انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

جادو و ذهن 

   

اندازه نوشتار:

 آذر 94

نام کتاب: جادو و ذهن
نويسنده:اوژن سایونسکی
مترجم:
ناشر: ارجمند
 

کتاب جادو و ذهنبه طور مرسوم تفکر و رفتار جادویی چون بدیل های ناپخته و گمراه کننده تفکر علمی تلقی شده است. که ناگزیر با افزایش سن در کودکان کاهش می یابد. چنین تمایلاتی در بزرگسالان عمدتا توسط روان شناسان به عنوان خرافاتی که از نا کامی، عدم قطعیت، و ماهیت پیش بینی ناپذیر برخی فعالیتهای بشر تغذیه می شوند بر چسب خورده است.
اوژن سایونسکی در کتاب جادو ذهن مروری بر سازو کارها و رشد تفکر و باورهای جادویی در گستره عمر ارائه می دهد و در ضمن آن استدلال می کند که باید در نقش این گونه تفکر در تحول تشر تجدید نظر گردد. تفکر جادویی در کودکان بیش از آنکه مانعی برای تعقل علمی یا محصول جانبی رشد شناختی باشد. مکملی مهم و ضروری بای این فراآیندهاست و از جمله مزایای دیگر آن می توان ارتقائ خلاقیت در حل مسله و تحکیم راهبردهای مقابله ای را نام برد. تفکر و باورهای جادویی در بزرگسالان هم برای فرد (کنار آمدن با مسائل لاینحل و موقعیت های تنش زا) و هم برای جامعه (امکان تفوذ جمعی و ارتقائ همسازی اجتماعی) وظایف مهمی ایفا می کند. تفکر جادویی با تاثیر گذاری بر حوزه هایی که به علیت فیزیکی محدود نمی شوند، مانند هیجان ، روابط و تلقین ها و ساز و کار روان شناختی رو به رشدی است که بنا بر استدلال سایوسنکی در بافت سیاست، آگهی های بازرگانی و روان درمانی تنیده شده است و شکل گیری و درک ما را نسبت به معنا در دو دنیای عینی و ذهنی تحت سیطره خود دارد.
کتاب جادو و ذهن به درک ما از اهمیت تفکر جادویی کمک منحصر به فردی می کند و شواهد تجربی و نتیجه گیری هایی ارائه می دهد که تا کنون در یک منبع گرد نیامده اند. این اثر می تواند برای دانشجویان و پژوهشگران راوان شناسی رشد و نیز جامعه شناسان ، انسان شناسان ، و آموزگاران جالب توجه باشد.
ویژه گیرهای برجسته:
نطریه ای منحصر بفرد از رشد شناختی کودک از نویسنده ای صاحب نام در این حوزه
کمک به بحث در باره سودمندی کتاب ها و فیلیم های جادویی ( چون هری پاتر) برای رشد شناختی و اجتماعی کودکان

 

کتاب جادو و ذهن
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید