.
برنامه‌ی دوم که با استقبال بیشتری نیز مواجه شد، با «عنوان بررسی دلایل و اشتباهات رایج در ازدواج در ۱۰ آذرماه برگزار شد.
کارشناسان، حاخام صیون تهرانی (کارشناس مذهبی) و دوریتا معلمی (کارشناس ارشد روانشناسی در حیطه ازدواج) از دو جنبه‌ی مختلف مسائل ازدواج را مورد بحث و بررسی قرار دادند و در انتها نیز به سوالات مطرح شده پاسخ دادند.
به نظر می‌رسد با توجه به رشد روز افزون این‌گونه مشکلات در جامعه‌ی کلیمی، برپایی چنین جلساتی و ادامه‌دار بودن آن بسیار مهم است و بهتر است نهادهای فعال در جامعه بیشتر به آن بپردازند و در جامعه نیز اطلاع‌رسانی شود تا همکیشان از آن بهره کافی ببرند. 
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید