انجمن کلیمیان تهران
   

كليميان سنندج

   

 خرداد 85
نريمان آريايي

sanandaj jewishنريمان آريايي 27 ساله متولد سنندج است. وي راجع به پيشينه تاريخي شهر خود مي‏گويد:

به طور كلي ما در سنندج، يك محله كامل براي يهوديان داشتيم و بازار و قسمتي از شهر در دست يهوديان بود. در زمان‏هاي قديم، 3 يا 4 كنيسا داشتيم و الان دو كنيسا فعال است. يك كنيساي قديمي هم در سنندج وجود دارد كه در حدود 150 سال قدمت دارد كه داراي حياطي بزرگ است و در و پنجره‏هاي آن تماماً چوبي است.

در كنيساي سنندج، مي‏توان قديمي‏ترين نُسَخِ سفر تورات را يافت، كه ناب‏ترين پوست آهو را داراست و جوهر آن از جوهر چيني است و از طرف آثار باستاني و ميراث فرهنگي هم به ديدن آن آمده‏‏اند و اين سفر توراي ما، نوشته كشور عراق است.

با وجود اين كه كلي از بنا و تاريخ قديمي سنندج گذشته، كسي دلش نمي‏آيد سنندج را ترك كند.

كليمي‏هاي قديمي سنندج هميشه مورد احترام برادران مسلمان خود بوده‏اند و الان هم رابطه خوبي با برادران مسلمان خود داريم. شغل يهوديان قديمي در سنندج، پارچه‏فروشي و خرازي بوده است و بعضي از كليميان ايراني، با پاي پياده، در زمان قديم، به عراق مي‏رفتند و لوازمي براي فروش مي‏آوردند. هم‏چنين، بعضي از بناهاي قديمي سنندج، كار يهوديان قديمي سنندج است.

وي در مورد جامعه يهودي امروز سنندج مي‏گويد: شهر سنندج با وجود پيشينه غني از مذهب يهود متأسفانه در حال حاضر از نظر تعداد نفرات به حد صفر رسيده است، به طوري كه كنيساهاي سنندج اصلاً عصارا (تعداد ده نفر مرد براي برگزاري نماز جماعت) نمي‏رسد و از كنيساها فعلاً فقط به عنوان مكاني براي نگهداري سفر توراها استفاده مي‏‏شود و از نظر اجتماعات و تشكيلات انجمني هيچ اجتماعي وجود ندارد . 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید