انجمن کلیمیان تهران
   

حنوکا از هر جنس، از هر رنگ

   

 


آذر 88


Hanukkah-حنوکاحنوکا یکی از جشن‌های سالیانه‌ی یهودی است که به‌مدت هشت روز برگزار شده و امسال از غروب جمعه یازدهم دسامبر (20 آذر) آغاز گردید. این جشن به یادبود روشن کردن چراغ معبد مقدس که تنه برای سوختن یک روز روغن داشت ولی برای هشت روز روشن ماند، برگزار می‌شود. مهم‌ترین سمبل این مراسم، همان منورا یا شمعدان است. علاوه بر آن هشت شمع، به یادبود هشت روز، یک شمع نیز به‌خاطر روشن‌کردن دیگر شمع‌ها با آن، در وسط شمع‌دان قرار گرفته ‌است.
بنابر نظر موشکا شمطوو، منورا تقریبا می‌تواند از هر ماده‌ای ساخته شود و خباد لوباویچ تولدو امسال تصمیم گرفته ‌است منورایی به ارتفاع 10 فوت (حدود 3 متر) از جنس لگو بسازد. این منورا که از قطعات اسباب‌بازی لگو ساخته می‌شود، قرار است روز سیزدهم دسامبر روشن شود.
خانم شمطوو، مسئول این برنامه و عضو خباد دراین‌باره می‌گوید: «قرار است کودکان این منطقه کار ساخت منورا را به انجام برسانند، سپس ما آن را روشن خواهیم‌کرد. واقع این رخداد جالبی است.»
در سال‌های گذشته گروه خباد شمع‌دان‌هایی از جنس یخ، بادکنک، سکه و یا شکلات درست کرده ‌بود. امسال نیز همانند همیشه ربای یوسی شمطوو منورایی را بر سقف خودروی خود نصب خواهد ‌کرد و آن را روشن کرده، به دور شهر خواهد چرخاند. وی می‌گوید: «حنوکا مراسمی است که در آن زندگی‌های ما با نور سنت‌هایمان غنی می‌شود. در زمان‌های بسیار قدیم، اجداد ما به احترام معبد مقدس در اورشلیم چراغی را برافروختند و امروز ما بار دیگر چراغ‌هایی را به یادبود آن واقعه می‌افروزیم و ما آن سنت را زنده می‌کنیم تا دنیا را به مکانی بهتر و درخشان‌تر تبدیل کنیم.»
موشکا شمطوو که دختر این ربای است اعتقاد دارد حنوکا جشن قدرت و برتری حق بر باطل است که نماد آن، غلبه‌ی روشنایی بر تاریکی است. وی می‌افزاید: «به‌جای آن‌که به‌وسیله‌ی تاریکی بخواهیم با تاریکی‌ها بجنگیم، با روشنایی با آن به مبارزه برمی‌خیزیم و با روشن کردن چراغی کوچک، تاریکی‌ها را به‌یک‌باره نابود می‌کنیم.»
Donna Hayashi Smith handles the 1873 silver Hanukkah menorah  on loan from the Jewish Museum in Prague, Czech Republic,منورای کم‌یاب دیگری نیز امسال روشن شد و آن منورایی ساخت وینه سیلور اسمیت است که در سال 1873 ساخته شده و به یهودیان پرتسجر و اهدا گردیده است. این منورا توسط کاخ سفید از موزه یهودیان پراگ به امانت گرفته شد و در 16 دسامبر 2009 در مراسم ویژ‌ه‌ای روشن شد.
 

حنوکا که جشن روشنایی‌ها نیز خوانده می‌شود، اخیرا به شبکه‌ی جهانی اینترنت نیز راه‌ پیدا کرده و منوراهایی نیز در برخی وب‌سایت‌ها به همین‌خاطر روشن شده‌است. هرچند بسیاری از ربای‌ها تاکید می‌کنند که دیدن نور از طریق مانیتور میصوای حنوکا را کامل نکرده و باید حتما نور واقعی و مستقیم مشاهده‌شود.

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید