انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

سفری به آرامستان گیلیارد 

   

اندازه نوشتار:

 فرزاد طوبیان
فعال اجتماعی و عضو کمیته بهشتیه انجمن کلیمیان تهران
1396
 

به همت گروه یاران، وابسته به ستاد خیریه کوروش به ریاست اسکندر میکاییل و با همکاری کمیته بهشتیه تهران به ریاست موسی ثانی و الیاس تراشندگان، تور یک روزه سیاحتی- زیارتی آرامستان تاریخی گیلیارد که به تازگی به ثبت میراث آثار ملی ایران رسیده است، در روز یکم امرداد برگزار گردید. حدود 40 نفر از همکیشان که خویشاوندانی مدفون در این آرامستان داشتند به مناسبت ایام نهم آو از گیلیارد بازدید نموده و به نیایش پرداختند. در این مراسم دکتر همایون سامه‌یح، سعید یاشارئل، عضو کمیته‌ی املاک انجمن و مسئول امور مربوط به گیلیارد، هارون یشایایی رییس اسبق انجمن کلیمیان - که با پیگیری‌های ایشان این آرامستان به ثبت آثار ملی رسیده است- و مهندس شریفی مدیر کل میراث فرهنگی شهرستان دماوند نیز حضور داشتند. ابتدا هارون یشایایی تاریخچه‌ی مختصری از گیلیارد را به استماع حضار رساند و سپس مهندس شریفی از نحوه ثبت این اثر تاریخی در آثار ملی و فواید آن برای حفظ و ماندگاری این گورستان تاریخی که نه تنها برای یهودیان ایران بلکه به عنوان میراثی جهانی برای تمام یهودیان جهان اهمیت دارد توضیحاتی ارائه نمود و بر بازسازی این مکان تاریخی با مشارکت سازمان میراث فرهنگی و انجمن کلیمیان تاکید کرد. دکتر سامه‌یح و هارون یشایایی به نمایندگی از کلیه حضار و جامعه کلیمیان لوح یادبودی را به پاس زحمات و حمایت‌های مهندس شریفی به وی اهدا نمودند. سپس زائران از مکان‌های دیگر گردشگری دماوند نیز بازدید کردند.
گورستان گیلیارد علاوه بر اینکه محلی زیارتی برای کلیمیان است، یکی از سایت‌های مهم گردشگری دماوند نیز می‌باشد که همه هفته تورهای سیاحتی، گردشگران را برای بازدید به این مکان رهنمون می‌سازند. با توجه به این موضوع لازم است با تخصیص بودجه از طرف انجمن، امکانات بهتری را برای گردشگران مهیا ساخت، که این امر می‌تواند محلی برای آشنایی بیشتر هموطنان ایرانی با آداب و رسوم کلیمیان باشد. لازم به ذکر است که کلیه‌ی هزینه‌های مربوط به این تور از طرف گروه یاران وابسته به ستاد خیریه کوروش که معمولا تورهای زیارتی دیگری نیز برگزار می‌نماید، تقبل گردید.
آرامستان تاریخی گیلیارد دماوند به شماره 31691 در تاریخ 21 اسفند 1395توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت آثار ملی ایران رسیده و به زودی مراحل تعیین حدود، دیوارکشی و بازسازی قبور و صیانت از آن با همکاری میراث فرهنگی و انجمن کلیمیان تهران شروع خواهد شد. این گورستان تاریخی با قدمتی باستانی، از اولین مراکز یهودی‌نشین، پس از ورود یهودیان به ایران بوده که آثار متعددی از تمدن اسلامی را نیز در خود جای داده است. 

 

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید