انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

چند سوال در مورد پوریم 

   

اندازه نوشتار:

  

سلام،من مطالبی که درباره پوریم در سایت قرار دادید و بر مبنای کتاب استر نوشته شده بود را خواندم و از مطالبی که عنوان کردید به شدت شگفت زده شدم و چند سوال برای پیش آمد
1- گفته شده که خشایارشاه نتوانسته نامه ای که با حیله و نیرنگ هامان از ایشان گرفته بود را لغو کند، آیا این با عقل و منطق همخوانی دارد که شخصی نتواند حرفش را پس بگیرید؟ حال آنکه بداند در این قضیه فریب خورده ولی یک امپراتوری را به هم بریزد ولی حرفش را پس نگیرید؟
2- مطلب بعدی اینکه طبیعتا ذاتا هر انسانی و یا هر موجود زنده در برابر حمله دیگران از خود دفاع می کند( حتی گیاهان هم برای دفاع خود خار دارند( حال این مطلب عجیب است که آیا یهودیان برای دفاع از خود نیاز به اجازه شاهنشاه ایران داشتند؟ بدون اجازه نمیتوانستند در برابر کسانی که می خواستند آنها را بکشند دفاع کنند؟
3- مطلب بعدی اینکه فرض می کنیم تا اینجای قضیه(رسیدن نامه دوم) همه مطالب کتاب استر صحیح است، یعنی ایرانی ها می خواستند یهودی ها را قتل عام کنند و یهودی ها هم مامور به دفاع از خود شدند، به نظر شما باوجود تعداد بسیار کم یهودی ها در برابر تعداد بسیار زیاد ایرانی ها اصلا شانسی برای پیروزی داشتند؟
پاسخ:
1-این مورد یکی از قوانین پادشاهی باستان بوده است. که به اشتباه برای حفظ «حرمت مُهر و نام پادشاه» رعایت می شده است. لزوما همه قوانین پادشاهان، با عقل و منطق امروز بشر همخوانی ندارد. یهودیان نیز از ابتدا تنها در خواست لغو دستور پیشن را داشتند (طومار استر، فصل هشتم، آیه 5)
2- در صورد عدم صدور فرمان پادشاه درخصوص حق یهودیان در دفاع از خود و با توجه به فرمان قبلی پادشاه مبنی بر صدور اجازه قتل عام یهودیان، اگر یک یهودی به دفاع از خود بر می خواست. متهم به تمرد به فرمان پادشاه بود و بعنوان عصیانگر پس از آن نیز کشته می شد.
3- اولا ایرانیان با یهودیان دشمنی نداشتند. فقط قبیله عمالقی که بت پرست بودند این قصد و نیت را داشتند. همانطور که در مرحله بعد نیز می بینیم که بسیاری از ایرانیان در مبارزه بر علیه دشمنان، به یهودیان کمک کردند. ضمن اینکه دقت کنید.ایران آن روز بسیار پهناور بود و از سرزمین ها و اقوام متفاوتی تشکیل شده بود که لزوما ایرانی نبودند. همانطور که اصل و نسب هامان نیز ایرانی نبود و عمالقی بود.
ثانیا برای پیروزی، مومنان به خد-ا، نیاز به افراد بیشتر ندارند.به درخواست استر، یهودیان روزهای بسیاری قبل از این واقعه به درگاه خد-اوند روزه گرفتند و به درگاه او استغاثه کردند. تا این بلا از سر ایشان برداشته شود. (بر اساس احکام کلیمیان ،هنوز هم برهر یهودی گرفتن روزه در سالگرد پوریم واجب است. و جزو روزه های واجب یهودیان سراسر جهان به شماره می رود) و از این رو یهودیان پوریم را معجزه می دانند.
مقاله مرتبطمقالات مرتبط:

متن خلاصه شده طومار استر (در کتاب مقدس)
‌مقاله ی پوریم
جشن پوريم
چند سوال در مورد پوریم
پوریم جشن یا روزه، کدام یک درست است؟
مقاله علمی تقویم شناسی عدم انطباق پوریم با سیزده فروردین
سه نکته در مورد حاشه های پوریم

پژوهشی در مورد پوریم
وضعیت موجود پیش از واقعه پوریم
پوريم هاي ديگر
معرفی کتاب استر و مردخاي
پوریم
خلاصه داستان پوریم
تاج  و تخت حضرت سلیمان و معجزه پوریم
جشن پوریم 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید