انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

خیابان سی تیر و گذرگاه ادیان 

   

اندازه نوشتار:

 الهام مؤدب
مترجم زبان انگلیسی

بهار 98
 

خیابان سی تیر یادآور قیام ایرانیانی است که جان خود را برای آرمان‌های ایران، کشوری با هموطنانی از ادیان الهی و فرق مختلف اسلامی و اقوام مختلف فدا کردند. خیابان سی تیر در نوروز سال جاری این گوناگونی فرهنگی و همزیستی اقوام و ادیان را به نمایش گذاشت. در جوار موزه ملی به همت کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی انواع آیین‌های رقص اقوام مختلف با لباس‌های محلی به اجرا در آمد و فرهنگ و ریشه‌های ملی آنها توضیح داده شد. در شماره بعد به این آیین‌ها اشاره خواهد شد.
به همت شهرداری تهران در بخش گذرگاه ادیان کنیسه‌ی 106 ساله حییم، آتشکده آدریان و کلیسای مریم مقدس و موزه آن شاهد استقبال گسترده گردشگران بودند.
در مدت بسیار کوتاهی که شاهد حضور گردشگران در کنیسه‌ی حییم بودم، برخی نظراتشان را مطرح کردند:
دو دختر جوان 19ساله که یکی افغانی بود: از پس زمینه‌ای که از فیلم شکارچی شب داشتیم با ترس و اضطراب وارد کنیسه شدیم و جای مرموز و مخوفی را انتظار داشتیم . اما با نظر متفاوتی از اینجا می‌رویم .
زیبا کرمی، راهنمای گردشگری، کارشناس ارشد گردشگری: مقصود تویی کعبه و بت‌خانه بهانه است .
علی، فوق دیپلم جوشکاری : به‌عنوان یک مسلمان که از کنیسه، آتشکده و کلیسا بازدید کردم اعتقاد دارم که باید به عقاید دیگران احترام بگذارم .
محمد جواد گودرزی، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی: گذرگاه ادیان نشان‌گر همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان در کنار هم است و ایران به همه ادیان و اقوام تعلق دارد. همه ادیان به ظهور منجی اعتقاد دارند.
همتی، کارشناس زبان‌شناسی: از دیدگاه زبان‌شناسی مایل بودم از زبان عبری اطلاعی داشته باشم. فکر می‌کردم هرگز نمی‌توانم به اینجا وارد شوم.
مریم، کارشناس زبان شناسی: به معماری مکان‌های مذهبی علاقه دارم و معماری کلیساها را در تلویزیون دیدم ولی برای اولین بار معماری کنیسه را می‌بینم .
به گفته چند تن از راهنمایان گردشگری و بازدیدکنندگان، آلبرت صدق با خوشرویی و حوصله به پرسش‌ها پاسخ می‌داد.
آلبرت صدق: در طی دو نیم روزی که درب کنیسه به روی گردشگران باز بود بیش از 500 نفر از آن بازدید کردند. طی 12 سال گذشته تورهای مختلفی برگزار شده است. تاکنون از کنیسه بیش از 10000 گردشگر داخلی و خارجی از کشورهای مختلف از جمله آلمان، فرانسه و لهستان بازدید کرده‌اند. خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، مهندس سعادتی شهردار منطقه12، دانش‌پژوه رئیس فرهنگی شورای انجمن شـهر از بازدیدکنندگان اخیر کنیسه بودند. اکثریت بازدیدکنندگان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. پرسش‌های آنان شامل تاریخچه حضور یهودیان در ایران، سیر تحولات تاریخی و اجتماعی، بنای ساختمان و پرسش‌های مذهبی است .
در آبان 1397 با تلاش پژوهشکده میراث فرهنگی ایکوم همایش سازمان موزه‌های جهانی با حضور «مرس» رئیس ایکوم (سازمان موزه‌های جهانی) و محیط طباطبایی رئیس موزه‌های ایران در این کنیسه برگزار شد. هارون یشایایی، محیط طباطبایی، آلبرت صدق از سخنرانان این همایش بودند.

در زمستان 97 نیز با حضور اعضای سازمان میراث فرهنگی و هارون یشایایی مراسم تقدیر از دکتر ناصر تکمیل همایون به پاس نگارش کتاب محله یهودیان تهران و لیورا صدق به پاس خدماتش در این کنیسه برگزار شد. 

 

از راست به چپ:
آلبرت صدق، ناشناس، دانش‌پژوه رییس شورای
 انجمن شهر، مهندس سعادتی شهردار منطقه 12 

 

 


 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید