انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

بانوی بهشتی 

   

اندازه نوشتار:

 لئا دانیالی
آذر 93

نام کتاب: بانوی بهشتی
نويسنده: نویسندگان لهستانی
مترجم: دکتر روشن وزیری
ناشر: نشر ماهي
سال چاپ: 1393

پیش‌تر از این هم کتاب‌هایی از انتشارات ماهی در بینا معرفی کرده بودیم. از این انتشارات کتاب‌هایی مثل یعقوب کذاب یا مجموعه آثار کافکا قبلاً منتشر شده بود که محتوای آن با یهودیان مرتبط بود. این بار مجموعه داستان کوتاه بانوی بهشتی گردآوری شش داستان کوتاه است از پنج نویسنده به نام لهستانی که هر کدامشان در مقدمۀ هر داستان به خوبی معرفی شده‌اند. گزینش و معرفی نویسندگان و داستان‌ها مرهون حسن سلیقه و دقت نظر دکتر روشن وزیری است که این مجموعه را از زبان لهستانی به فارسی برگردانده‌اند. خانم وزیری شاید تنها یا از معدود مترجمانی‌اند که تخصصاً از لهستانی به فارسی ترجمه می‌کنند و مثل خانم مژده دقیقی سبک و سیاق خاص خودشان را دارند. خانم وزیری داستان‌ها را چنان انتخاب کرده‌اند که با ذائقۀ خواننده ایرانی هم‌خوانی داشته باشد. وجه مشترک همۀ این داستان‌ها آن است که از جنگ و مکافات آن حکایت می‌کند و به نوعی خواننده را در این بین با تاریخ لهستان آشنا می‌کند، همچنین است که لهستان یکی از مراکز اجتماع یهودیان بوده و در این مجموعه داستان با جنگ جهانی دوم و اتاق‌های گاز با روایتی دیگر مواجه‌ایم.
آن چه بیش از همه در این داستان‌ها توجه مرا به خود جلب کرد آن بود که روایت داستان‌ها گرچه از جنگ بود، هیچ کجا قهرمانی را معرفی نمی‌کرد و هیچ ملتی یا فردی در این میانه برنده نبود و شاید یکی از بهترین توصیف‌ها در این باره آن است که در پشت جلد کتاب آمده :
«خواننده جوان و عزیزم، تو باید بدانی که من از سال‌های جنگ و اشغال کشورمان نفرتی عمیق در دل دارم، زمانه‌ای که به جای کتاب و قلم، تپانچه و نارنجک در دست‌هامان می‌چپاند و به جای این که به ما راه زیستن را بیاموزد امر به مردن می‌کرد. چه قرن بد و روزگار دهشتناکی است که بچه‌ها را به جای مدرسه به پشت سنگرها می‌فرستند. شاید تو دوست داشته باشی باز هم از پسران نترس گروه‌های پارتیزانی که قهرمانانه جان باختند، برایت روایت کنم اما باور کن من دیگر قادر نیستم و جرأت نوشتن درباره‌ی آن حوادث را ندارم.....»
نثر کتاب بسیار زیبا و روان است و جذابیت داستان‌ها چنان است که کتاب را زمین نخواهید گذاشت مخصوصاً وقتی خود داستان بانوی بهشتی را می‌خواندم بسیار جذب روایت شده بودم، داستانی که معجونی از نقش دین و قومیت و جنگ بود.

و سخن آخر آن که مجموعه داستان بانوی بهشتی در قطع جیبی به بهای 7500 تومان و در 189 صفحه همین امسال منتشرشده، امید که مورد پسند افتد. 


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید