انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

تجليل دانشگاه تهران از پيش‌كسوتان تبليغات تجارتي در ايران 

   

اندازه نوشتار:

 خرداد 1394
کیارش یشایایی
 

روز سه‌شنبه 19 خردادماه سال جاري، از سوي دانشكده مديريت دانشگاه تهران، از چند نفر از پيشكسوتان تبليغات تجاري در ايران، در سال‌هاي دور، تجليل و قدرداني به عمل آمد.
در اين مراسم، آقاي طهمورث حسنعلي پور، رئيس دانشكده مديريت دانشگاه تهران و عده زيادي از اساتيد دانشگاه و صاحبان صنايع و مؤسسات تبليغاتي فعال، حضور يافته بودند.
در ابتدا، رئيس دانشكده مديريت، شأن تشكيل جلسه را نه فقط قدر داني از مديران گذشته موسسات تبليغات تجارتي، بلكه انتقال تجارب آن‌ها را، كه هر كدام بيش از پنجاه سال در حوزه تبليغات تجاري سابقه داشتند، به نسل جوان و مخصوصا صاحبان صنايع و ادارات روابط عمومي دانست و از اين كه پيشكسوتان دعوت دانشگاه تهران را پذيرفته‌اند، تشكر نمود.
پس از آن، اساتيد دانشكده مديريت، براي حضار در مورد آغاز كار رشته تبليغات تجارتي در مرحله ليسانس و فوق‌ ليسانس و در نهايت دكترا در دانشگاه تهران، مطالبي با توضيحات علمي و اجرائي، بيان نمودند. در نهايت، پيشكسوتان تبليغات تجارتي، به حضار معرفي شدند و سابقه و تخصص هر يك از آن‌ها توسط دكتر محسن ميرزائي، رئيس دپارتمان رشته تبليغات تجاري در دانشگاه تهران، به اطلاع حاضران رسيد. كتاب 230 سال تبليغات بازرگاني در مطبوعات فارسي‌زبان، در شش جلد، توسط آقاي دكتر محسن ميرزائي نوشته و به وسيله انتشارات دانشگاه تهران، منتشر شده است. آقاي دكتر ميرزائي، در مورد آقاي يشايائي گفتند: «تبليغات تجارتي در ايران سابقه‌اي طولاني، بيش از صد و پنجاه سال دارد. ولي در واقع، اين حرفه به عنوان يك تخصص، بعد از سال‌هاي 1320 شمسي، شكل گرفته است.
تبليغات تجاري را به عنوان يك تخصص، می‌توان به دو رشته‌ی مجزا تقسيم كرد. در مرحله اول، تبليغات تجارتي نوشتاري، ديداري و عموما مطبوعاتي و چاپ بروشور و غيره بود. اما معرفي كالا در سينماهاي ايران، ابتدا، با نمايش اسلايد و پس از آن، با ساخت فيلم‌هاي تبليغاتي از سال 1336 به وسيله شركت تبلي فيلم، كه مديريت آن را آقاي يشايائي عهده‌دار بودند، آغاز گرديد. تا سال‌هاي 1356، تقريبا تمام 450 سينماي ايران، زير پوشش نمايش فيلم‌هاي تبليغات تجاري، از طرف تبلي فيلم بود و در واقع، تبليغات تجاري در سينماها، كه البته بعدها تلويزيون جاي آن را گرفت، با ابتكار و فعاليت آقاي يشايائي و دوستانش وارد حوزه تبليغات تجارتي شد.
پس از آن، با اهداي لوح يادبود از طرف دانشگاه تهران، از آقاي يشايائي و ديگر پيش‌كسوتان تبليغات تجارتي، تجليل به عمل آمد.

 

 

جناب آقای پرویز یشایایی هر کس در مقابل خوبی مردم تشکر نکند از خدای عزوجل تشکر نکرده است در طول حیات یک ملت همیشه روزها و لحظه های فراموش ناشدنی وجود دارد که پاسداشت آن نشانگر اهمیت و گرامیداشت یاد و خاطره همه کسانیست که در خلق و استمرارم آن خاطرات بیادماندنی نقش داشته اند به بهانه تلاش ارزشمند جنابعالی را در اعتلای صنعت تبلیغات کشور ارج می نهیم و از خد-اوند منان آرزوی سلامت و موفقیت در تمامی مراحل زندگی خواستاریم
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید