انجمن کلیمیان تهران
   

محکومیت حملات اسرائیل به غزه

   

 

زمستان 1402

در ۱۵ مهر ۱۴۰۲ یک درگیری مسلحانه میان اسرائیل و گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی به رهبری حماس آغاز شد. در اثر حملات ارتش اسرائیل به غزه، تاکنون بیش از 25 هزار فلسطینی کشته شده اند. تمام اقشارجامعه ی کلیمیان ایران، همراه با رهبران دینی، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، هیئت مدیره ی انجمن کلیمیان تهران و مسئولان جوامع کلیمی در شهرهای مختلف، از روزهای نخست این حملات، در مراسم، مصاحبه ها، بیانیه ها و نیز تظاهراتی، جنایات رژیم صهیونیستی و کشتار مردم بی گناه غزه را به شدت محکوم نمودند. در ادامه، گزیده ای از اخبار مرتبط ذکر می شود.
***
 

سرتیتر خبرها:

سامه‌یح با انتقاد از سکوت مجامع حقوق بشری:
جامعه ی کلیمیان ایران حملات جنایتکارانه ی رژیم صهیونیستی به زنان و کودکان بی‌دفاع غزه را محکوم می‌کند
نماینده ی کلیمیان در مجلس یازدهم با انتقاد از سکوت مجامع حقوق بشری نسبت به کشتار زنان و کودکان فلسطینی، گفت: جامعه ی کلیمیان ایران، حملات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه را محکوم می کند.
همایون سامه یح نجف آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه مطابق قوانین و مولفه های حقوق بشری نباید هیچ ضرر جانی و مالی به غیر نظامیان وارد شود، اظهار کرد: بر این اساس به نمایندگی از جامعه ی کلیمیان ایران، حملات رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه را محکوم می کنم. وی ادامه داد: بدون شک هر انسان آزاده ای هرگونه واردن کردن خسارت جانی، مالی و حتی تعرض به زنان، کودکان و سالمندان را محکوم می کند و آن را غیرپسندیده می داند.
سامه یح نجف آبادی با تاکید بر اینکه جامعه ی کلیمیان ایران نسبت به سکوت جوامع حقوق بشری دنیا به خصوص کشورهای غربی در مواجهه با حملات جنایتکارانه ی رژیم صهیونیستی معترض است، تصریح کرد: متاسفانه طی چند روز گذشته شاهد افزایش تعداد کشته شدگان و مجروحان در غزه هستیم که اغلب این افراد بی دفاع، غیر مسلح و غیر نظامی بودند و صرفا در مناطق مسکونی غزه زندگی می کردند.
 

 

بیانیه ی نماینده ی کلیمیان:
جامعه ی ایرانیان کلیمی کشتار بی رحمانه ی رژیم غاصب و کودک کش صهیونیستی در غزه و به خاک و خون کشیدن نوزادان، کودکان، زنان و مردان بی پناه و مظلوم این شهر را محکوم می‌کند.
بی تردید حمله ی وحشیانه ی این رژیم به بیمارستان المعمدانی غزه، که نه تنها مجروحین جنگ در آن بستری بوده، بلکه بسیاری از فلسطینیان که جهت در امان ماندن خانواده ی خود از بمباران بی وقفه غزه در آن پناه گرفته بودند، یکی از بی رحمانه و غیر انسانی ترین اعمال این رژیم جعلی می‌باشد.
کلیمیان ایران به‌همراه دیگر هموطنان خود ضمن ابراز تاسف از این واقعه ی غمبار، در انتظار انتقامی شدید برای اعمال شنیع رژیم صهیونیستی می‌باشند.
به امید آزادی فلسطین و فلسطینیان و آرزوی صلح جهانی.
 

دکتر همایون سامه‌یح
نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی
 

 

***

بیانیه ی مشترک دستیار رییس جمهور و رهبر دینی کلیمیان ایران
کینه سادات پاد، دستیار رئیس‌جمهور در پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی در مهرماه 1402 با حاخام «یونس حمامی لاله‌زار» رئیس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران در کنیسه ی یوسف آباد تهران درباره ی حملات اخیر رژیم صهیونیستی به مردم غیرنظامی فلسطین دیدار کرد.
پاد در این باره تصریح کرد: امروز در حالی دور هم جمع شدیم که شب گذشته بیش از هزار و ۵۰۰ زن و کودک در بیمارستان به شهادت رسیدند. خلاف همه اسناد بین‌المللی، رژیم صهیونیستی حقوق بین‌الملل را زیر پا گذاشت و به انسانیت هتک حرمت کرد.
وی با اشاره به جمله‌ای از تورات مبنی بر «هم‌نوعت را مانند خودت دوست بدار» گفت: مرتکبین این جنایات را نمی‌توان انسان دانست که بخواهیم این جمله را برای آن‌ها بکار ببریم. دستیار رئیس‌جمهور در پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی، از رئیس دارالشرع کلیمیان ایران خواست که به نمایندگی از یهودیان، از تمام ظرفیت‌های خود برای محکومیت این جنایات بهره بگیرد.
پاد تأکید کرد: اقدامات نتانیاهو در حال خدشه‌دار کردن حیثیت جامعه یهودیان است و اعلام موضع حاخام حمامی می‌تواند اقدامات این رژیم نامشروع را از دین توحیدی یهود، جدا کند تا خون هیچ کودک، زن و مردی با اسم دین، بر زمین نریزد. وی با اشاره به نقش‌آفرینی سازمان‌های بین‌المللی گفت: سازمان‌های بین‌المللی باید از حالت ابراز تاسف خارج شده و به طور جدی اقدام کنند و دستور توقف فوری این جنایات را صادر کنند.
حاخام حمامی در این دیدار ضمن اعلام برائت جامعه یهودیان از جنایات رژیم صهیونیستی، آن را محکوم کرد و این اقدامات ضد انسانی و ضد بشری را خلاف موازین حقوق بشری دانست. وی با بیان این که حساب یهودیت از رژیم صهیونیستی جداست، گفت: وظیفه بود که در این دیدار شرکت کنیم و امیدواریم که به زودی صلح برقرار شود. ایشان در پایان جلسه، بیانیه ای مشترک را صادر کردند.***
بیانیه ی روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران، شهادت و به خاک و خون کشیده شدن انسان‌های بی‌گناه و مظلوم، خصوصا کشتار کودکان و زنان در بیمارستان المعمدانی غزه را به شدت محکوم می‌کند.
وجدان هر انسان آزاده، احترام به همنوع و حفظ جان مردم بی‌گناه و ساکن در بیمارستان را جزء بدیهی‌ترین اصول بشریت می‌داند ولی جانیان و ددمنشنان بزرگ تاریخ، گویی هیچ بویی از انسانیت و وجدان نبرده‌اند که این گونه افراد مظلوم را به خاک و خون می‌کشند.
تردیدی نیست که این جنایت بزرگ رژیم جعلی و منحوس، با حمایت مستکبرین زمانه که در تاریخ یدی طولانی در ریختن خون انسان‌های بی‌گناه دارند انجام شده است. بدیهی است این اقدام مذبوحانه، تمام آزادی‌خواهان جهان را در مبارزه هر چه بیشتر برعلیه رژیم صهیونسیتی و دفاع از حقوق حقه ملت فلسطین، ترغیب خواهد نمود.
روابط عمومی انجمن کلیمیان مجددا با اعلام انزجار از این جنایت ننگین، تردید ندارد به زودی حق بر باطل پیروز گشته و به لطف قادر مطلق، صلحی پایدار مبنی بر عدالت و انصاف، بر ظلم و جفا غلبه خواهد نمود.
***


مواضع رهبر دینی کلیمیان ایران در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی
مرجع دینی کلیمیان ایران با اشاره به حمله وحشیانه ی رژیم صهیونیستی به بیمارستانی در غزه گفت: این جنایت از طرف هر انسانی که عاقلانه فکر کند محکوم است و جا دارد ملت‌ها و دولت‌ها و به دنبال آن مجامع بین‌المللی وارد شوند و هرچه سریع‌تر جلوی این جنایات فاجعه‌آمیز علیه بشریت گرفته شود. «حاخام یونس حمامی لاله‌زار» با اشاره به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به مردم غزه گفت: از مهم‌ترین ارزش‌هایی که در ادیان الهی وجود دارد، ارزش جان انسان است. انسان در قالب الهی آفریده شده و روح او، شمّه‌ای از وجود خداست که در او دمیده شده است.
رئیس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران افزود: قتل از گناهان کبیره محسوب می‌شود که متأسفانه امروزه توسط رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد؛ به‌خصوص در اقدام اخیر که بیمارستانی را مورد هدف قرار داد و بیش از ۱۰۰۰ نفر از افراد ناتوان و غیرنظامی را که شامل کودک، زن و بیماران بودند، به شهادت رساند. این جنایت از طرف هر انسانی که عاقلانه فکر کند محکوم است و جا دارد ملت‌ها و دولت‌ها و به دنبال آن مجامع بین‌المللی وارد شوند و هرچه سریع‌تر جلوی این جنایات فاجعه‌آمیز که علیه بشریت است، گرفته شود.
***
بیانیه ی نمایندگان اقلیت های دینی در مجلس شورای اسلامی:
به نام خداوند یکتا و بی‌همتا
تاریخ بشری به عبارتی تاریخ ظلم، سلطه‌جویی و همزمان تاریخ ظلم‌ستیزی، آزادگی و حق‌طلبی بوده است. یکی از بارزترین جلوه‌های این ویژگی‌ها که در قرن ۲۰ و قرن جاری شاهد آن بوده و هستیم، ظلم رژیم جعلی به نام رژیم صهیونیستی در قالب اشغالگری، کشتار و نسل‌کشی و ستم‌گری از یک سو و مبارزه و آزادی‌خواهی ملت مظلوم برای زیست انسانی در سرزمین تاریخی و آباء و اجدادی خود از سوی دیگر است.
روند مستمر اشغالگری و محاصره و آپارتایدی که رژیمی مبتنی بر وحشت صهیونیستی طی دهه‌ها در فلسطین، کرانه باختری و غزه ایجاد کرده، آنچنان آنها و استکبار حامی آنها را روسیاه کرده که اسرائیل را در کنار دیگر صفات رذیلانه به صفت کودک‌کش نیز متصف کرده است. این رژیم ددمنش و شیطان‌صفت که همه ادعاهای پوچش تبلور دنائت و رذیلت است، از هر جهت محکوم است.
اینجانبان، نمایندگان جوامع ادیان الهی در مجلس شورای اسلامی با محکومیت شدید تمامی جنایات این رژیم به خصوص قتل عام اخیر بیمارستان المعمدانی و کشتارهای کور روزهای اخیر، حمایت خود و جوامع خود را از مردم حق‌جوی فلسطین اعلام می‌نماییم و از جهانیان می‌خواهیم فارغ از منافع و حسابگری‌ها، وظیفه ی انسانی خود که بنیاد امنیت و صلح را تشکیل می‌دهد، به فراموشی نسپارند.

امضا کنندگان: روبرت بگلریان نماینده ی ارامنه جنوب ایران، آرا شاوردیان نماینده ی ارامنه شمال ایران، شارلی انویه تکیه نماینده ی آشوریان و کلدانیان ایران، اسفندیار اختیاری کسنویه یزد نماینده ی زرتشتیان ایران و همایون سامه یح نجف آبادی نماینده ی کلیمیان ایران.
***
نشست خبری رهبران دینی اقلیت‌های دینی در ایران
نشست خبری رهبران اقلیت‌های دینی در ایران در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه، اول آبان با حضور سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران، وانیا سرگیس اسقف کاتولیک آشوری تهران، دکتر ضیایی رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جمعی از مسئولان و روحانیون ادیان و حاخام حمامی لاله زار رهبر کلیمیان ایران برگزار شد.
حاخام یونس حمامی لاله زار رهبر کلیمیان ایران با بیان اینکه هر نوع جنایت و کشتار مردم بی‌گناه و بمباران اماکن امن و بیمارستان‌ها قابل پذیرش هیچ انسان خداباور یا آزاده‌ای نیست، گفت: از ابتدا ملت‌ها در کشورهای مختلف خواهان این بودند که مجامع بین‌المللی از قید و بند کشورهای غربی آزاد شوند تا بتوان به مردم آنجا خدمت رسانی شود. وی افزود: متاسفانه افراد بسیاری شهید شدند و لااقل برای افرادی که زنده ماندند باید کاری کرد تا بعدا برای ایجاد صلح و آرامش در منطقه کاری بشود و امیدواریم هرچه زودتر این اقدام به نتیجه برسد.

حمامی لاله‌زار در پاسخ به سوالی در تفکیک یهودیت و صهیونیسم، گفت: یهود یک آیین الهی است که به خدای یکتا و ارزش‌های انسانی اعتقاد داشته اما صهیونیسم یک حزب سیاسی است که با سوء استفاده از برخی آرمان ها و اعتقادات یهودیت اقدام به غصب فلسطین کرد؛ همانطور که هیچکس داعش را نماینده ی اسلام نمی‌داند، صهیونیسم هم نماینده ی یهود نیست و اولین مخالفت‌ها در زمان تاسیس صهیونیسم از سمت خود یهودی‌ها بوده است.
رهبر کلیمیان ایران گفت: امام خمینی فرمودند حساب صهیونیسم از یهودیت جداست و همین مورد تاکید رهبر انقلاب نیز بوده است.
 

***
نشست اندیشمندان دینی اهل تشیع، اهل تسنن و اقلیت های مذهبی
نشست اندیشمندان دینی اهل تشیع، اهل تسنن و اقلیت مذهبی در محکومیت کشتار غزه، سوم آبان ۱۴۰۲ در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.
در این نشست حاخام یونس حمامی‌لاله زار رهبر کلیمیان ایران هم گفت: در ارتباط با اتفاق‌های غزه و جنایت‌هایی که صورت می‎گیرد، جنایت‌کاران از جنبه ی انسانی و و باورهای دینی بسیار فاصله گرفته‌اند. هر انسان آزاده‌ای فارغ از دین، اعتقاد و باور خود نمی‌پذیرد که افراد بی دفاع، زنان و کودکان مورد هدف قرار گیرند. در هر جنگی هم قواعد خاصی اعم از قواعد دینی و قوانین و چارچوب‌های بین‌المللی وجود دارد که اسرائیلی‌ها به هیچ یک از اینها پایبند نبودند.
وی به دو آیه از تورات در خصوص قواعد جنگ اشاره کرد و با تفسیر این آیات افزود: بمباران‌های کورکورانه‌ای که در مناطق غیرنظامی اعم از خانه‌ها، ‌اماکن مقدس و بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد از هر چارچوبی خارج بوده و قابل پذیرش در هیچ باوری نیست. حمامی‌ گفت: اقدام‌های رژیم صهیونیستی خلاف تورات است. با جنایت‌هایی که شکل گرفته، اسرائیلی‌ها به دنبال تحمیل این باور در اذهان هستند که این جنگ اسلام و یهودیت است. وی افزود: در ایران، سال‌های طولانی است که تمام ادیان با صلح و امنیت و در چارچوب قانون، به صورت مسالمت‌آمیز کنار هم زندگی می کنند.
دکتر حمامی‌لاله زار اظهار داشت: جنایت‌های رژیم صهیونیستی مطابق با هیچ دینی نیست. قابل قبول نیست که گروه کوچکی بیاید و آیات تورات را به شکل دیگری عنوان کند. این حتی قابل قبول یهودیان نیست که از همان ابتدا به صهیونیسم و این شیوه رفتار معترض هستند. همانطور که ملت‌ها موافق نیستند مجامع بین‌المللی هم باید وارد عمل شوند و این جنایت‌ها را محکوم کنند.
در ادامه جلسه، آرش آبائی از جامعه ی کلیمیان تهران پیام نماینده ی کلیمیان در مجلس شورای اسلامی را قرائت کرد. در بخشی از این پیام آمده است: کلیمیان ایران به همراه دیگر هموطنان خود، با ابراز تاسف از جنایت‌هایی که علیه مردم غزه می‌شود در انتظار گرفتن انتقام شدید از رژیم صهیونیستی هستند.


***
دعوت نماینده ی کلیمیان به تجمع برای محکومیت کشتار بی گناهان
جامعه محترم ایرانیان کلیمی
در پی جنایات وحشیانه ی رژیم اشغالگر قدس نسبت به مردم مظلوم فلسطین و به شهادت رساندن کودکان، زنان و مردان بی-دفاع غزه، بر هر فرد یهودی علی‌الخصوص ایرانیان کلیمی واجب است اعتراض خود را نسبت به اعمال هولناک رژیم غاصب قدس اعلام نماید.
از این رو بنا به اهمیت موضوع، به پیشنهاد رهبر دینی ایرانیان کلیمی (جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار)، بنده و جمع کثیری از فعالین اجتماعی، مراسمی جهت محکومیت نسل کشی مردم مظلوم غزه در روز دوشنبه مورخ 8 آبان ساعت ۹ صبح در محل کنیسای یوسف آباد برگزار می‌گردد.
لذا از عموم جامعه کلیمیان دعوت می‌شود با شرکت در این گردهمایی، انزجار خود را از این جنایات هولناک ابراز نمایند.

دکتر همایون سامه یح
نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس و رییس انجمن کلیمیان تهران
 

 

***

دعوت رهبر دینی کلیمیان ایران برای حضور در تجمع محکومیت کشتار بی گناهان در غزه***
تجمع کلیمیان تهران در کنیسه ی یوسف آباد
روز 8 آبان کلیمیان تهران در محل کنیسه ی یوسف آباد تجمع اعتراضی نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی برگزار کردند.
دکتر همایون سامه‌یح نجف‌آبادی نماینده ی کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در این گردهمایی ضدصهیونیستی ضمن محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به غزه، گفت: تصور کنید که این انفجارات عظیم چه تاثیرات نامناسب و منفی بر مردم و کودکان فلسطینی خواهد گذاشت. این کودکان تا آخر عمرشان اعصاب و روان سالمی نخواهند داشت. ۲ میلیون و پانصد هزار نفر از مردم غزه در چنین حالتی به سر می‌برند.
وی افزود: اجازه ندادن برای ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه یکی از نشانه‌های بی‌رحمی و ددمنشی رژیم غاصب صهیونیستی است. در ماه‌های اخیر اعتراضات بسیار شدیدی از خود صهیونیست‌ها نسبت به دولت رژیم اشغالگر قدس را شاهد بودیم و نتانیاهو خواست این مسئله اعتراضات را تحت الشعاع قرار دهد و با حمله به غزه سعی کرد افکار عمومی کشور خودش را منحرف به سمت جنگی نابرابر کند.
نماینده ی کلیمیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نه تنها این اعتراض از طرف جامعه  ی یهودی ایران انجام می‌شود، بلکه ما در سراسر دنیا نیز اعتراضات و مخالفت‌هایی از طرف یهودیان دنیا در مورد جنگ غزه شاهد بودیم.
وی تاکید کرد: نتانیاهو و رژیم صهیونیستی بدانند که عواقب این جنگ در نهایت گریبانشان را می‌گیرد و در دادگاه‌های بین‌المللی این مرد خبیث مطمئناً محاکمه می‌شود و به مکافات اعمال خودش خواهد رسید.
سامه‌یح ادامه داد: جامعه ی یهودی ایران ۲۶۰۰ سال در خاک ایران زندگی کرده اند و با فرهنگ مردم ایران خو گرفته‌اند و در این سال‌ها به جز نیکی چیزی ندیده‌اند و همینطور جامعه ی ایرانیان کلیمی به جز وطن پرستی کار دیگری انجام نداده‌ اند. جامعه ی ایرانیان کلیمی چه در قبل از انقلاب زندانیان سیاسی بسیاری داشته و در زمان جنگ تحمیلی شهدا، جانباز و اسیرانی را تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده‌اند و همیشه اطاعت خود را از بنیانگذار جمهوری اسلامی و همچنین مقام معظم رهبری اعلام داشتند.
وی افزود: این اعتراض و گردهمایی به جنایات رژیم صهیونیستی فقط در این زمان نبوده است. از ابتدای انقلاب و از زمانی که راهپیمایی روز قدس به دستور حضرت امام انجام شد از همان ابتدا جامعه ی ایرانیان کلیمی در مراسم روز قدس به صورت پررنگ ظاهر شده و اعتراض خودشان را نسبت به غصب زمین‌ها و کشور مردم مظلوم فلسطین اعلام کرده‌اند.
نماینده ی کلیمیان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم که در آینده‌ای نزدیک مردم فلسطین هرچه سریع‌تر بتوانند نه تنها در این جنگ پیروز بشوند، بلکه بتوانند به خانه و کاشانه واقعی خودشان و به سرزمینشان برگردند و به صورت آزاد و در امنیت کامل در آن کشور ادامه حیات بدهند.
در ادامه ی این گردهمایی ضدصهیونیستی، حاخام یونس حمامی لاله زار - مرجع دینی کلیمیان ایران- گفت: ادیان مختلف در ایران در کنار هم زندگی می‌کنند با وجود اختلافات و تبلیغات زیادی که بعد از انقلاب شده، ما کنیسه ها و مجامع خودمان را داریم و کوچکترین تعرضی به ما نشده است. امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای همیشه این توجه را به ما داشتند و در تمام بخش‌های کشور در امنیت زندگی می‌کنیم. یهودیان، زرتشتیان و مسیحیان در ایران در حال زندگی با آرامش هستند.
حاخام حمامی گفت: ما خود را پیروان حضرت ابراهیم می‌دانیم. ویژگی ایشان احسان و بندگی و خداپرستی است. انسان باید به دفاع از مظلوم بپردازد و وظیفه داریم در کنیسه‌های خود علیه جنایات رژیم صهیونیستی اجتماع و اعتراض کنیم. رژیم صهیونیستی بر خلاف دین یهودی دست به کشتار کودکان و زنان بی دفاع می‌زند و این اقدامات پذیرفتنی نیست.
مرجع دینی کلیمیان ایران ادامه داد: در جنگ تحمیلی با اینکه رژیم بعثی از بمب های ممنوعه علیه جمهوری اسلامی استفاده می کرد اما جمهوری اسلامی با اعتقاد به باورهای دینی که داشت از این تسلیحات ممنوعه استفاده نکرد.
وی تاکید کرد: رژیم صهیونیستی با حمایت کشورهای غربی گستاخ تر و وحشی تر شده است. این گردهمایی در برابر اقدامات فجیع رژیم غاصب صهیونیستی علیه مردم بی دفاع غزه است تا از این طریق بشود هرچه زودتر آتش بس را تحمیل و کمک های مردمی به این مردم بی دفاع ارسال شود.
همچنین «راو یهودا گرامی» نایب رییس دارالشرع کلیمیان ایران در تجمع کلیمیان تهران در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه طی سخنانی گفت: ما امروز جمع شدیم تا از اتفاقاتی که توسط گروهی افراد که خود را یهودی می‌نامند، اعلام برائت کنیم و انزجار خود را از صهیونیسم اعلام می‌کنیم.
وی با اشاره به تفاوت یهودیت با صهیونیسم افزود: این قضیه آنقدر ساده است که در بسیار مواقع تکرار مکررات است که یهودیت دینی است که ۳۳۰۰ سال سابقه ی تاریخی دارد، ولی صهیونیسم یک حزب سیاسی است که سابقه ی آن بیشتر از ۱۰۰ سال نمی‌شود و تفاوتی که بین این دو وجود دارد واضح و روشن است، اما ما وظیفه خود دانستیم که اعلام کنیم با فجایعی که توسط صهیونیست‌ها اتفاق می‌افتد موافق نیستیم و این موضع را به شدت محکوم می‌کنیم.
گرامی در ادامه گفت: تفاوت اساسی بین دین یهود و ایده ی صهیونیسم وجود دارد که ۴۰ سال قبل امام خمینی این موضوع را تاکید فرمودند که این دو هیچ ارتباطی با هم نخواهند داشت. وی تاکید کرد: امیدواریم صلح در سراسر دنیا برقرار شود و مردم در کنار هم در آرامش زندگی کنند.***
تجمع کلیمیان کرمانشاه
جامعه ی کلیمیان کرمانشاه، با برگزاری تجمع اعتراضی، جنایات رژیم صهیونیستی اسراییل علیه مردم مظلوم فلسطین را محکوم کرد. این تجمع در کرمانشاه، هشتم آبان همزمان با تجمع یهودیان در برخی دیگر از شهرهای کشورمان در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین برگزار شد.
کلیمیان کرمانشاه با تجمع مقابل کنیسه ی وحدت با سردادن شعارهایی اعتراض خود را علیه جنایات رژیم صهیونیستی فریاد زدند. به گزارش ایسنا، حاضران در این تجمع اعتراضی با در دست داشتن دست نوشته‌ها و پلاکاردهایی با مضامینی شامل«به نام یهودیت جنایت نکنید»، «حساب یهودیت از صهیونیسم جدا است»، «ماخواستار آتش‌بس فوری هستیم» و «ما هرگونه کشتار کودکان، زنان و افراد بی دفاع را محکوم می‌کنیم» جنایات رژیم اسراییل را محکوم کردند. کلیمیان استان کرمانشاه همچنین با در دست داشتن دست نوشته هایی با مضمون «باید حضور فساد برانگیز آمریکا در منطقه برچیده شود» خواستار حذف دخالت های آمریکا در امور دیگر کشورها شدند.
ادامه ی این تجمع با قرائت بیانیه ی جامعه ی کلیمیان کرمانشاه در محکومیت جنایات رژیم غاصب صهیونیستی و درخواست کمک از جامعه جهانی برای کمک به مردم مظلوم غزه همراه بود.
بهمن محمودی عضو جامعه کلیمیان کرمانشاه در حاشیه ی این تجمع در جمع خبرنگاران، هدف از این تجمع را همدردی با مردم بی دفاع غزه و فلسطین عنوان کرد و افزود: ما جامعه ی کلیمیان جزو صهیونیسم نیستیم و این ظلم را قبول نمی کنیم. وی ادامه داد: جامعه ی کلیمیان استان کرمانشاه همچون دیگر کلیمیان مخالف این کشتارها بوده و ما اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم و پشتیبانی خود را از مردم مظلوم غزه اعلام می کنیم و تا پای جان حامی آنها خواهیم ماند.
هوشمند محمودی از دیگر کلیمیان کرمانشاه نیز گفت: ما جامعه ی یهودیان کرمانشاه به همراه همه ی یهودیان ایران اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و اعلام می کنیم کشتاری که در بیمارستان غزه انجام شد، در دین یهود و تورات پذیرفتنی نیست. وی ادامه داد: دین یهود دین راستی بوده و بر مبنای درستی پایه گذاری شده و تمام گفته های تورات بر صلح و دوستی تاکید دارد، نه کشتار و آزار.
حجت الاسلام مهدی عبدی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه نیز در این تجمع با قدردانی از حضور به موقع جامعه ی کلیمیان استان کرمانشاه در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی، اظهار کرد: سخنگوی ارتش غاصب در شبکه تلویزیونی خودشان اعلام کرده که این دست اجتماعات اصناف، اقشار و دیگر گروه های مردمی در گوشه و کنار ایران اسلامی و دیگر کشورهای دنیا فشار زیادی بر رژیم کودک کش اسرائیل وارد کرده است. عبدی افزود: برپایی این نوع تجمعات زمینه ساز حمایت جامعه ی جهانی از مردم مظلوم غزه خواهد شد.***
تجمع یهودیان کامیاران
یهودیان شهرستان کامیاران روز 8 آبان با در دست گرفتن پلاکاردهایی مبنی بر «حساب یهودیان از صهیونیسم جداست» خشم و انزجار خود را از رژیم صهیونیستی اعلام کردند.
در کامیاران، شهری که وجود شیعه و سنی در کنار هم خبر از وحدت و انسجام مردمان این شهر دارد، یهودیانی که شاید جمعیت‌شان به ۲۰۰ نفر هم نرسد در کنار مسلمانان این شهر زندگی می‌کنند.
«ماخواستار آتش بس فوری هستیم»، «حساب یهودیت از صهیونیست جداست»، «به نام یهودیت جنایت نکنید» و «ما هرگونه رفتار جنایتکارانه علیه مردم غزه را محکوم می‌کنیم» نوشته‌هایی بود که کلیمیان در دست داشتند و با سردادن شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» خواهان اتمام جنگ رژیم صهیونیست علیه مردم غزه شدند.
در پلاکارد دیگری که تعدادی از تجمع کنندگان در دست داشتند آمده بود: «ما جامعه ی کلیمیان ایران ضمن محکومیت شدید جنایات رژیم غاصب صهیونیستی علیه مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین، همدردی خود را با آنان اعلام نموده و از جامعه ی جهانی درخواست کمک به آنان را داریم».
 

 

 

***
 

 

تجمع کلیمیان یزد
کلیمیان استان یزد ضمن محکومیت جنایات رژیم غاصب صهیونیستی علیه مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین، با آنان ابراز همدردی کردند و از جامعه جهانی خواستار توقف ادامه این جنایات شدند.
جمعی از کلیمیان یزد با حضور در کنیسه ی «ملا آقا بابا» در این شهر ضمن ابراز انزجار از جنایات وحشیانه رژیم جعلی صهیونیستی، با مردم مظلوم فلسطین اعلام همدردی کرده و اعلام کردند: «اقدامات بی رحمانه ی رژیم صهیونیستی طی هفته‌های اخیر هیچ‌گونه نسبتی با دین یهود و باورهای یهودیان نداشته و دولت‌های استعماری حامی این رژیم به نوعی شریک جرم در جنایات این رژیم سفاک هستند».
آنها سکوت و انفعال دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و جامعه‌ی حقوق بشر در قبال جنایت صورت‌ گرفته از طرف رژیم صهیونیستی را نیز محکوم کردند و خواستار آتش‌بس فوری و توقف جنایات رژیم صهیونیستی اعم از قتل‌ عام کودکان و زنان و هدف قرار گرفتن افراد و اماکن غیرنظامی و اماکن مقدس شدند.
کلیمیان یزد همچنین رفع فوری محاصره غزه جهت ارسال دارو و غذا و سوخت و امدادرسانی به ساکنان دربند منطقه را خواستار شدند و برای برقراری صلح و آرامش، امنیت و عدل و انصاف در جهان در درگاه خداوند نیایش کردند.
***
تجمع کلیمیان اصفهان
کلیمیان اصفهان در گردهمایی سراسری در ۸ آبان در محکومیت وقایع غزه حضوری منسجم داشتند. در این تجمع، تمام اقشار جامعه از جمله محصلان، دانشجویان، مدیران و اعضای کانون جوانان و تلمود تورای اصفهان و دبیران تعلیمات دینی و کلیه فعالان اجتماعی حضور مصمم و کارساز داشته و در ایفای نقش شهروندی ایرانی پیش قدم بودند.
تجمع کلیمیان شیراز
اقشار مختلف جامعه ی کلیمیان شیراز نیز روز 8 آبان در محکومیت کشتار بی گناهان در غزه تجمع نمودند.
***
نشست فلسطین در سیره ی نظری و عملی امام خمینی (ره)
نشستی با موضوع فلسطین در سیره ی نظری و عملی امام خمینی (ره) ۴ آبان ماه ۱۴۰۲ با حضور حجت الاسلام سید حسن خمینی در حسینیه ی جماران برگزار شد. حاخام یونس حمامی لاله زار، رهبر دینی کلیمیان ایران نیز در این نشست حضور یافت.


***

رهبر دینی کلیمیان ایران: اشغال بیت‌المقدس جزء آموزه‌های دین یهود نیست
رهبر دینی کلیمیان ایران در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا در 7 آبان ماه، با اشاره به آموزه‌های دین یهود گفت: ما علاقه ی خاصی به سرزمین بیت‌المقدس داریم؛ چون قبله ی ماست، ولی در هیچ یک از تعالیم حضرت موسی نیامده که آنجا را باید به زور گرفت. حاخام یونس حمامی لاله‌زار درباره ی مطالبی نادرست با عنوان آموزه‌های دین یهود که به‌تازگی در فضای مجازی منتشر شده به خبرنگار ایرنا گفت: آموزه‌های یهود برگرفته از تورات است که ترجمه ی آن به زبان فارسی نیز وجود دارد، ولی بسیاری از مطالبی که در فضای مجازی درباره ی آموزه‌های یهودیت گفته می‌شود، جعلیاتی است که هیچ منبعی هم ندارد. طبق آنچه در تلمود وجود دارد، یک باور یهودیت این است که رستگاری فقط وابسته به یهودیان نیست و افراد پرهیزکار سایر اقوام و امت‌های دنیا، اهل رستگاری در جهان آخرت خواهند بود.
وی افزود: یکی از باورهای یهود این است حتی در زمان ظهور منجی موعود، این‌گونه نیست که همه مردم دنیا باید یهودی باشند. بلکه در آن دوران یهودیان آزادی پیدا می‌کنند که براساس آیین خود رفتار کنند، همه ی مردم دنیا موحد خواهند بود و یکتاپرستی آن‌گونه که به نقل از زکریای نبی آمده بر جهان حاکم خواهد شد؛ به گونه‌ای که «در آن روز، خدا یکی و نامش نیز یکتا خواهد بود» و همه ی مردم نام خدا را صدا می‌زنند و بر همین مبنا یهودیت حق زندگی و حیات را برای سایر اقوام قائل است.
حمامی لاله‌زار با اشاره به منابع تاریخی دین یهود گفت: یهود در زمان‌هایی مثل دوران حضرت داوود یا حضرت سلیمان، در سرزمین مقدس کشور و حکومت تشکیل داده بود؛ به‌ویژه در دوره ی حضرت سلیمان که صلح و صفا و آرامش در همه کشورهای منطقه حاکم بوده است؛ هرچند بسیاری از مردم آن زمان افرادی بت‌پرست بودند و یهود وظیفه خودش را در از بین بردن بت‌پرستان نمی‌دانسته، اعتقاد یهودیان بر این مبناست که با همه ی مردم در چهارچوبی که حقوق یهودیان را رعایت کنند، به صورت مسالمت‌آمیز زندگی کنند و تلاش می‌کنند افراد را به خداپرستی هدایت کنند نه ضرورتاً یهودیت.
وی تأکید کرد: بسیاری از مطالبی که در فضای مجازی بیان می‌شود در واقع برای انحراف در مسیر مبارزه است؛ همان‌گونه که در زمان داعش، برخی افراد مسلمان مورد حمله قرار می‌گرفتند که این در واقع به انحراف کشاندن مبارزه اصلی است تا جنبه ی دینی به آن بدهند و اختلاف میان مسلمانان بیندازند. در موضوع یهود و صهیونیسم نیز این‌گونه است که می‌خواهند میان اسلام و یهود اختلاف ایجاد کنند، در حالی که یهودیان و مسلمانان در بسیاری از مناطق دنیا و کشور ایران به صورت مسالمت‌آمیز با هم زندگی می‌کنند و حامی یکدیگر بوده و هستند.
رهبر دینی کلیمیان با اشاره به تقسیم‌بندی‌های صهیونیسم دینی و سیاسی گفت: مفهوم صهیونیسم به معنای علاقه داشتن به صهیون است. هر یهودی به بیت‌المقدس علاقه خاصی دارد، چون قبله ی ماست و به آن سمت نماز می‌خوانیم و مقبره ی بسیاری از پیامبران ما در آنجا قرار دارد و طبق دیدگاه ما سرزمین مقدس قلمداد می‌شود، ولی این به آن مفهوم نیست که به زور آنجا را بگیرند. یهودیان معتقدند در زمان منجی موعود این وعده الهی محقق خواهد شد، ولی یکی از جنبه‌های منجی، عدل و انصاف است که در آن زمان برقرار می‌شود.
وی با اشاره به ویژگی‌های منجی دین یهود گفت: یکی از اصول اعتقادی یهود، اعتقاد به منجی موعود است که تکمیل‌کننده-ی اصل ایمان به خداست. همان‌گونه که هیچ انسان عاقلی کاری را بدون هدف و مقصد خاصی انجام نمی‌دهد، خدا هم این دنیا را برای هدف خاصی آفریده است که در نهایت، این امر به وسیله منجی موعود به سرانجام می‌رسد.
حمامی لاله زار افزود: براساس اعتقاد یهودیان، منجی موعود از نسل حضرت داوود و سلیمان نبی است که هم مقام نبوت داشتند و هم حکومت تشکیل دادند. منجی موعود نیز حکومتی الهی تشکیل می‌دهد و همه ی انسان‌ها را به خداپرستی دعوت می‌کند و در آن زمان صلح، آرامش، عدل و انصاف در همه دنیا برقرار می‌شود و به دنبال آن خیر و برکت برای همه به وجود خواهد آمد.

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید