انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

یادداشتی بر کتاب دیوان یهود

   

اندازه نوشتار:
 

فرانک عراقی
کارشناس ارشد روزنامه‌نگاری

تابستان 97

 

 

 

دیوان یهود طالع همدانیبه تازگی کتابی تحت عنوان دیوان یهود، اثر عبدالله طالع همدانی، شاعر ملی یهود در به چاپ رسیده است. این کتاب که با همت فرزندان آن مرحوم در آمریکا به چاپ رسیده است، شامل برگزیده اشعار درباره‌ی اعیاد، جشن‌ها، شخصیت‌ها و وقایع تاریخی یهودیان ایران است.
مرحوم طالع ذوق منحصر به فردی در سرودن اشعار داشت و حتی فی‌البداهه در وصف شخصیت‌ها و مناسبت‌ها شعر می‌سرود.
شیرین طالع، دختر آن مرحوم در مقدمه کتاب می -نویسد:
«صفحاتی که پیش رو دارید، سهم پدر از یهودی بودن نیست. او به آنچه که می‌نوشت، باوری عاری از خرافه و تعصب داشت و مهربانانه آرزو می‌کرد تا دیگران و آیندگان هم بدانند ریشه‌شان در خاکی است که باید حرمتش را شناخت، حتی اگر از آن سال‌ها به دور باشند، همان‌گونه که خود با آرزوی دیرینه‌اش روی در همین خاکی کشید که مادرانه، اقلیت و اکثریت را در ذات به یک دید، می‌دید و مهر می‌ورزید، نکته‌ای که پدر به خوبی شناخته بود...»
پس از اشعار، در ادامه، تصویر اسناد و مدارکی منتشر شده که هر کدام گواه تلاش‌ها و فعالیت‌های اجتماعی طالع همدانی است. این اسناد که همگی سربرگ‌دار هستند و دارای هویت‌اند نهادهای مختلف جامعه را شامل می‌شوند و دارای ارزش و اعتبار هستند، از کانون خیرخواه گرفته تا انجمن کلیمیان همدان و سنندج و تهران، از وزارت ارشاد اسلامی گرفته تا سازمان دانشجویان یهود تهران و کانون پیشبرد فرهنگی و اجتماعی یهود و تقدیرنامه‌هایی از نمایندگان مجلس در دوره‌های مختلف و لوح‌های افتخاری که به مناسبت‌های مختلف به آن مرحوم اهدا شده است.
در انتهای کتاب عکس‌های خاطره‌انگیزی چاپ شده که هر کدام یادآور دوره‌های مختلف زندگی طالع است. 

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید