انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

زندگینامه جناب حاخام یوسف همدانی کهن 

   

اندازه نوشتار:
21 فرودین  93
نسترن جاذب

 

حاخام یوسف همدانی کهن مرجع دینی یهودیان ایران در تاریخ 8/1/1393 دعوت حق را پذیرفت و به ملکوت اعلی پیوست. ضمن ابراز تأسف و ابراز همدردی و با عرض تسلیت به بازماندگان محترم و جامعه ایرانیان یهودی ذیلاً به بیان بیوگرافی مختصری که در مصاحبه با فرزند ایشان بیان شد، می پردازیم.
یوسف حییم همدانی کهن در سوم بهمن ماه هزار و سیصد و چهار هجری شمسی در یزد در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، شروع به ادامه تحصیل در یشیوا (مدرسه مذهبی) نمود و تحصیلات مذهبی خود را تا درجه «حاخامی» ادامه و به پایان رسانید. ایشان از همان ابتدای نوجوانی و از سن 18 سالگی شروع به خدمت و فعالیت در کارهای اجتماعی نمود و این خدمت را بیش از 70 سال ادامه داد.
ایشان از سال 1356 از یزد به تهران مهاجرت نمودند و با تأسیس دفتر ازدواج و طلاق همراه با سایر علماء به خدمت به مردم پرداختند و از سال 1372 پس از مهاجرت مرحوم حاخام اوریل داویدی مسئولیت مرجعیت و رهبری دینی یهودیان ایران را به عهده گرفتند.
وی مناسک مذهبی: شحیطا (ذبح)، کتوبا (عقد)، میلا (ختنه)، طلاق و ... را انجام داده و همیشه در انجام این فرایض کوشا بود.
وی همچنین در حل اختلافات زناشویی، خانوادگی و امور خیریه پیشقدم بوده و تا به حال حدود هزار مورد از این اختلافات را رسیدگی نموده است.
او همچنین کارهای خیری را محض ا... انجام می داد و وجهی بابت آن دریافت نمی کرد. یکی از خصایص وی صحبت از صمیم قلب بود که لاجرم بر دل می نشست و باعث استجابت دعاهای او بود.
وی با وجود کهولت سن در کمال هوش و صحت بود و قدرت حافظه ایشان موجب شگفتی اطرافیان می شد. در این اواخر کمی از بیماری کلیوی رنج می برد که تحت مداوا رو به بهبود می رفت.
یوسف همدانی کهن در جمعه شب مورخ 8/1/1393 (مطابق 27 آدار شنی 5774) به علت کهولت سن پس از عمری خدمت دعوت حق را لبیک گفت و تا لحظه آخر زندگی کلیه مناسک و آداب مذهبی را به جای آورد به طوری که بنا به اظهارات نزدیکان وی، او تا 15 دقیقه قبل از مرگ نماز عرویت شبات (نماز شب شنبه) را خواند. خدایش بیامرزد.


 


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید