انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

ابراهیم سعیدیان 

   

اندازه نوشتار:

 بهادر میکاییل
دی
1390

گفتگو با ابراهیم سعیدیان شاعر ملی قوم یهود

ابراهیم سعیدیانآقای سعیدیان در ابتدا از اینکه قرار مصاحبه را پذیرفتید سپاسگزاریم
لطفاً خود را معرفی کنید.
قبل از هر چیز تشکر می کنم که از وقت خود را به من اختصاص دادید و این مصاحبه را انجام می دهید.
ابراهیم سعیدیان متولد1330 از اصفهان متاهل و دارای دو فرزند
لطفاً توضیح دهید چند سال است که به فعالیت اجتماعی مشغول هستید و چگونه وارد این عرصه شدید؟
بنده در سال 1343 به اتفاق خانواده از اصفهان به تهران آمدم و در دربیرستان اتحاد مشغول تحصیل گردیدم . همکلاسیهای بنده متوجه شدند من انشا خوب می نویسم و به ادبیات علاقه دارم از من دعوت کردند برای نوشتن نشریه به خانه جوانان بروم پذیرفتم و دیری نپائید که مسئول نشریه و مسئول کمیته جشن و هنر(خانه) شدم در آن روزها مابه خانه جوانان خانه می گفتیم.
خانه جوانان را آقای دکتر بسیم برحبس پایه گزاری و اداره می کرد ایشان شاعر نویسنده و پزشک بودند.
حدود سه سال بعد سرکار خانم دکتر برال دختر عموی زنده یاد دکتر ابراهیم برال سازمان جوانان هاتف را که از لحاظ ساخت بزرگتر و وسیع تر از (خانه) بود تشکیل داد و از بنده خواست آنجا را هم اداره کنم بنده با چند نفر از دوستان در خدمت به جامعه در سازمان جوانان هاتف هم مشغول به خدمت شدیم.
فعالیت خود را در کانون فرهنگی، هنری، اجتماعی چگونه آغاز کردید؟
در سال 1380 بنا به دعوت زنده یاد دکتر ابراهیم برال رئیس کانون فرهنگی هنری اجتماعی وارد کانون شدم و به خدمت به همکیشان مفتخر گردیدم در انتخابات سال بعد به عضویت هیات مدیره پذیرفته شدم و دو دوره به سمت نائب رئیس افتخار خدمت گزاری داشتم در سال 1384 بنا به تقاضای این جانب و موافقت زنده یاد دکتر برال و هیات مدیره وقت بنیاد ازدواج به سرپرستی بنده تشکیل گردید که خوشبختانه نتایج قابل ملاحظه ای در بر داشت.
پس از فوت جانکاه دوست عزیز و ارجمندم سرور گرامی جنت مکان دکتر برال انتخاباتی با سیصد عضو انجام گردید و چون سالن کنیسا ابریشمی گنجایش نداشت پس از ورود 200 نفر بنا به دستور مسئولین وزارت محترم کشور درب ها بسته شد وبا رویت نفر رای گیری شد که بنده 186 آرا داشتم و به سمت ریاست کانون در خدمت به مردم مشغول گردیم و یکی از اقدامات این جانب خادم بودن برای همکیشان و هم وطنان و ایران عزیزم هستم.
آقای سعیدیان استادان شما در زمینه شعر و شاعری چه کسانی بودند؟
درود می فرستم به روان پاک و مطهر زنده یاد عبدالله طالع همدانی شاعر ملی قوم یهود که شاعر موسیقی دان و خیرخواه جامعه بود و در مکتب خُلد آشیان عارف قزوینی پرورش یافته بود.
هنگامی که بنده به کانون دعوت شدم ایشان خارج از کشور بودند و زمانی که به ایران عزیز آمدند و وارد کانون شدند بنده با قطعه شعری از ایشان استقبال کردم که یک بیت را تقدیم می نمایم:
طالعم گفت که طالع ز سفر باز آمد                     مایه مفخر و ادب دُرو گهر باز آ مد
که همین شعر باعث دوستی ما شد و مرا به شاگردی پذیرفتند و بیشتر مواقع درخدمت ایشان تلموذ نمودم.
یکی دیگر از استادان بنده زنده یاد دکتر برسیم برحبس بود که شاعر و عارف بی نظیری بود.
و در مقدمه کتاب تورات منظوم چنین شعری برای بنده سروده است:
بیا دانش پژوهان را ستائیم       توان آیا از این تعریف برآئیم
سبق بردی زمعنی بر رقیبیان     تو دانا دل ، کجا و ما کجا ییم
و لازم مذکر است که در مکتب استاد دکتر امید هوشنگ شفا هم کم نیاموختم خدا ایشان را برای جامعه ما حفظ نماید در زمینه شعر چه افتخاراتی کسب کرده اید.
خداوند متعال که بنده را مورد لطف و مرحمت قرار داد و ذوق شعر و شاعری عطا فرمود بنده هم این ذوق را در راه کلام مقدسش به کار گرفتم و تورات را منظوم نمودم البته شعرهای ملی میهنی فراوان دارم از جمله "خلیج فارس"- "نثار وطن می کنم جان خویش" "شهیدان قلب تاریخ و زمان ند" و نیز در سال 1386 در همایش پانزدهمین دوره کتاب شعر خلیج فارس مورد توجه کارشناسان محترم وزارت محترم ارشاد قرار گرفت و به عنوان تقدیمی سکه طلا به این کتاب و تقدیر نامه به شرح ذیل دریافت کردم.
"از اهتمام و کوشش ارزنده جنابعالی به عنوان یکی از صاحب نظران اصحاب ادیان توحیدی در عرصه شعر تقدیرو تشکر می نمایم "
محسن پرویز معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در حال حاضر کتاب جدیدی در دست تهیه دارید؟
بله تصمیم دارم که تهیلیم (زبور حضرت داود) را به نظم درآورم .البته کار بسیار سختی است و تا کنون چندین مزمور را به شعر تبدیل نموده و در ضمن اشعاری پراکنده را گرد آوری می کنم که انشاالله منتشر می شود.
آقای سعیدیان با اجازه شما در خاتمه قسمتی از مقدمه زنده یاد دکتر ابراهیم برال را که در کتاب تورات منظوم شما به چاپ رسیده را برای اطلاع همکیشان بنویسم.
خواهشمندم باز هم از شما و همه دستندرکاران تشکر می کنم.
دکتر برال در مقدمه تورات منظوم چنین نوشته است:
حضور دوست عزیزم آقای ابراهیم سعیدیان شاعر خوش ذوق که از باب همکاری و مشارکت درکانون فرهنگی هنری اجتماعی و بنیاد ازدواج به سمت نائب رئیس کانون و سرپرست بنیاد ازدواج خدمتشان قابل ملاحظه است (وجود ایشان در جامعه ما و برای ما ضروری، مهم و چشمگیر است)

 

برخی از اشعار ایشان که در این سایت نیز منعکس شده است:

تورات منظوم
منشور کوروش
بیست و دوی بهمن
خلیج فارس یک مهر خدایی
سایر آثار. . .
کلیمیان و ادبیات معاصر
  

 

 

Back Up 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید