انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

جشن عید انقلاب 

   

اندازه نوشتار:
21 بهمن 1393
 

 

به مناسبت سی ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمانی آن با جشن مذهبی ایلانوت یهودیان (جشن درختکاری)، مراسمی در تالار احتماعات کلیمیان "محبان" برگزار گردید. این مراسم با حضور مقامات کشوری از جمله حجت‌ الاسلام یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتها و معاونین وزارت کشور، وزارت ارشاد و سفرای کشورهای خارجی مقیم ایران از جمله: آلمان، سوئیس، روسیه، لهستان، هلند، اتریش، بلژیک، استرالیا، آفریقای جنوبی، چک روز سه شنبه 21 بهمن 93 برگزار شد.

ابتدا مراسم با سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید و سپس  آقایان یونسی دستیار رئیس‌جمهور از امور  اقوام و اقلیتها، دکتر همایون سامه‌یح ریاست انجمن کلیمیان تهران و دکتر سیامک مره‌صدق نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنرانی پرداختند.برنامه  با اجرای قطعات موسیقی سنتی و پیانو توسط هنرمندان یهودی ادامه پیدا کرد. در انتها نیز  با صرف شام از مهمانان پذیرایی شد.

میزبانی این مراسم را انجمن کلیمیان تهران بر عهده داشت.

 

گزیده‌ای از سخنرانی‌های جشن سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی :
در 21 بهمن ماه 1393 در تالار محبان

به مناسبت سی ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و هم‌زمانی آن با جشن مذهبی ایلانوت یهودیان (جشن درختکاری)، با حضور حجت الاسلام یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها مراسمی در تالار اجتماعات کلیمیان «محبان» در تاریخ 21 بهمن ماه 1393 برگزار گردید.
در ابتدا دکتر همایون سامیح رئیس انجمن کلیمیان تهران سخنانی را ایراد نمود که به گزیده‌ای از آن اشاره می‌نماییم :
ایران کشوری است با سابقه تاریخی و فرهنگی بس غنی که در طول دوران با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو بوده و آن چه که در کنار آن برای کلیمیان ایران حائز اهمیت بوده این است که از زمانی که ایران، ایران شد حضور کلیمیان در این مرز و بوم نیز با آن عجین شد. چرا که با به سلطنت رسیدن کوروش کبیر در قرن ششم پیش از میلاد و حمایت‌های او، یهودیان توانستند از سلطه بابل نجات یافته و در سرزمینی امن سکنی گزینند. پس از استقرار دین اسلام در این کشور نیز، با تکیه بر قوانین اسلامی درباره اهل کتاب و نیز مشترکات موجود در دو دین اسلام و یهود، حقوق اجتماعی و مذهبی یهودیان رعایت می‌شده است.
اما آن چه که شایان توجه است وضعیت کلیمیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. حضور جامعه کلیمی ایران در جریان انقلاب و بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی، در تمام صحنه‌های اجتماعی به نسبت جمعیت و موقعیت آنها چشمگیر بوده است. حضور جوانان کلیمی در جبهه‌های جنگ و وجود شهدا و جانبازان کلیمی در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و کمک‌های فراوان این جامعه به جبهه‌ها شاهدی بر این مدعی است و تا کنون نیز علی‌الرغم تبلیغات گسترده برای به مقابله کشاندن جوامع اقلیت دینی با جمهوری اسلامی، جامعه کلیمیان همچنان به زندگی صمیمانه با هموطنان خود ادامه داده است.
در اینجا لازم می‌دانم که جهت آشنایی میهمانان غیرایرانی با وضعیت جامعه کلیمیان، مختصر اطلاعاتی در این زمینه ارائه نمایم:
انجمن کلیمیان تهران، سازمان مرکزی جامعه کلیمیان ایران است که تحت پوشش وزارت کشور بوده ولی امور آن مستقلاً به وسیله هیئت مدیره و بازرسان اداره می‌شود. در حال حاضر نهادهای زیر، تحت سرپرستی و نظارت انجمن کلیمیان مشغول به فعالیت می‌باشند:
1. دو مهد کودک در تهران
2. . پنج مدرسه در تهران
3. چند رستوران و تالار و فروشگاه‌های تولید مواد غذای کاشر
4. . چند آرامستان
5. . چندین کنیسا در تهران و سایر شهرستان‌ها
6. چند سازمان ویژه جوانان در تهران، اصفهان و شیراز
7. مرکز موسیقی انجمن کلیمیان
8. سرای سالمندان در تهران
9. کتابخانه مرکزی در تهران
10. کمیته خیریه
11. و همچنین سازمان بانوان یهود تهران، بیمارستان دکتر سپیر و کانون فرهنگی- هنری اجتماعی یهود که اگر چه سازمان‌هایی مستقل هستند اما در ارتباط تنگاتنگ با این انجمن می‌باشند.
به علاوه انجمن کلیمیان در مورد احوال شخصیه کلیمیان ایران در ارتباط تنگاتنگ با نهادهای قوه قضاییه می‌باشد چرا که بر اساس اصل سیزدهم قانون اساسی دادگاه‌های کشور موظفند در مورد دعاوی مربوط به کلیمیان با توجه به قوانین و شرع دین یهود که از طریق انجمن مذکور به دست آنان می‌رسد رأی صادر نمایند.
ضمن این که جامعه کلیمیان ایران در اجرای تمامی مراسم دینی و اجتماعی خود از آزادی کامل برخوردارند.
و صد البته که پس از به قدرت رسیدن دولت آقای روحانی و انتخاب دستیار ویژه در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی، جناب حجت‌الاسلام یونسی، شرایط برای ایرانیان بهتر و بهتر شد. از جمله اقدامات ایشان که موجب خرسندی بسیار جامعه ما شد، موافقت با تعطیلی مدارس کلیمی در روز مقدس شبات بود که 35 سال انتظار آن را کشیدیم. همچنین عدم انکار واقعه نسل‌کشی هولوکاست از طرف ایشان نیز مایه تسکین خاطر جامعه ما شد.
لازم به ذکر است که بازخورد ارتباط دولتمردان کشور با جوامع اقلیت را می‌توان در روابط و برخورد افراد جامعه اکثریت با جوامع مذکور نیز مشاهده نمود که نسبت به زمان پیش از انقلاب بسیار بسیار بهبود یافته است.
در کنار تمامی مسائل باید متذکر شد که امنیتی که مقامات امنیتی و سیاسی کشور ایران برای جوامع اقلیت مذهبی فراهم آورده‌اند در کمتر کشوری قابل مشاهده است.
در طی سال‌های گذشته در بسیاری از کشورها، چه آسیایی، چه اروپایی، و چه آمریکایی شاهد اتفاقات بسیار ناگوار علیه جوامع اقلیت مذهبی بوده‌ایم. اما خوشبختانه کشور ایران از جهت امنیتی که برای ما فراهم آورده اگر نگوییم بی‌نظیر، ولی کم‌نظیر است.
در پایان امیدوارم که تمام هم‌کیشانم، تمام هم‌وطنانم و تمام همنوعانم در سرتاسر جهان در امنیت و صلح و آرامش به سر برند.

***

سپس دکتر سیامک مره‌صدق نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی سخنان خود را این گونه آغاز کردند:
ما امشب اینجا جمع شده‌ایم که جشن سالگرد انقلاب اسلامی را جشن بگیریم. از سی و شش سال پیش تاکنون ما هر سال 22 بهمن را جشن گرفته‌ایم و هر سال شاهد بودیم وضعیت ما به عنوان یک جامعه اقلیت بهبود پیدا کرده است. به هرحال زندگی کردن به عنوان یک اقلیت در کشوری با مبنای دینی ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. ولی به ما ثابت شده است که تمامی این مشکلات در داخل نظام جمهوری اسلامی در چهارچوب قانون اساسی و در داخل کشور ما قابل حل است و ما هیچ نیازی به مداخله کسانی خارج از چهارچوب خانواده ایران برای حل مشکلاتمان نداریم. واقعیات تاریخی خواه ناخواه به عنوان واقعیات تاریخی وجود دارند و این که کسی بخواهد آن را انکار کند هیچ خدشه‌ای به آن واقعیت تاریخی وارد نمی‌کند، خدشه به کسی وارد می‌شود که منکر وجود حقیقت است. انکار خورشید، تاریکی را به دنیا ارمغان نمی‌دهد، در واقع کم عمق بودن نگرش کسی که آن را انکار می‌کند را به ما نشان می‌دهد و خوشبختانه در این مدت همواره در عالی‌ترین سطح نظام ما شاهد این بودیم که از حقوق اقلیت‌ها در ایران و حقوق جامعه کلیمی پشتیبانی شده، اصلی‌ترین مشکلات ما به عنوان یک جامعه، مشکلات اصلی مردم ایران است. مشکلات اقتصادی و اشتغال که دو مشکل اصلی هستند که تمامی مردم الان با آن درگیر هستند، جامعه ما هم با آن درگیر است. یک سری مسائلی هم به عنوان مسائل خاص جامعه اقلیت است که من باز تأکید می‌کنم خیلی از آنها تا به امروز با کمک و همراهی افراد جوامع اقلیت و مسئولان نظام حل شده و احساس عمیق من این است که اراده لازم و امکان لازم برای حل کامل این مسائل در چهارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی وجود دارد. ما به تمامی این مشکلات به عنوان مسائل درون خانوادگی نگاه می‌کنیم و اطمینان داریم که مسائل درون خانوادگی را به راحتی می‌شود درون خانواده حل کرد و توان لازم برای حل این مشکلات را هم در خودمان و هم در مسئولان نظام جمهوری اسلامی سراغ داریم.
در خاتمه امیدوارم که تمامی مردم جهان و به ویژه تمامی موحدان دنیا روزهای خوب و شادی را پیش رو داشته باشند.

***

و اما حجت‌الاسلام والمسلمین یونسی به عنوان سخنران ویژه این مراسم در سخنان خود با اشاره به این نكته كه این انقلاب مختص ملت ایران نیست و متعلق به همه ملت‌های مظلوم جهان است، افزود: «رژیم شاه به‌دلیل فردی و انحصاری بودن با اكثریت مردم مشكل داشت و در طول مدتی كه شاه حكومت كرد با همه روحانیون، مردم، دموكرات‌ها، روشنفكران و اقلیت‌ها مشكل داشت.» وی همچنین درخصوص برخی از ذهنیت‌ها نسبت به اقلیت‌ها كه به رفتار‌های افراطی منجر می‌شود گفت: «دولت یازدهم بر پاک کردن ذهنیت‌ها از هرگونه اختلاف‌افکنی بین ادیان و اقلیت‌ها تاکید داشته و به دنبال دفاع از حقوق تمام ملت ایران است که در این راستا لایحه‌ای را تحت عنوان حقوق شهروندی به مجلس تقدیم کرده است». همچنین دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی به ماموریت خود از سوی رئیس‌جمهوری اشاره کرد و افزود: «در دفاع از حقوق اقلیت‌ها با تمام توان تلاش خواهم کرد و با فاصله گرفتن از هرگونه شعار به‌دنبال امور اقلیت‌های مذهبی در کشور هستم.» وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این امر كه افراطیون در همه جای دنیا وجود دارند، گفت: «در فرانسه شاهد رفتار اهانت‌آمیز و از سوی دیگر رفتار خشونت‌آمیز تروریستی بودیم که ریشه این رفتار مشخص نیست.» وی سپس افزود: «من به‌عنوان کسی که صاحب ایده و نظر است و حق ارائه‌نظر دارد باید اعلام کنم که تمام این تحرکات ریشه در صهیونیست داشته و با هدف به راه انداختن جنگ مذهبی و ادیان انجام می‌شود». یونسی سپس تحولات اخیر منطقه را ناخوشایند اعلام کرد و گفت: «این تحرکات بار دیگر جهان را به سمت جنگ دینی سوق می‌دهد .

 


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید