انجمن کلیمیان تهران
   

كتاب سيري در تلمود

   

آرش آبايي
خرداد 83

The Essential Talmud

مؤلف: آدين اشتاين سالتز (1937 م)
مترجم: حجت‏الاسلام باقر طالبي دارابي
ناشر: مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب قم
نوبت چاپ : اول، بهار 1383

تلمود، به عنوان مجموعه عظيم و اصلي فقه يهود، در طول تاريخ در نظر غيريهوديان از يك سو به علت ساختار گسترده و منسجم فقهي، حقوقي و اخلاقي آن مورد مدح و احترام بوده و از سوي ديگر به علت لحن صريح آن در موضع‏گيري در برابر غيريهوديان (كه در زمان شكل‏گيري آن در حدود 2000 سال پيش عموما كافران را شامل مي‏شد) و حتي سخت‏گيري نسبت به يهوديان غيرملتزم به شرع يهود، مورد انتقاد، عتاب و حتي توهين قرار گرفته است.

در تاريخ معاصر ايران و به ويژه سال‏هاي پس از انقلاب اسلامي، به جهت آن كه اين مجموعه 37 جلدي هرگز به طور كامل به زبان فارسي ترجمه نشد، و نيز به علت فضاي ضدصهيونيستي كشور كه متاسفانه به كرات آيين يهود را ابزار مقابله ايدئولوژيك با دولت اسرائيل و صهيونيسم قرار مي‏داد (و مي‏دهد)،

نقل قول‏هايي ناقص و حتي تحريف شده به تلمود و آيين يهود منسوب و متعاقب آن، امواج توهين و استهزا به اين كتب به عنوان مرجع احكام ديني يهوديان از سوي رسانه‏ها، نشريات و كتاب‏ها به سوي افكار عمومي بي‏خبر از واقعيات ارسال مي‏شد.

متاسفانه توان علمي و فرهنگي جامعه كليميان ايران در اين سال‎ها در حدي نبود كه بتواند با اقدام اساسي فرهنگي (كه مهمترين آن تاليف كتابي مناسب بود) اين هجمه كذب به مقدسات خود و امنيت فرهنگي جامعه كليمي را خنثي سازد. جوابيه‏هاي پراكنده به مطالب موهن نشريات (كه حتي به مدارس نيز راه يافته‏اند) و سخنراني‏هاي معدود در همايش‏‏هاي ديني، حداكثر اقدام اين جامعه در اين زمينه بوده است.

خوشبختانه رويكرد مثبت جامعه ايراني و محققان روشنفكر مسلمان در سال‏هاي اخير به واقعيات ديگر اديان در رفع اين كوتاهي جامعه كليمي تا حدي تأثير نهاده است كه انتشار سيري در تلمود مهمترين اين اقدامات است.

حاخام آدين اشتاين سالتز- نويسنده كتاب – كه امروزه شخصيتي جهاني و از رهبران فكري يهوديان جهان است، با تاسيس موسسه چاپ و نشر تلمود، تاكنون بيش از 58 عنوان كتاب در زمينه تلمود، تفكر عرفاني يهود و ساير موضوع‏هاي وابسته نوشته و شهرت او بيشتر به خاطر شرح و تفسير و ترجمه‏هاي او در زمينه تلمود بابلي است كه از سي سال پيش تاكنون ادامه دارد.

حجت‏الاسلام باقر طالبي دارابي از محققان برجسته حوزه اديان و عضو هيئت علمي مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب قم، اين كتاب را با دقت نظر و امانت‏داري كامل ترجمه كرده و پس از بازخواني‏هاي متعدد توسط تني چند از صاحبنظران، آن را به دست چاپ سپرده است. وي در مقدمه كتاب ضمن آن كه از يهوديت با عنوان «ديني كه آموزه‏هاي مشترك آن با دين اسلام بيشتر از هر دين ديگري است» نام مي‏برد، كتاب و سنت اسلام را با شريعت مكتوب (تورات – عهد عتيق) و شريعت شفاهي (تلمود) در يهود مقايسه مي‏كند.

طالبي دارابي در معرفي تلمود مي‏نويسد: «تلمود نماد عقلانيت، تفكر، اجتهاد، فقه، كلام و در يك كلمه سمبل ادبيات ديني يهود است. سخن گفتن از تلمود، سخن گفتن از تاريخ انديشه و فرآيند رو به رشد اجتهاد يهود است. تلمود اثري ديرپاست كه ريشه در تاريخ و متن حوادث واقعه در زندگي پرمشقت يهوديان، به ويژه عالمان، فقيهان و حكيمان اين قوم دارد...»

مترجم با اظهار افتخار عضويت در مجموعه كساني كه راه تفقه در دين را برگزيده‏اند، اين كتاب را با خرسندي به فارسي‏زبانان و حوزه‏هاي علميه تقديم كرده است، با اين اميد كه شناخت گذشته تلاش‏هاي فكري عالمان يهودي در پاسخگويي به نيازهاي دين‏داران و زنده نگه داشتن تعاليم يهوديت براي تفقه اسلامي و شيعي نيز ره‏آوردي شايسته داشته باشد.

كتاب سيري در تلمود حاوي سه بخش شامل تاريخ شكل‏گيري و تدوين تلمود، ساختار و محتواي آن، و روشمندي مباحث تلمودي است كه حجت‏الاسلام طالبي، سه قسمت فهرست بخش‏ها و رساله‏هاي ميشنا و تلمود، نمايه و واژه‏نامه عبري را نيز به آن افزوده است.

ويراستاري واژگان عبري كتاب و تنظيم واژه‏نامه عبري پيوست آن را مهندس آرش آبائي و دكتر يونس حمامي‏لاله‏زار در انجمن كليميان تهران برعهده داشته‏اند.

انجمن كليميان تهران، ضمن تقدير از مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب قم و به ويژه حجت‏الاسلام باقر طالبي دارابي به خاطر ترجمه و انتشار اين كتاب ارزشمند، مطالعه آن را به تمامي همكيشان و محققان حوزه يهود توصيه مي‏نمايد.
مقالات مرتبط:
آشنایی با تلمود
تلمود
گنجینه ای از تلمود
دوران پس از تلمود 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید