انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

گزارش کمیته فرهنگی انجمن‏کلیمیان‏تهران 

   

اندازه نوشتار:

 دکتر رامین لاله‌پور
رئیس کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران
1395
 

پس از آخرین انتخابات انجمن‏کلیمیان‏تهران و مشخص شدن اعضای هیئت مدیره ، کمیته فرهنگی با مسئولیت دکتر رامین لاله‌پور با معرفی اعضای خود در این دوره آغاز به کار کرد.
اهم کارهای انجام شده این کمیته عبارتند از:
1- بخش انتشارات و نشر فرهنگ مقدس یهود در جامعه. در همین راستا، سیدور مخصوص موعد سوکا و شب هوشعنا ربا با کیفیت خوب و از بهترین منابع موجود به چاپ و تکثیر در سطح جامعه رسید. همچنین کتب دینی مدارس در سال تحصیلی 94-95 به تعداد مکفی چاپ و در دسترس دانش آموزان قرار گرفت. همچنین تعدادی هگادای مخصوص موعد پسح نیز تهیه و در اختیار همکیشان عزیز قرار گرفت.
2- تعامل با مدارس در زمینه های مختلف در حدود وظایف کمیته فرهنگی در جهت بهره‌وری هر چه بهتر از محیط های آموزشی خاص اقلیت کلیمی در جهت ارتقای علمی و فرهنگی دانش‌آموزان و در بعد کلی، تمامی جامعه. در این زمینه سعی شد نظر اولیای دانش‌آموزان در مورد معلمین و توانایی آنها با نظر مساعد انجمن به مدیران مدارس ابلاغ گردد.
3- توجه خاص به کلاس‌های عبری و دینی از جمله آموزش میشنا و گمارا و هلاخا در مدرسه روحی شاد و همچنین برقراری مراسم نماز مینحای جماعتی در مدارس پسرانه.
4- همکاری با کمیته املاک در زمینه تعمیرات مدارس و تجهیز آنها؛ انجام عملیات آسفالت حـیاط
مجتمع اتفاق با کمک کمیته املاک .
5- پاسخگویی به سایتهای گوناگون در مورد مسائل دینی و رفع شبهات مربوط به آن با همکاری مدیر روابط عمومی انجمن و بهره گیری از کمک مراجع دینی .
همچنین کلاس‌های عبری مستقر در کنیسای باغ صبا نیز در مکان مناسب به کار خود ادامه دادند و در حال حاضر کلاس‌های دینی در محل کلاس‌های ایجاد شده جدید در کنیسا برقرار می‌گردد .
6- بالا بردن سطح کیفی کلاس‌های دینی و همچنین تعیین مکانی جایگزین برای کلاس‌های دینی باغ صبا .
7- برقراری جلسات متعدد با مدیران و ناظمین مدارس در جهت مرور و بررسی مسائل خاص مدارس و همفکری برای حل آنها .
8- معرفی آقای فضائل به عنوان معاون مدرسه ابتدایی موسی بن عمران (ابریشمی) به منظور ارتقای کیفی مدرسه و پیشبرد اهداف آن که به خصوص باعث ایجاد نظم پی‌گیر در این مدرسه بیش از پیش گردید.
9- بررسی و بازرسی کلاس‌های عبری در سطح مدارس و کلاس‌های روزهای جمعه توسط بازرس ویژه کمیته و همچنین رئیس کمیته فرهنگی به منظور نیل به حداقل اهداف مورد نظر و از پیش تعریف شده برای هر کلاس.
10- برقراری المپیاد علمی شامل دروس ریاضی، علوم و عبری در تمام مدارس در سطوح تحصیلی چهارم تا نهم به صورت هماهنگ و ارائه کارنامه و تعیین سطح علمی دانش‌آموزان. بدیهی است هدف نهایی این کار، ایجاد رقابت بین دانش آموزان در جهت ارتقای سطح علمی آنها بوده است.
11- تقدیری از کلیه معلمین در تمام مدارس(همچنین معلمین عبری) در روز معلم.
12- تامین کلیه کتب مورد نیاز دروس عبری و دینی مصوب آموزش و پرورش و تهیه کتب مذهبی خاص همانند تورا- سیدور – تهیلیم و .... از طرف کمیته فرهنگی، همچنین تعدادی تورای بی نقطه در مدارس پسرانه توزیع گشت تا وسیله تشویق ایشان برای آمادگی و حضور در کنیساها به منظور قرائت تورا فراهم گردد.
13- برگزاری جلسات خاص در زمینه مسائل روانشناسی و خانوادگی برای اولیا محترم دانش آموزان در جهت ارتقای فکری و علمی آنها و ارائه راهکارهای معلمین برای برخورد ایشان با فرزندانشان، در سطح مدارس و حتی خارج از آن مانند کنیسای ابریشمی.
14- برگزاری جشن تقدیر از دانش‌آموزان ممتاز در مدارس اتفاق و دبیرستان ابریشمی و روحی شاد شرکت رئیس‏کمیته فرهنگی و دیگر اعضای این کمیته، در این جشن‌ها.
15- آمادگی دانش‌آموزان برای اجرای مراسم برمیصوا یا بت میصوا با انجام آموزش‌های لازم در این راه در مدارس.
16- حضور متعدد رئیس کمیته و نمایندگان آن در مدارس.
17- همکاری دو جانبه کمیته فرهنگی و کمیته ورزش در جهت اجرای مسابقات ورزشی بین مدارس به خصوص مسابقه فوتبال بین مدارس و همچنین شرکت در مسابقات ورزشی دهه فجر بین اقلیت‌های مذهبی در مجموعه آرارات.
18- شرکت در برنامه همدلی ادیان در کتابخانه ملی و تقدیر از مهندس آبایی.
19- شرکت در همایش تقدیر از شهدای ادیان الهی توسط سپاه پاسداران در فرهنگسرای بهمن و تقدیر از خانواده شهید موریم و جانباز کلیمی دکتر جهانبخش قهرمانی.
20- فراهم‌سازی زمینه‌های لازم برای
آماده‌سازی محل تالار خراسانیها به منظور دید و بازدید عمومی همکیشان در عید پسح.
21- بررسی و رفع مشکلات دبیران عبری در تمام مقاطع و به پیرو آن افزایش حقوق دبیران عبری در ابتدای دوره جدید کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران.
22- برنامه‌ریزی و نظارت بر کلاس های عبری در پایگاه های تابستانی.
23- تجهیز مدارس به لوازم ورزشی مورد نیاز با همکاری کمیته ورزش.
24- تشکیل پایگاه ورزشی در تابستان در دبیرستان ابریشمی با همکاری کمیته ورزش.
25- شرکت گسترده در نمایشگاه بین‌المللی کتاب با حداکثر توان انجمن کلیمیان به صورتی باشکوه و درخور جامعه کلیمیان ایران در نمایشگاه در شهر آفتاب. لازم به ذکر است که این غرفه نه ‏تنها توسط همکیشان عزیز، بلکه توسط مسئولین محترم کشوری و هنرمندان مورد توجه خاص قرار گرفت.
26- برگزاری جشن و مراسم‌ها به مناسبت‌های مختلف در مدارس.
 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید