انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

هاراو اورشرگاء

   

اندازه نوشتار:
 

دكتر يونس حمامي لاله زار
بهمن
84

 

Harav Oshargah-هاراو اورشرگاه

 

ملا اور شِراگا (معروف به هاراو اورشرگا)فرزند مُلا شِموئل از نسل داويد هَمِلِخ (حضرت داوود) از اهالي سبزوار مي باشد كه به شهر يزد كوچ مي كند و به خاطر مقام رفيع و اطلاعات وسيعش در دانش تورات و قبالا به عنوان راو و رهبر ديني در يزد پذيرفته مي شود، به خاطر كرامات و معجزات مختلف مورد احترام يهوديان و غيريهوديان و حاكم يزد بوده است. دو نامه از وي براي يهوديان مشهد در سال هاي 1782 و 1783 ميلادي وجود دارد. او مدام مشغول آموزش تورا بوده و فقط روزهاي جمعه يا قبل از يُوم طُوو (اعياد) براي خريد شبات و يوم طوو از خانه خارج مي شده است. گفته مي شود با ملامشه هلوي از كاشان و ملا داريوش از شيراز در ارتباط بوده است.

 

گفته مي شود كه موفق به آموزش تورا از دهان الياهو هناوي (حضرت الياس نبي) گرديده است.

هاراو اورشرگا در زمان حيات و به خصوص پس از وفات در جهان يهوديت شناخته شده است، از هاراو بَعَل شِم طُوو نقل شده كه گفته است من دوستي در دوردست ها دارم كه هاراو اورشرگا نام دارد. هاراو اور در تاريخ 28 حشوان 5554 عبري (1172 شمسي) در يزد فوت نموده و در آن جا به خاك سپرده شده است كه هرساله به خصوص در سالگرد وفات ايشان افراد زيادي از شهرهاي مختلف ايران و ساير كشورها به زيارت مقبره ايشان در يزد مي روند.

 

شجره نامه خانواده شرگا:

ملا قياس - ملا عبدالله - ملا دانی یل - ملا شموئل - ملا اور (هاراو اورشرگا)-  ملا مُشه - ملا ييسحاق - ملامشه (ملا آق بابا) - ملا اور- حاخام يوسف اورشرگا (مرجع دینی فقید یهودیان ایران پیش از انقلاب)- ... .

 

مقاله مرتبط

 

 

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید