انجمن کلیمیان تهران
   

شولحان عاروخ

   

تعليمات ديني و فرهنگ قوم يهود
سال دوم راهنمايي
سال 81


يكي از مشهورترين دانشمندان شهر صفات ربي يوسف كارو بود. ربي يوسف در اجتماعات مختلف يهودي مطالعه كرده و ديده بود كه بيشتر يهوديان مشغول كارهاي روزانه و در تلاش معاش هستند و بنابراين فرصت تحصيل و مطالعة عمقي تلمود را ندارند. او به اين فكر افتاد كه مجموعه اي از قوانين يهود را طوري تدوين نمايد كه هر فرد يهودي بتواند به سهولت آنها را مطالعه كند.

قبل از ربي يوسف كارو شخصي بنام ربي يعقوب كتابي بنام طور نوشت. ولي ربي كارو اين كتاب را كافي نميدانست. البته ربي يعقوب قوانيني را كه هارامبام جمع آوري نموده بود و ديگر مورد استعمال نداشت در كتاب خود حذف كرد. ضمناً ربي يعقوب به علت فروتني ذاتي، هيچ نوع اظهار عقيده اي دربارة بيشتر موارد ننموده و بسياري از مسائل را بدون اظهار نظر قطعي رها كرده است. ربي يوسف كارو عقيده داشت كه در يك كتاب قانون بايد پس از ذكر تمام منابع بطور قاطع اظهار نظر شود و هيچ مسئله‎اي لاينحل نماند. اين كتاب در سال 1542 ميلادي پايان پذيرفت و نام آن بيت يوسف گذارده شد .

چون كتاب بيت يوسف بسيار مفصل است ربي كارو فكر كرد كه بايد آنرا مختصر و فشرده نمود تا اكثر يهوديان بتوانند از مطالب آن به آساني استفاده نمايند. از اين رو در سال 1555 ميلادي كتاب شولحان عاروخ يا خوان گسترده را منتشر نمود .

منظور او از اين نامگذاري آن بود كه بفهماند تمام قوانين را بطرزي ساده و قابل فهم تنظيم نموده و در دسترس مردم گذاشته است .

در شولحان عاروخ تمام دستورات راجع به نماز، بهداشت، خوراك خوردن، صدقه دادن، اعياد و تعطيلات يهود و غيره ذكر گرديده است. هر موضوعي كه با زندگي يك فرد يهودي ارتباط دارد در اين كتاب شرح داده شده است. هر يك از قوانين به عنوان وسيله و فرصتي براي جلب رضايت حد-اوند تشريح شده است. در حقيقت مطالعة اين كتاب بدان ميماند كه كسي موضوعي را براي شما كاملاً تجزيه و تحليل نمايد و از آن نتيجه بگيرد. اين كتاب براي آن گروه از يهوديان كه وقت كافي براي مطالعة تلمود نداشتند بسيار مفيد و جالب بود و ميتوانست هر دستوري را به سهولت در آن پيدا كنند.

چون ربي يوسف خود از يهوديان سفارادي بود بيشتر قوانين خود را بر اساس روش دانشمندان سفارادي تنظيم نموده است. يهوديان اشكنازي كه با آنها از حيث مراسم و سنتها و متن نمازهائي كه ميخواندند اختلاف داشتند، اين كتاب را كاملاً نمي پذيرفتند. از اين جهت دانشمند ديگري بنام ربي ايرليس از لهستان، پس از انتشار شولحان عاروخ تذكرات و تبصره هائي طبق مراسم اشكنازيها به آن افزود. پس از اين اصطلاحات، تمام يهوديان جهان كتاب شولخان عاروخ را پذيرفتند .

امروز قانون شرع يهوديان همان كتاب شولحان عاروخ است. هنگامي كه مسئله اي دربارة يك فرد يهودي و يا روابط بين دو نفر و يا مسائل ازدواج و طلاق و ارث مطرح ميشود، ميتوان دستور لازم را در شولحان عاروخ يافت. در اين كتاب از يهوديان خواسته شده است كه در روابط و معاملات خود با هر كسي، و همچنين در رفتار خويش در برابر حد-ا رعايت نهايت شرافت و درستي و درستكاري را بنمايند. يك فرد يهودي اعم از مرد يا زن، بايد پاي بند عفت و اخلاق و تقوي باشد .

در اين كتاب از خوراكيهايي كه حلال است، از روش تربيت كودكان، از طريقة برگزار كردن روزهاي شنبه و اعياد و از رسيدگي به كمك به مستمندان بحث شده است. همچنين قوانين عزاداري و عروسي و ازدواج و طلاق و دستورات مربوط به نماز را در اين كتاب شرح داده است .

اينك تعدادي از دستورات اين كتاب را به عنوان نمونه ذكر ميكنيم : هر فردي بايد اعانه و صدقه بدهد و حتي شخص فقيري كه از اعانات ديگري اعاشه ميكند، بايد به ديگران كمك نمايد .

معالجه و مداواي بيماران، جزء وظايف مذهبي پزشكان است .

نجات دادن جان فردي كه در خطر است فريضة ديني هر فرد يهودي ميباشد. با اينحال، فقط كسي حق دارد به بيمار دارو بدهد كه در پزشكي تخصص داشته باشد. زيرا اگر غير از اين باشد ممكن است بيمار از بين برود .

كسي كه داروهاي مورد احتياج همنوع خود را در اختيار دارد حق ندارد قيمت آنها را از نرخ معمولي بالاتر ببرد .

مقامات دادگستري بايد اشخاصي را مأمور بازديد از مغازه ها و دكاكين كنند و اوزان و قياسهاي فروشندگان را بررسي نمايند .

اگر كسي در اوزان و مقياسها تقلب كرده باشد، بايد او را محكوم به پرداخت جريمه نقدي يا شلاق خوردن نمايند .

خريد اشياء و اجناس دزدي ممنوع است زيرا اين عمل گناه بزرگي است و خريداران اموال مسروقه، بدينطريق دزد را به ادامة عمل خلافش تشويق ميكند. چون اگر براي اشياء دزدي خريداري نباشد، هيچكس دزدي نخواهد كرد .

يهوديان حق ندارند براي گريز از پرداخت باج و خراج، لباس غير يهوديان را بپوشند و يا خود را غير يهودي معرفي كنند.

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید